Mehmet Zeki Beştepe

Zeki Beştepe, 1996 yılında Çağdaş Sanat Evi adıyla kurduğu atölyede edebiyat, resim, fotoğraf alanlarında ortak disiplin etkinlikleriyle başlayarak  moda tasarım uygulamalarıyla kendine özgü bir disiplin yaratmıştır.

Bu süreçte, özellikle deriyi, giyim kuşam tarihinin en eski, en doğal malzemesi olması nedeniyle,özel bir ilgiyle işleme, yorumlama anlayışıyla boyama, finisaj baskı gibi işleme teknikleri geliştirmiştir. Bunu Kızılderililerden, Orta Asya steplerine, Eskimolardan,Çinlilere, Kafkas halklarının ve dünyanın değişik bölgelerinde tarih boyunca yaratılan uygarlıklarda deriyi gerek giyim kuşam,gerek aksesuar,dekorasyon ve askeri amaçlarla kullanılma ,işlenme kültürlerini araştırarak derinleştirmiştir. Bunun sonucunda deri ana malzemesini,moda tasarımın çok geniş bir yelpazede kullanmaya başlamıştır.

2004 yılından itibaren derinin zengin kullanım alanına tekstili de ekleyerek Moda Tasarım Uygulama Atölyesi’ni kurmuştur.Bu atölyede “Hand Made,Haute Couture”anlayışıyla deri ve tekstil ürünlerinde oldukça geniş  ürün kategorilerinde tasarlamakta ve üretmektedir .

Bugün tüm tasarımlarını “deri deriyle deriden” sloganıyla uygulamaktadır.

Tasarımlarıyla tekniklerini yurt içinde ve yurt dışında workshoplarla yaygınlaştırma çalışmalarıyla  sektöre katkıda bulunma çabasındadır.

Bu güne değin kişiye özel tasarımlarıyla yurt dışında tanınmış bazı kişileri giydirmiş veya kişiye özel aksesuarlar yapmıştır. Bunlar arasında Eva Herzigova ve Justin Timberlake Lady Gaga, Şapar Murat Türkmenbaşı, V.Putin gibi isimler sıralanabilir.