Mezunlar

ANLAM FİLİZ
2009 yılı mezunlarımızdan Anlam Filiz Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları bölümünden yüksek lisans derecesini alıp Atlanta Emory Üniversitesi Antropoloji bölümünde doktora çalışmalarına başladı. Koç Üniversitesi ve Emory Üniversitesi’nde araştırma ve öğretim asistanlığı yaptı. Halen Emory University-Free University Berlin lisansüstü değişim programı çerçevesinde Berlin’de doktora tez araştırmasını yürütmektedir.

 

AVİ MİZRAHİ
2012 yılında çift anadal programı ile bölümümüzden ve Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezun olan Avi Mizrahi, İtalya'da bulunan Bologna Üniversitesi, Siyasi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimine tam burslu olarak devam etti. Bu programdan 2014 yılında mezun oldu ve yüksek lisans tezi basılmaya hak kazandı. Bu dönem boyunca farklı kurumlarda İtalyanca çeviri ve tercümanlık işlerinde çalıştı. Avi şu anda Bologna Üniversitesi'nde aynı fakültede “Küresel ve Uluslararası Çalışmalar” programında doktora çalışmasına devam ediyor.** Ayrıca müzikle uğraşıyor,*** akordeon çalıyor.
*http://www.unibo.it/en/homepage
**http://www.unibo.it/SitoWeb/en/default.aspx?UPN=avi.mizrahi5%40unibo.it&View=CV
***https://www.youtube.com/watch?v=eKdeAm8iEew

 

AYLİN DURMAZ
2010 mezunlarından Aylin Durmaz, TRT1'de Dizikolik, TRT Belgesel'de Nokta ve Çizgi televizyon programlarını yazdı, Türkmax'ta HEBERLER programının yazar kadrosunda yer aldı. TRT Türk'de Kentler ve Gölgeler Programı'nın prodüksiyon koordinatörlüğünü üstlendi. Coca Cola, Visa, TEGV, TEMA gibi kurumsal şirketlere senaristlik yaptı. Karşı Gazete'de, köşe yazarı olarak kültür sanat yazıları yazdı. Şu anda ATÖLYE İstanbul’da iletişim koordinatörü olarak çalışıyor ve disiplinlerarası projeler yürütüyor.

 

BEHİCE SAYAT
2005 yılı İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji (yandal) mezunu olan Behice, 10 yılık iş deneyimine sahiptir. Sırasıyla halkla ilişkiler, “event marketing” ve dijital iletişim ajanslarında marka temsilciliği, marka direktörlüğü ve genel müdür yardımcılığı yapan Behice, her üç alanda da ulusal ve uluslar arası bir çok marka ile çalışmıştır. Hali hazırda, 2011 yılında kurucu ortağı olarak katıldığı Bi’ Fark Yarat Social’da Ajans Başkanı olarak görev almaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler alanında yüksek lisansını 2015 yılında bitiren Behice'nin ilgi alanları, çalışma sosyolojisi; bilgi sosyolojisi ve değişim sosyolojisidir. Dijital iletişim alanında ise İstanbul Kültür Sanat Akademisi ve Business Class Akademi’de eğitmenlik yapmakta ve zaman zaman üniversitelerde konuşmacı olarak bulunmaktadır.

 

BELİN BENEZRA
2010 yılında Reklamcılık ve Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu. Bir sene boyunca, Virtua Etnografik Araştırma Şirketi’nde çalıştı. 2012 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Ensitüsü’nde Modern Türk Tarihi üzerine yüksek lisansını tamamladı. Şu anda aynı enstitüde doktora eğitimine devam etmektedir. Ayrıca, 2011 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde asistanlık yapmaktadır.

 

BERRAK KAYA
2010 yılı mezunlarımızdan Berrak Kaya, müzik ve eğlence sektöründe birçok etkinlik ve festival ile çeşitli firmalarda çalıştı. Kültür Yönetimi ile çift anadal yaptı. 2011'den bu yana kendi şirketi olan Senbeno Artist Management şirketinde sanatçı menajerliği ve Babajim Records şirketinde plak şirketi yöneticiliği yapıyor. 

 

BEYZA ÖZEN
2014 yılı mezunlarımızdan Beyza Özen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji ve Sosyoloji Çift Ana dal Programından mezun oldu. Aynı yıl Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü yüksek lisans programına başladı. Halen Sabancı Üniversite’sinde yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve orada asistanlık yapmaktadır.

 

BİRCE PAKKAN
2011 yılı mezunlarımızdan Birce Pakkan; yüksek lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde sürdürmektedir. Lisans hayatından bu yana Kaos GL ve Amargi’de gönüllü çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca birçok konferansta sunum yapmıştır ve üç adet kitapta çalışmalarının yayınlanması beklenmektedir.
 

