Hamit Emir Turam

Doktor

 • #
 • 21 Haziran 1961 İstanbul doğumludur. İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra basketbol bursu kazanarak Amerika'ya gitti. University of Evansville'de Uluslararası İş İdaresi okudu. Okul basketbol takımı, tarihinde ilk defa onun oynadığı dönemde ulusal play-offlara katılmaya hak kazandı ve 200 takımlık Amerikan Birinci Ligi’nde ilk yirmiye girdi. 

   

  1982'de üniversite ikinci sınıftayken, hem akademik alanda, hem de sportif faaliyetlerde üstün başarı gösteren tek kişiye, yılda bir kere verilen Bobby Watson Başarı Bursu'nu kazandı. 1983 yılı sonunda mezun olmasına bir dönem kala Türkiye'ye döndü ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'ne transfer oldu. Mezun olduktan sonra aynı okulun Atatürk İlkeleri İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde master yaptı. Yüksek not ortalaması sayesinde doktora programına doğrudan geçiş hakkı kazandı. Yine yüksek not ortalamasıyla tamamladığı doktora çalışmaları sırasında Amerika ve İngiltere'de konusuyla ilgili araştırmalar yaptı. 1993'te "Televizyonun Siyasi Hayata Etkileri" konusunda doktorasını aldı.

   

  Tüm kategorilerde defalarca kaptanlık yaptığı basketbol milli takımı formasını toplam 215 kez giydi ve Balkan, Avrupa, Akdeniz Oyunları şampiyonlukları yaşadı. Türkiye'de de Eczacıbaşı, Efes Pilsen, Galatasaray, Çukurova, NASAŞ, Yıldırımspor ve Ortaköy takımlarında oynadı. Lig şampiyonlukları, çeşitli kupalar ve ödüller kazandı. FIBA ve Euroleague Teknik Komiseri olan Turam, aynı zamanda Türkiye Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu’dur. 

   

  Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilgisine sahip olan Dr. Turam, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Spor Yöneticiliği Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam ediyor.

 • #
 • santralistanbul Kampüsü,


  Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp İstanbul