First and Emergency Aid (Evening Education)

revised: Aug. 7, 2017, 6:53 p.m.

İş, ev, trafik kazaları ve diğer acil durumlarda hastaya ilk yardımı uygulayan acil tıp teknisyenlerinin; etkin ve verimli bir sağlık hizmetini sunabilmeleri adına acil yardım bilgisinin yanı sıra tıbbi alanda kullanılan belgeleri iyi tanımaları, sağlık yönetimi hakkında bilgi sahibi olmaları ve hasta, hasta yakınları ve diğer sağlık çalışanlarıyla etkili iletişim becerilerinin olması gerekir.

Mesleğin Geleceği, 2012 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre sağlık sektöründe Acil Tıp Teknisyeni unvanında yaklaşık 17 bin kişinin istihdam edildiğine ulaşılmaktadır. Acil vaka sayısının ve sağlık sektörüne verilen önemin arttığı göz önüne alındığında söz konusu alandaki istihdam olanaklarının artacağı gözükmektedir.

DGS sınavı ile geçiş yapabileceği 4 yıllık programlar arasında Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bulunmaktadır.

Programın öğretim dili Türkçe'dir. 

 

ÖSYM Kılavuzu Bk. 233 Bu programa alınacak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.), program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve f izik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.


Detaylı bilgi için tıklayın.