BURCU ŞEN
2015 yılı mezunlarımızdan Burcu Şen eğitimi esnasında Tarih Vakfı’nın projelerinde yer aldı. Şu anda Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nde Outreach Assistant olarak çalışıyor. 

 

BÜŞRA GÜÇ
2014 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki eğitimini ana dalı olan psikolojiye ek olarak yaptığı sosyoloji yan dalıyla tamamladı. Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir çocuk koruma biriminde psikolog olarak çalışıyor. Sosyal hizmet ve sosyal politika alanında ilerlemek istiyor.

 

CANSU GÜRKAN
2014 yılı mezunlarımızdan Cansu Gürkan, yine 2014 yılı itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Programı’nda eğitimine devam ediyor. Bir haber sitesinde çevirmenlik yapıyor.

 

 

CENİ İPEKÇİ
2006 yılı mezunlarımızdan Ceni İpekçi, 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İletişim Merkezi’nde danışman olarak çalışmaya başlamış, üçüncü yılının sonunda üniversitenin İnsan Kaynakları Departmanı’na geçiş yapmıştır. Burada, 2010-2013 yılları arasında önce İşe Alım ve Gelişim Uzman Yardımcısı ve ardından İşe Alım Uzmanı olarak çalışmıştır. 2014’ten bu yana ise aynı departmanda Akademik İşe Alım Sorumlusu olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

CEREN KARAKAŞLI
2014 mezunlarımızdan Ceren Karakaşlı, Medya ve İletişim Sistemleri bölümü ile çift anadal yaparak okulumuzdan mezun oldu. Şu an okulumuzun Pazarlama İletişimi/Marka Okulu master programında eğitimine devam eden Ceren, Netbook Mobile şirketinde Account Specialist olarak çalışıyor.

 

DEMET KİPER
2013 mezunlarımızdan Demet Kiper, 2014 yılında İstanbul Üniversitesi /Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi yüksek lisans programına girdi. 

 

DERYA ÖZKAYA
2012 yılı mezunlarımızdan Derya Özkaya, mezuniyetinin hemen ardından Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programına başladı. Yüksek lisans süresince Kültürel Çalışmalar programında eğitim asistanlığı yapan Derya Özkaya, aynı zamanda SSBF bünyesinde faaliyet yürüten Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu’nun “Mor Sertifika” projesinde çalışmaktadır. Eylül 2014’ten itibaren de Sabancı Üniversitesi Akademik Destek Programı’ında eğitim asistanı olarak çalışmaktadır.

 

ELİF İNAL
2010 yılı mezunlarımızdan Elif İnal, SAM Araştırma ve Danışmanlık şirketinde çalıştı. 2011 Yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesinde Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları yüksek lisans programını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

 

ERCAN KUZAL
2010 mezunlarımızdan Ercan Kuzal, eğitimini tamamladıktan sonra, Dış Ticaret okudu ve aile danışmanlığı sertifika programını tamamladı. Şu anda, Mersin'de Mobilya Tasarım firması sahibi olmakla birlikte, bunun yanında ithalat ve ihracat ile uğraşmakta. Son olarak da, 2 danışman arkadaşı ile birlikte bir Aile Danışmanlığı Merkezi kurulum sürecinde yer almaktadır. 

 

FULYA GİRAY SÖZEN
2007 yılı İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji yandal mezunu olan Fulya, ardından Maltepe Üniversitesi'nde Gelişim Psikoloji Yüksek Lisans (2010) ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde doktora çalışmasını (2016) çocuk suçluluğu üzerine yürüttüğü tez çalışmaları ile tamamladı. Yüksek lisans tez çalışması 17. Bireysel Silahsızlanma Bilimsel Araştırma ve İnceleme Yarışması’nda birincilik ödülü aldı.
2011-2013 arası tam zamanlı olarak akademisyenlik yaptı. Sivil toplum alanında ise uzun yıllar Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı'yla çalıştı, bu süreçte mahpus çocuklar ve risk altındaki gençlerle grup çalışmaları yürüttü, mahpuslara ve infaz koruma memurlarına yönelik kılavuzlar geliştirdi, birçok hibe programında yürütücü olarak görev aldı. Son dönemde cezaevleri içerisindeki çalışmalarına annelerinin yanında kalan 0-6 yaş arası çocuklar, mahpus kadınlar ve mahpusların dışarıdaki çocuklarıyla ilgili çalışmalarla devam etmektedir.
Halen, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak ders vermekte ve Avrupa Birliği destekli Children Outside Prison projesinin koordinatörlüğünü yürütmektedir. Çocuk/kadın suçluluğu, çocuk ihmal ve istismarı, aile içi şiddet, çatışma çözümü ve yaratıcı drama çalışma alanları arasında yer almaktadır.

 

GONCA AŞIK
2013 yılı mezunu olan Gonca Aşık, öğrenim gördüğüm sırada Sosyoloji Eğitim Çalışmaları Birimi’nde (SEÇBİR) çalıştı. 2 senedir Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir ortaokulda sözleşmeli olarak İngilizce Öğretmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda önlisans Sosyal Hizmetler bölümünü bitirdi.

 

GÜLŞAH GÖRÜCÜ
Gülşah Görücü 2012 yılında Sosyoloji ve Reklamcılık çift anadalıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun oldu. 2013-2014 tarihleri arasında UvA'da Kent Çalışmaları alanında çalışmalar yaptı. 2014'te başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans programında öğrenimine halen devam etmekte. Şu anda EMI Music Turkey - Universal Music Group'ta Uluslararası Yabancı Katalog Sorumlusu olarak çalışıyor.

 

HANDE ERDEM
2013 yılı mezunlarımızdan Hande Erdem, lisans eğitimi süresince Türkiye’de çeşitli projelerde yer aldı. 2012 yılında Mannheim Üniversitesi’nde Erasmus programına katıldı. Bu süreçte GESIS-Leibniz Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde staj yaptı. 2013 yılında Berlin Freie Üniversitesi’nde başladığı Sosyoloji-Avrupa Toplumları yüksek lisans programına devam etmektedir.

 

HURİYE AYDIN
2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Ardından özel bir anaokulunda 6 ay öğretmenlik yaptı. Aynı yıl içinde Marmara Üniversitesi'nin Aile Danışmanlığı sertifika programını bitirdi.

 

MELİKE ERGÜN
2013 yılı mezunlarımızdan Melike Ergün, 2011’de katıldığı, üniversitemize bağlı Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SEÇBİR) proje asistanı olarak çalışmakta ve aynı zamanda üniversitemizin Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı’nda eğitimine devam etmektedir.

 

MERVE ERDOĞAN
2013 yılı Sosyoloji Bölümü mezunlarımızdan Merve Erdoğan, Mayıs 2014’ten beri Bigchefs Gıda & Restorancılık şirketinde Operasyonel İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak görev almaktadır. Aynı zamanda 2014 Şubat ayında başladığı İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans programına yine Bilgi Üniversitesi’nde devam etmektedir.

 

NAZLI AKÇIĞ
2012 yılı mezunlarımızdan Nazlı Akçığ, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda Kültür Politikaları bölümünde staj yaptı. 2013 yılından bu yana İş Sanat konser salonunda yönetmen yardımcısı olarak çalışıyor.

 

OLGU TİPİGİL
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden 2010 yılı çıkışlı S. Olgu Tipigil, mezuniyeti akabinde 3 yıl boyunca McCann Istanbul, Lowe&Partners, Republica reklam ajanslarında küresel ve yerel markaların 360 derece pazarlama iletişiminden sorumluydu. 2014 yılında, New York University bünyesinde, ‘Strategic Planning for Marketers’ eğitimi almak için Amerika’ya gitti. 2015 Şubat ayında Türkiye’ye dönen Olgu, kariyerinde hedeflediği yolda yürümektedir.

 

ÖZGE ALTIN
2012 mezunlarımızdan Özge Altın, eğitimi boyunca Tarih Vakfı’nın projelerinde yer aldı. Mezun olduktan sonra Şehir Üniversitesi Sosyoloji yüksek lisans eğitimine başladı ve halen üniversite bünyesindeki Şehir Araştırmaları Merkezi’nde TÜBİTAK asistanı olarak çalışıyor. 2015 yılı yaz döneminde Uppsala Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi asistanı olarak çalışacak.

 

ÖZGE KORKMAZ
2012 mezunlarımızdan Özge Korkmaz, Jean Monnet bursu ile gittiği İngiltere’de. University College London’da Sosyal ve Kültürel Antropoloji programında yüksek lisans yaptı. Şu anda Michigan Üniversitesi Antropoloji Programında doktora eğitimine devam etmektedir.

 

ÖZGE TURGUL
2008 yılı mezunlarımızdan Özge Turgul henüz mezun olmadan önce İmaj Prodüksiyon’da çevirmenlik yaptı. Mezun olduktan sonra bir süre Prodüksiyon asistanlığı yaptı ve 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı’na girdi. 2009 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde önce Etkinlik Birimi’nde ve sonrasında Tanıtım Birimi’nde çalışmaktadır.

