BİLGİ, Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde

güncelleme: 30.05.2016

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 28 Mayıs-27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu sergisi, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. 

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, Üniversitemiz öğretim üyesi Feride ÇiçekoğluMehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar önderliğindeki Hüner Aldemir, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’dan oluşan ekibin hazırlayacağı; Namık Erkal ile Cemal Emden’in destekleriyle şekillendirilecek Darzanà başlıklı proje yer alacak.

Darzanà bir zamanlar Akdeniz’in ikiz limanları olan tersane kentleri Venedik ve İstanbul arasında bir köprü kurmak ve iki kentin ortak kültürel mirasını vurgulayarak bunun dil ve mimarideki izlerini gelecek hayallerine yansıtmak için biçimleniyor. Projenin adı olan Darzanà, Türkçede ‘tersane’ ve İtalyancada aynı anlama gelen ‘arsenale’ sözcükleriyle ortak kökenden geliyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://turkiyepavyonu16.iksv.org/BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-1

BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-2

BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-3

BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-4

BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-5

BİLGİ Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde-6