Sahne Sanatları Alanı

Türkiye’nin hızla gelişen kültür ve sanat platformunda çağdaş sahne sanatları dinamik ve etkin varlığını uluslararası proje, festival ve organizasyonlarda gösteriyor.  Dünyada, sahne sanatları (dans, performans, tiyatro, bale, opera, dans tiyatrosu) disiplinlerötesi bir yaklaşımla “beden odaklı sanatlar” anlayışıyla üretiliyor. Bedeni çağdaş ve teknolojik boyutuyla ele alan ve yaratıcılığı öne çıkaran Sahne Sanatları Alanımız geleceğin sahne sanatçılarına bu çağın gerektirdiği eleştirel tavrı, bilinci ve fiziksel donanımı sunuyor. Türkiye’nin sahne sanatlarına yenilikçi bir açılım getirmek, özgünlüğü teşvik etmek ve yaratıcı bireyler kazandırmayı hedefliyor.

Bölüm Hakkında 

Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Sahne Sanatları Alanı, disiplinlerarası yaklaşımla öğrencilerin bireysel, bedensel ve sosyal farkındalığını geliştirmeyi, fiziksel kapasitelerini artırmayı ve yaratıcılıklarını zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Uluslararası platformlarda kendi yaratım ve sunum stiline sahip; performans sanatçısı, dansçı, tiyatro ve sinema sanatçısı, yaratıcı, yönetici veya eğitmen olarak yer alabilecek sanatçılar yetiştirmek bu alanın amaçları arasındadır. 

Öğrenciler, hareket tekniklerinden doğaçlamaya, performans incelemelerinden yeni teknolojiler ve sanata, oyunculuktan koreografiye sahne sanatları kapsamındaki her başlığa ilişkin aldıkları derslere ek olarak, ulusal ve uluslararası önde gelen eğitmenlerce yürütülen Beden Odaklı Sanat Atölyeleri’ne katılırlar. Atölye başlıklarından bazıları şunlardır: “Etkileşimli Araçlarla Doğaçlama,” “Isadora Yazılımıyla Dans,” “Performans Sanatı,” “Yaratıcılık,” “Drama,” “Çağdaş Duncan Tekniği.”

Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Lisans Programı’na bağlı olarak yürütülen Sahne Sanatları Alanı, Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almaktadır.

Mezun Olunca

Sahne Sanatları Alanı mezunları tiyatrolarda, dans/performans topluluklarında, festivallerde, kültür ve sanat mekânlarında, eğitim kurumlarında, medya kuruluşlarında ve yaratım sürecinin çeşitli alanlarında çalışma fırsatı elde ederler. 

Başarılar

Sahne Sanatları Alanı 3. sınıf öğrencilerinden Gülce Oral sıfırnoktaiki'nin 2009-2010 sezonunda oynamaya devam ettiği, yönetmenliğini yine Sahne Sanatları Alanı öğrencilerinden Eyüp Emre Uçaray'ın üstlendiği "Açık Saçık Birkaç Polaroid" adlı oyunundaki performansından dolayı 10. Lions Tiyatro Ödülleri'nde Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Gülce, aynı performansıyla 15. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nde "Yardımcı Rolde Yılın En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne de aday gösterilmiştir.

Projeler ve Yayınlar

Öğrencilerimizden Fuat Mete, farklı sanat disiplinlerinden gelen öğrencilerin, (Fransa, Türkiye, Almanya, ABD) birlikte tasarlayıp interdisipliner çalışmalar ürettikleri ve sergiledikleri Uluslararası Feldstaerke Projesi’ne katıldı.

Sektörel İşbirlikleri

Sahne Sanatları Alanı, Prag’da bulunan Konzervatoř Duncan Center ile ortak çalışmalar ve öğrenci değişim programı yürütmektedir. ( Öğrencilerimizden üçü, bir veya iki dönem boyunca Prag’da eğitim gördüler. ) Ayrıca Alan öğrencileri, eğitimleri sırasında Erasmus ve ikili öğrenci değişim programlarından faydalanabilmektedir.

Sayılarla Bölüm

Sahne Sanatları Alanı’nda 2010-2011 akademik dönemi itibariyle 30 Öğrenci, 5’i tam zamanlı, 11’i yarı-zamanlı olmak üzere toplam 16 hocadan ders görmektedir. Santral Kampüsü’nde bulunan 2 dans stüdyosu bölüm dersleri, Beden Odaklı Sanat Atölyeleri ve öğrenci projeleri için kullanılmaktadır.

Ders Programı