2021 - 2022 Akademik Yılı Duyurular

2021 - 2022 - Yaz Dönemi 


2021 - 2022 - 4. Dönem Gelişim Testi Duyurusu

2021-2022-3. Dönem Gelisim Testi Duyurusu

Yeni Dönem - 3. Dönem 

2021-2022-2. Dönem Gelisim Testi Duyurusu

2021-2022-1 Dönem Gelisim Testi Duyurusu


Sevgili Öğrencilerimiz,

Hepiniz BİLGİ İngilizce Hazırlık Programına hoş geldiniz! Sizlere keyifli ve başarılı bir üniversite hayatı dileriz. Pandemi koşullarının devam ettiği bu eğitim döneminde sizlerin İngilizce öğrenme sürecinin en iyi şekilde gerçekleşebilmesi için planlama ve uygulamalar yapılmıştır.  

İngilizce Hazırlık programı olarak 2021-2022 akademik yılı 1. Dönemi hibrit eğitimine 11 Ekim 2021 tarihinde başlıyoruz. İngilizce Hazırlık Programında her seviyenin ders programı haftalık 20 saat olacaktır. Yüksek Öğretim Kurumu çerçeve kararları doğrultusunda derslerin %60’ı yüz yüze, %40’ı çevrimiçi yapılacaktır. Haftalık 20 saat olan seviye programlarının 12 saati Kuştepe Kampüsünde yüz yüze, 8 saati ise çevrimiçi (online) yapılacaktır. Çevrimiçi eğitim BİLGİ Learn Moodle sistemi ile gerçekleştirilecektir.   

Seviye 1, 2, 3, 4 haftalık ders programındaki Pazartesi, Salı, Çarşamba günü olan dersler Kuştepe Kampüsünde belirtilen sınıflarda yüz yüze yapılacaktır. Perşembe ve Cuma günü yapılacak dersler ise BİLGİ Learn Moodle üzerinden çevrimiçi yapılacaktır.

Seviye 5 haftalık ders programındaki Pazartesi ve Salı günü olan dersler çverimiçi, Perşembe ve Cuma günü yapılacak dersler ise Kuştepe Kampüsünde belirtilen sınıflarda yüz yüze yapılacaktır.

Hibrit olarak devam ettiğimiz bu eğitim döneminde sizlerin daha deneyimli ve hazırlıklı olduğunuzu biliyoruz ancak yine de İngilizce öğrenme sürecinizi daha etkin hale getirmeniz için bazı konuların önemini tekrar vurgulamak ve önerilerde bulunmak isteriz. 

Haftalık Öğrenci Ders Çizelgeleri 

Haftalık öğrenci ders çizelgelerinde o hafta işlenecek derslerin içerikleri, öğrenme hedefleri ve çıktıları, uygulama çalışmaları, seviye ödev ve sınav bilgileri paylaşılmaktadır. Bilgi Learn sistemine yüklenen haftalık öğrenci çizelgelerinin üzerinden dikkatle geçip önerilen çalışmaları mutlaka yapınız.

Bireysel Farkındalık ve Takvim

Yabancı dil öğrenme sürecinde bireysel çalışmanın ve sorumluk almanın önemini sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. Lütfen öğrenci çizelgesine ek olarak önerilen ders programı üzerinden kendinize bir çalışma programı çıkarın. Bu plana göre derse gelmeden haftalık planda belirtilen içeriklerin üzerinden geçin. Ders sonrasında da öğrendiklerinizin pekişmesi ve kalıcı olması için önerilen çalışmaları mutlaka yapın. 

BİLGİ Learn Moodle ve Çevrimiçi Dersler

Moodle sistemine öğrenci e-posta hesabınız ve şifreniz ile girebilirsiniz (Bilgi Learn). Moodle sistemi ve çevrimiçi eğitim ile ilgili bilgilendirmeyi sınıflarınızda hocalarınız yapacaktır. Ayrıca destek amacıyla hazırlanmış yönergelere ve açıklamalara Hazırlık web sitesinden (ingilizce-hazirlik-programi/2021-2022-akademik-yili-duyurular/) ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi dersleriniz başlamadan önce gelecek hafta sizlerle paylaşılacak olan bu bilgileri kullanıp sisteme giriş yaparak içerik ve kullanım üzerine bir ön hazırlık yapmanızı önemle rica ederiz.

Çevrimiçi dil öğreniminizin etkin bir şekilde gerçekleşebilmesi için gerekli ekipmanı sağlamanız oldukça önemlidir (bilgisayar, Internet bağlantısı, kamera, mikrofon, ders kitapları, vb).

Yüz yüze ve Çevrimiçi Derslere Katılım

Dil öğreniminde hem yüz yüze hem de çevrimiçi derslere devamınız ve aktif katılım sağlamanız hem öğrendiklerinizi uygulamaya koymanız hem de öğretmenlerinizin sizin öğrenme sürecinizin takibini yapabilmesi açısından oldukça önemlidir. Lütfen derslerde öğretmeniniz ve sınıf arkadaşlarınız ile pratik yapacağınız her fırsatı değerlendirin ve aktif katılım sağlayın. Çevrimiçi derslerinizde sanal sınıf fonksiyonlarını etkin kullanın (beyaz tahta, içerik paylaşma, el kaldırma, vb), kameralarınızı açın ve derslere sadece yazılı değil sözlü katılım da sağlayın.

