BİLGİ Meslek Yüksekokulları

BiLGi’yi takip edin...

Facebook Twitter Instagram

 

Neden BİLGİ?

# Türkiye’nin en köklü vakıf üniversitelerinden olan BİLGİ’de 25.000’i aşkın öğrenci 1.000’e yakın nitelikli akademisyenden öğreniyor; 30.000’e yakın BİLGİ mezunu dünyanın farklı noktalarından başarı hikayelerini yazıyor. 20 yıllık birikimini önlisans programlarına da taşıyan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sağlık, Havacılık ve Denizcilik alanlarında ikinci öğretimleri de bulunan pek çok program sunuyor. Dünyanın en büyük üniversiteler ağı Laureate International Universities'in Türkiye'deki ilk ve tek üyesi olan BİLGİ, 25 ülkede ve 70’den fazla kurumda 1 milyonu aşkın öğrencisi olan bu ağ sayesinde yüzlerce uluslararası eğitim fırsatı da sunuyor. Ayrıca, Erasmus değişim programları ile Türkiye’deki en fazla öğrenci gönderen ve ağırlayan üniversite olma özelliği taşıyan BİLGİ’nin 26 Avrupa ülkesinde 700’ü aşkın değişim anlaşması bulunuyor.

BİLGİ meslek yüksekokullarında sağlıktan adalete, bilgi güvenliğinden aşçılığa 30’u aşkın bölüm yer alıyor.

Neden BİLGİ Sağlık Programları’nı Tercih Etmeliyim?
Ülkemizde her geçen yıl sayısı artan sağlık kurumları hem yurt içindeki hem de yurtdışından gelen hastalara hizmet veriyor. Türkiye’nin sağlık turizmi alanında öne çıkan ülkelerden biri haline gelmesiyle, yeni açılan sağlık kurumlarında çalışacak, donanımlı meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç da giderek arttı. Sektörel değişime kısa sürede uyumu ilke edinen İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu:

 • Uygulamalı eğitim ve staj olanağı
 • Örgün ve ikinci öğretim seçenekleri
 • %100, %75 ve %50 burs imkanları
 • Esnek ders programı
 • Türkçe dersler ve isteyenlere İngilizce Hazırlık Programı

sunuyor ve Türkiye’nin uzman sağlıkçılarını yetiştiriyor.

Ayrıca DGS sınavı ile aşağıdaki 4 yıllık programlara geçiş yapılabiliyor:

Sağlık Yönetimi, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İşletme, Genetik ve Biyomühendislik

Neden BİLGİ Sivil Havacılık Programları’nı Tercih Etmeliyim?
Türkiye’de rekabetin yoğunlaştığı havacılık sektöründe çok hızlı bir büyüme yaşanıyor. Çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve operasyona hâkim, çok yönlü ara elemanların yetiştirilmesi gerekiyor. Bu ihtiyaçları en doğru şekilde analiz eden BİLGİ, teorik bilgilerin yanında uygulamaya yönelik öğretim sistemini esas alarak, sivil havacılık alanında geniş kariyer olanakları yaratacak programları hayata geçirdi.

 • BİLGİ’nin köklü eğitim geleneği ve ulaşımı kolay şehir kampüsleri
 • Uygulamalı eğitim olanağı
 • %100 ve %75 burs imkanları
 • Uçak Teknikeri, Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi ya da Kabin Memuru unvanları alınabilecek 3 farklı program
 • Mezunlar için geniş iş ve kariyer gelişim alanları

sayesinde benzersiz bir eğitim deneyimi sunuyor.

Ayrıca DGS sınavı ile aşağıdaki 4 yıllık programlara geçiş yapılabiliyor:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Havacılık Yönetimi, İşletme, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Neden BİLGİ Denizcilik Programı’nı Tercih Etmeliyim?
Üç tarafı denizlerle çevrili ve birçok ülkeyle denizyolu bağlantısı olan Türkiye’de dış ticaretin yarıdan fazlası denizyolu ile gerçekleşiyor. Dünyadaki ve Türkiye’deki bu trendleri yakından takip eden BİLGİ, deniz ulaştırma alanında uzmanlar yetiştirmek üzere “Deniz Ulaştırma ve İşletme” Programı’nı hayata geçirdi.

 • %100 ve %75 burs imkanları
 • Öğrenciler, bu bölümden mezun olduğunda “Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikeri ” unvanı alıyorlar.
 • Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı mezunları, denizcilik işletmelerinin işletme kısımlarında, Liman Sorumlusu, Broker, Kiralama Sorumlusu, Operasyon Sorumlusu, Acenteci, Marina İşletme Sorumlusu gibi görevlerde çalışabiliyor veya Denizcilik Müsteşarlığı’nın ilgili birimlerinde istihdam edilebiliyorlar.
 • Mezunlar, 12 ay açık deniz gemi stajını tamamlayıp Açık Deniz Staj Komisyonu’na onaylattıktan sonra, gemi adamları sınav merkezi tarafından yapılan Vardiya Zabiti sınavına girebiliyorlar. Sınavda başarılı olan mezunlara, Vardiya Zabiti Yeterliği veriliyor.

Ayrıca DGS sınavı ile aşağıdaki 4 yıllık programlara geçiş yapılabiliyor:

İşletme, Ekonomi, Uluslararası Finans, İşletme-Ekonomi, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, İşletme Enformatiği, Bankacılık ve Finans, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği İlişkileri yer alıyor.