Sadullah Akın Rota

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi / Endüstri Mühendisliği Bölümü

  • #
  • Akın Rota, 1980 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle mezun oldu. 1982 yılında, Stanford University, Kaliforniya’dan yüksek lisans derecesi aldı.

    Citibank’da Sabit Getirili Menkul Kıymetler Bölüm Müdürü olarak başlayan altı yıllık bankacılık sektörü deneyimine, daha sonra Hazine ve Sermaye Piyasaları Bölümü’nün kuruluşundan sorumlu Impexbank Başkan Yardımcısı ve son olarak Yatırım Bankacılığı Bölümü’nden sorumlu Finansbank Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti. Bu zaman zarfında, Türkiye’nin o güne kadarki en büyük özel sektör halka arzında en büyük hisse satışını gerçekleştirmesinin yanı sıra çeşitli özelleştirme ve yeniden yapılandırma projelerini yürüttü.

    1992 yılında, bir Fransız şirketin de ortak olduğu, endüstriyel mineral sektöründe uzmanlaşmış bir Ortak Girişim’e hissedar ve Genel Müdürü olarak katıldı. 2002 yılında, endüstriyel çamaşır makineleri üretiminde faaliyet göstermek üzere diğer başka ortaklarla birlikte kendi şirketini kurdu. Arkan & Ergin JPA International’a katılmadan önce ise, önemli bir çelik üreticisi olan Özkan Demir Çelik’de Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

  • #
  • santralistanbul Kampüsü,


    Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp İstanbul