Mezunlar

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik mezunları, dış ticaret ile büyümeyi hedefleyen küçük ve orta boy işletmeler, çokuluslu firmalar ve uluslararası kuruluşlarda çalışabileceği gibi, küresel bakış açısına sahip işletmeciler olarak pek çok farklı alan ve sektörde kariyer yapma fırsatını yakalayacaklardır.

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik mezunlarının iş alanlarından bazıları şunlardır:

 • Çokuluslu firmalarda yöneticilik
 • Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası kuruluşlarda uzmanlık
 • Yabancı ve yerli firmalarda iç-dış pazarlar ve yatırım fırsatları konusunda danışmanlık
 • Ticaretin finansmanı alanında finansal kurumlarda uzmanlık
 • Dış ticaret ile ilgili kamu kuruluşlarında uzmanlık 
 • Avrupa Birliği kurumlarında araştırmacılık ve yöneticilik
 • Mezun Görüşleri
 • #
 • Emre Öget
  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, 2010
  Ketchup Loyalty Marketing Agency, Account Manager

  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü sayesinde finans, pazarlama ve ticaret alanlarında birçok farklı donanıma sahip oldum ve çok değerli akademisyenlerle bir araya geldim. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin uluslararası tecrübeye verdiği önem ve sağladığı imkânlar sayesinde dört senelik BİLGİ hayatımın bir senesini Madrid’de değişim öğrencisi olarak geçirdim. Bugün bu tecrübenin ve İspanyolca bilmenin ayrıcalığını iş hayatımda da yaşamaktayım. BİLGİ hayatım boyunca Coca-Cola ve McDonald’s gibi lider firmalarda staj yaparak deneyimler kazandım. Uzun vadede pazarlama alanında ilerleyerek uluslararası bir firmada üst düzey yönetici olmak ve edineceğim deneyimleri bir üniversitede paylaşmak kariyer hedeflerim arasında yer almaktadır.


  Gürkan TIĞLI
  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, 2010
  PricewaterhouseCoopers, Bağımsız Denetim, Kıdemli Asistan

  Öğrencilik hayatım süresince İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde kendimi gerek akademik gerekse sosyal ve kültürel anlamda oldukça geliştirme imkânı buldum. Üniversitede almış olduğum eğitim ve içinde bulunduğum akademik çevre başta olmak üzere, Kariyer Planlama Merkezi, BİLGİ tarafından özellikle desteklenen öğrenci aktiviteleri, iş yaşamına yönelik seminerler ve organizasyonlar öğrenciliğim sırasında profesyonel iş hayatına dair bana farklı bir vizyon katmış ve geleceğe daha gerçekçi bir perspektiften bakabilmem açısından oldukça faydalı olmuştur. Okumuş olduğum Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Programı’nın yanında portföyüme çok farklı alanlarda da dersler katarak çeşitli sektörler tanıdım ve neticesinde henüz öğrenciyken dört farklı sektörde staj yapma imkânı buldum. Mezuniyetimin hemen ardından öğrenciliğimin son yılında PricewaterhouseCoopers’tan gelen teklif üzerine bugün menkul değerler, yatırım danışmanlığı, aracı kurumlar, bankacılık ve finans sektöründe faaliyet göstermeye başladım. Gelecekte daha farklı alanlarda da kendimi geliştirerek, deneyimlerimi kariyerime bu kadar kısa sürede yön vermemde oldukça etkisi olduğunu düşündüğüm BİLGİ’de paylaşmayı isterim.


  Mustafa Kemal Güneş
  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, 2011
  The Ritz-Carlton Hotel Company LLC, Satış ve Pazarlama

  Uluslarası Ticaret ve İşletmecilik öğrencisi olduğunda, ilk üç yılda aldığın dersler seni her sektörde başarı sağlayabilecek bir alt yapıya ulaştırıyor. Program, son yılında ise sunmuş olduğu alan seçmeli dersleriyle de üzerine ihtisaslaşmak istediğin alanda kendini derinlemesine geliştirme fırsatı sunuyor. Bu program mezunları; her sektörün önde gelen firmalarının hemen hemen her departmanında rahatlıkla işe girip çalışabilceği donanıma sahip oluyorlar. Öğretim kadrosunun akademik başarının yanında iş dünyasında da başarı sağlamış olması, öğrencilerin derslerde iş dünyasından önemli vakalara farklı açılardan bakabilmesini sağlıyor ve yeni durumlar karşısında nasıl doğru tercihlerde bulunması gerektiğini öğretiyor. Öğrenimim boyunca, sektörlerinde lider olan 3 ayrı global şirkette staj yapma fırsatım oldu. BİLGİ’nin bana kazandırmış olduğu, sorunlar karşısında farklı çözüm yolları bulabilme yeteneği, yapmış olduğum stajlarda farkı yaratabilmemi sağladı. BİLGİ’de sosyal bir üniversite yaşamını donanımlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


  Vedat Atahan Aygar
  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, 2009
  Polen Un ve Gıda Katkı Maddeleri, İhracat Departmanı, Satış ve Operasyon Sorumlusu

  Günümüzde, rekabetçi iş ortamında kariyer açısından kendinizi hazırlamanın en iyi yolu, gerek akademik olarak gerekse sosyal yönleri ile kendini geliştirirerek kendi yolunu çizebilmiş bir eğitim-öğretim kurumundan geçmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Programı’nı tercih etmenin doğruluğunu 4 yıllık eğitim programında ve iş hayatında karşılaştığım ve yaşadığım deneyimler ile pekiştirmiş bulunmaktayım. Teorik derslerin yanı sıra uygulamaya yönelik, proje bazlı dersler bilgiyi pratiğe dönüştürmekteki en büyük yardımcımız olmuştur. Son yıllarda, global dünyadaki küreselleşmenin getirdiği ekonomik, sosyal, teknolojik, politik ve kültürel alanlardaki avantajların kullanılması ve dayanışmanın artırılması ile birlikte uzun süredir hayalimde olan, okuduğum program ile bunu pekiştirebildiğim 'ihracat' ile ilgilenmekten ve bana bu fırsatın sağlanmasında önemli rol oynayan BİLGİ'ye teşekkürlerimi borç bilirim.