 

PINAR DİNÇ 
2007 yılında Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Toplum ve Tarih Çalışmaları yüksek lisans programına başladı. Azınlık vakıfları ile ilgili yazdığı tez (Ayrımcılık ve Sessizlik: Türkiye’de Azınlık Vakıfları Meselesi 1974) ile 2009 yılında yüksek lisans derecesini aldı. London School of Economics Siyaset Bilimi Doktora Programı'na bir sene sonra, 2010 yılında başladı. İlk sene gördüğü Araştırma Metodları derslerini tamamlayarak ikinci yüksek lisans diplomasını aldı. Halen sosyal hareketler bağlamında Dersim kolektif kimliği ve hafızası üzerine doktora tez çalışmasını sürdürüyor.

 

RABİA ŞENİZ ERDOĞAN
2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk eğitimi ile birlikte Sosyoloji eğitimi almanın kendisini hem akademik hem de sosyal açıdan daha donanımlı, topluma ve diğer disiplinlere karşı farklı bir bakış açısı sahibi yaptığını belirtmektedir. Şu an eğitimine yine İstanbul Bilgi Üniversite’sinde, Ekonomi Hukuku yüksek lisans programında devam etmektedir. Aynı zamanda, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü’nde stajyer avukat olarak çalışmaktadır.

 

ROYSİ TOVİM
2012 yılı mezunlarımızdan Roysi Tovim, 2012 Eylül ayından beri Vodafone Türkiye’de çalışmaktadır. Vodafone’da İnsan kaynakları departmanında eğitimlerden sorumlu kıdemli uzman olarak Akademi’de görev alıyor. Bu görevine ek olarak şirket bünyesindeki takım verimliliğinden sorumlu kişi olarak International Coaching Federation tarafından akredite edilen takım koçluğu modelleri ile Takım Koçluğu çalışmalarını yürütüyor.

 

SEVDE YAVUZ
2014 yılı mezunlarımızdan Sevde Yavuz, 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyonu, Marmara Üniversitesi’nde ise Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı. Lisans hayatında ve Erasmus döneminde çocuklar üzerine çalışma fırsatı bulmuştu. Şuan bu bilgiler ışığında bir anaokulu projesi üzerinde çalışmaktadır.

 

TUĞBA MARAN
2009 mezunlarımızdan Tuğba Maran, mezuniyetinin akabinde SAM Araştırma ve Danışmanlık ve daha sonra Millward Brown Pazar Araştırma şirketlerinde Junior Research Assistant olarak çalıştı. 2011-2014 yılları arasında kendisinin de mezunu olduğu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Eğitim Asistanı olarak çalıştı. Şu sıralar İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programında derslerini tamamlamış olup tez aşamasında öğrenciliğine devam etmektedir.

 

TUĞÇE ÇALIŞKAN
2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra ara vermeden, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri yüksek lisans programına katıldı ve 2013 yılında mezun oldu. 2014 yılından beri de, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümde doktora programında okumaktadır.


TUĞÇE ÖZDEMİR
2015’te mezun olduktan sonra, Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları’nda yüksek lisans eğitimine devam eden Tuğçe Özdemir, aynı zamanda Koç Üniversitesi’nde eğitim asistanlığı yapmakta ve Sosyal Politikalar Merkezi’nde TÜBİTAK proje asistanı olarak çalışmaktadır. 

 

VENİS KALDERON
2016 Ocak ayında Sosyoloji ve Halkla İlişkiler çift anadal ile mezun olan Venis Kalderon, üniversite yıllarında public affairs, sürdürülebilirlik, ve iletişim alanlarında stajlar yaptı. Eylül ayı itibariyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

 

VİRNA MATAT
2012 mezunlarımızdan Virna Matat İstanbul Bilgi Universitesi’nden mezun olduktan sonra Milano’da Domus Academy’de Business Design üzerine yüksek lisans programını tamamladı. Daha sonra İstanbul’a dönerek, Koton firmasında Satın Alma ve Marka Yönetimi departmanında çalıştı. Şu an Çiçek Sepeti firmasının online alışveriş sitesinde satın alma bölümünde çalışmaya devam ediyor.

 

ZEYNEP GÜNEY
Zeynep Güney, 2010 yılında Psikoloji Bölümü ile çift anadal yaparak mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda “Diyarbakır Cezaevi ve İşkencenin Psikopatolojisi” konusunda yaptığı çalışmasıyla tez aşamasındadır. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı’nda öğretim görevlisi, dışarda ise psikoterapist olarak çalışmaya devam etmektedir. İlgi alanları özellikle kimlik, şiddet, travma ve toplumsal cinsiyet konulardır.