Kitaplar

Seviye kitap bilgilerinize bu linkten ulaşabilirsiniz https://www.bilgi.edu.tr/tr/akademik/ingilizce-hazirlik-programi/kitaplar/. Kitaplarınızı Kuştepe Kampüsünde bulunan Çağlayan kitabevinden temin edebilirsiniz. Derslerinizi düzenli ve verimli takip edebilmeniz ve dil öğrenim sürecinizi bu kaynaklardan yapacağınız çalışmalarla daha verimli yapabilmeniz için seviye kitaplarınızı en kısa zamanda temin etmenizi öneririz. Çevrimiçi ek çalışma şifreleriniz sizlere seviye kitaplarınız ile verilecektir. Bu ek çalışmalar başarı değerlendirmesinin bir parçasıdır. Bu çalışmalara giriş ve içerikleri ile ilgili bilgiler sizlere iletilmek üzere sınıf öğretmenlerinizle paylaşılmıştır. Bu iki çalışmanın düzenli yapılması dil öğrenme sürecinde ilerleme göstermek için çok önemlidir.

Başarı Değerlendirmesi

Başarı değerlendirme ölçütleriyle ilgili bilgiye ulaşmak için bu linke tıklayınız (Prep Assessment ). Günümüz pandemi koşulları doğrultusunda başarı değerlendirme araçları, yüzdeleri ve de uygulamalarında değişiklik yapılabilir.

Ödevler ve Sınavlar

Programın bir parçası olan ödevler ve sınavlar sizlerin sadece dil öğrenme yetilerinizi değerlendirmek için yapılan araçlar değildir. Aslında bu araçlar sizlerin düzenli çalışmanız, ek pratik yapabilmeniz, ilerleme sürecinizi hem sizlerin hem de bizlerin takip edebilmemiz için uygulanmaktadır. Ödev ve sınavları sizlerin kendi bireysel çabanızla yapmanız çok önemlidir. Aksi durumlar hem sizlerin öğrenim sürecinizi takip etmemizde hem de ilerideki eğitim sürecinizde ciddi sıkıntılara yol açacaktır. Düzenli derslere devam etmek ve pratik yapmak zaten bu sınavlardan geçerli not almayı beraberinde getirmektedir. 

Öğretmen Atölye ve Ofis Saatleri 

Bu derslere ve çalışmalara ek olarak öğrencilerin öğretmenleri ile çalışabileceği haftalık bir saat atölye çalışması (tutorial) vardır. Bu atölye çalışmalarının saatlerini sınıf öğretmenleri tarafından dönem başında öğrenciler ile paylaşır. Program ile ilgili bir konu hakkında sorularınız var ise onları da e-posta yolu ile ya da öğretmenlerinizin ofis saatlerinde iletebilirsiniz.

Ulaşım

Kuştepe Kampüsü ulaşım bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.bilgi.edu.tr/tr/yasam/kampusler/

İletişim

İletişim ve takip başarılı olmada önemli bir yere sahiptir. Öğretmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınız ile devamlı iletişim halinde olun. Lütfen öğrenci sayfanızdaki bilgilendirmeleri (BİLGİ SIS) ve BİLGİ Learn Moodle sistemindeki içerik ve duyuruları düzenli takip edin. Hazırlık Programında ihtiyacınız olacak bilgilendirme dokümanlarına ve destek servisi bilgilerine Hazırlık web sitesinden de ulaşabilirsiniz (https://www.bilgi.edu.tr/tr/akademik/ingilizce-hazirlik-programi/2021-2022-akademik-yili-duyurular/).

Diğer konular için aşağıdaki birimler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Learn/Moddle teknik sorunlar                lms.support@bilgi.edu.tr

Sağlık raporu, telafi sınavı talebi, vb               Burcu Karataş (burcu.karatas@bilgi.edu.tr)

Çevrimiçi Çalışmalar (English Central, vb)      Sedat Çilingir (sedat.cilingir@bilgi.edu.tr)

Bireysel motivasyon ve farkındalığın, derslere düzenli katılımın, düzenli çalışmanın ve iletişimin çevrimiçi eğitimlerde çok önemli olduğunu tekrar vurgulamak isteriz. Dersleriniz öğretmenlerinizin sınıfta vereceği Hazırlık programı bilgilendirme oryantasyonu ile başlayacaktır. Daha sonrasında da desteğe ve bilgilendirmeye ihtiyacınız olduğunda burada olduğumuzu bilmenizi isteriz. Destek ya da açıklama almak istediğiniz konuları ya da geri bildirimlerinizi lütfen ilgili birimler ile zaman geçirmeden paylaşın.

Bütün öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir akademik yıl dileriz! İngilizce Hazırlık Programı 

Diğer Duyurular

Covid-19 Aşı Duyurusu

Bilgi Öğrenci e-Posta Erişimi

BILET II Speaking Part (Sept 23 2021) - Öğrenci Yönergeleri