Mezunlar

Bölümümüzün en önemli başarı ölçütü, mezunlarımızın sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada, iş aleminde ve akademik hayatta en çok aranılan ve tercih edilen elemanlar olmaları, ülkemizin ve dünyamızın sorunlarına çözüm getiren başarılı çalışmalara, projelere imza atmalarıdır.

 

 

Mert Aktürk
2017 mezunu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bu yıl mezun olacağım. Lisans hayatımın ilk yılında deneyim kazanabilmek ve ilgi alanlarımı keşfetmek için Mikrosistemler Laboratuvarı’na (MicroSystems Lab) girdim. Başlangıçta hocalarımın bana sağladığı çeşitli görevlerler son sınıf öğrencilerinin bitirme projelerine yardım ettim ve zamanla farklı projelerde yer aldım. Son iki senedir, aynı zamanda bitirme projem de olan cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıran Konfokal Mikroskop projesi üzerinde çalışıyorum. BİLGİ’nin bizlere sunduğu akademik araştırma ortamı ve hocalarımızın rehberliği sayesinde Politecnico di Milano (İtalya) / Fizik Mühendisliği ve Avrupa'daki çeşitli master programlarından kabul aldım.

Akademik çalışmalara paralel olarak, üniversitemizin bizlere onlarca nitelikte sağladığı kulüp faaliyetlerinde yer aldım. Dört senedir aktif olarak yer aldığım triatlon kulübünde 2016/17 dönemi başkanlık faaliyetinde bulundum. Tüm bunların yanısıra bitirmekten çok hazırlanma evresinin hayatımda kilit rol oynadığı ve yüzme-bisiklet-koşu parkurlarından oluşan 113 km uzunluğundaki Ironman 70.3 triatlon yarışlarında yer aldım. 

Üniversite hayatımı özetlersem; İstanbul Bilgi Üniversitesi, pratiğe dönük desteğinin yanısıra sosyal anlamda da güzel dostluklarla dolu, anılarımda önemli bir yeri olan akademik hayatımın ilk adımlarıydı.

 

Aslı Yelkenci
2017 mezunu

BİLGİ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bu yıl mezun olacağım. Lisans eğitimimin ikinci senesinden bugüne kadar, genel olarak biyomedikal uygulamalar üzerinde çalışmalarını sürdüren Mikrosistemler Laboratuvarı’nda (Microsystems Lab) araştırma asistanı olarak görev almaktayım. Aynı zamanda, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve vücuda yerleştirilip insanların sağlık durumunu sürekli olarak gözlemlemeye yarayacak entegre devrenin tasarımlarını bu laboratuvar bünyesinde sağlanan imkanlar doğrultusunda gerçekleştirdim. Bu çalışmalar sayesinde, bölüm hocalarımla beraber IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) destekli 3 adet konferans makalesini yayınladık. BİLGİ’de yakaladığım çalışma ortamı ve dâhil olduğum çok iyi bir araştırma grubu sayesinde akademik açıdan dolu dolu 4 sene geçirdim ve şimdi de lisansüstü programları için Avrupa’da mühendislik alanında önde gelen bazı üniversitelerden kabul almış durumdayım.

Bununla beraber, burada geçirdiğim 4 senede, “İstanbul Bilgi Üniversitesi Koşu Kulübü” (BİLGİ Running Crew) gibi arkadaşlarımla hem spor yapıp hem de iyi vakit geçirdiğim, ayrıca “Robotik Kulübü” gibi akademik açıdan kendimi geliştirebildiğim çeşitli kulüplere katılma fırsatı yakaladım.

Tüm bunlar ışığında BİLGİ’nin, öğrencilerine akademik ve sosyal açıdan kendilerini geliştirebilecekleri uygun ortamı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim.