Şerif Yenen

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu / Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

 • #
 • Türkiye seyahat uzmanı, seyahat yazarı, turist rehberi, konuşmacı ve turizm filmleri yapımcısıdır. 1989 yılından beri aralıksız turizmin içindedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda part-time öğretim görevlisi olarak Türkiye’nin Kültürel Mirası, Anadolu Uygarlıkları ve Turist Rehberliği dersleri vermektedir. Bir lezzet meraklısıdır. Gittiği her yerde yeni lezzetler arayışı içindedir. Keşiflerini turlarında katılımcılarla paylaşmaktan keyif alır. Şerif Yenen, Türkiye üzerine bir Türk tarafından yazılmış ilk gezi rehberi olan İngilizce “Turkish Odyssey” isimli kitabın da yazarıdır. Buna ek olarak çok sayıda turizm yayını bulunmaktadır.

   

  Onüç yıla yakın bir süre İstanbul Rehberler Odası Başkanlığı ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanlığı görevini yürütmüştür. Dört yıl ise Dünya Rehberler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiştir.

   

  Önemli kısmı yurtdışındaki akademik çevrelerde olmak üzere, Türkiye’nin tarihi, kültürü ve turizmi hakkında konferanslar vermekte olan Şerif Yenen’in yayınları üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmakta veya kaynak eser olarak kullanılmakta, uluslararası dergi ve ulusal gazetelerde makaleleri ve köşe yazıları yayımlanmaktadır.

   

  Şerif Yenen Kültür Gezileri, Şerif Yenen’in 30 yıla yakın turizm deneyimlerine dayanarak oluşturduğu, konusunda uzman rehberler eşliğinde kültürel içerik, yerel kültürle etkileşim, gurme lezzetler ve muhteşem fotoğraf karelerinden oluşan seçkin gezilerdir.

   

 • #
 • santralistanbul Kampüsü,


  Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp İstanbul

Şerif Yenen