Hakkında

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu spor endüstrisinin farklı alanlarında ihtiyaç duyulan spor profesyonellerini yetiştirmeyi amaçlar. Hızla gelişen spor endüstrisi teknolojiden dijital medyaya çok farklı alanlarda, nitelikli, ulusal ve uluslararası düzeyde tüketime dönük bilgi üretebilen ve bu düzeyde üretilmiş bilgilere ulaşabilen insan ihtiyacını üniversiteler aracılığıyla sağlamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi çok yönlü ve geniş ufuklu bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş bir üniversitenin parçası olan yüksekokulumuz bu hedefle söz konusu ihtiyaca karşılık gelecek bireyleri yetiştirme iddiasındadır.

Yüksekokulumuz Spor Yöneticiliği Bölümü, ülkemizde spor alanında ihtiyaç duyulan yetkin spor yöneticilerini yetiştirmeyi hedeflemektedir. Programını evrensel bir bakışla, fırsat eşitliği, sürdürebilir gelişim, yenilikçi yaklaşım ve yaratıcılık ilkeleri çerçevesinde şekillendiren bölümümüz, aynı zamanda spor endüstrinin değişen ihtiyaçlarını yakından takip etmektedir.

Bölümümüz, BİLGİ’nin şiarı olan “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” ilkesinden hareketle hem akademinin hem de spor endüstrisinin yetkin isimlerini akademik kadrosunda bir araya getirmiştir ve spor pazarlaması ve iletişimi, spor ekonomisi ve finansı gibi temel spor yöneticiliği derslerinin yanı sıra sporda dijitalleşme, sporcu kariyer yönetimi gibi konularda benzersiz dersler sunmaktadır.

Türkiye’nin İngilizce eğitim veren tek spor yöneticiliği bölümü olan BİLGİ Spor Yöneticiliği, gelişen ve büyüyen spor endüstrisinde öğrencilerine küresel fırsatlar sunma hedefinden hareketle, uluslararası alanda birçok üniversite ile iş birlikleri, proje ortaklıkları ve öğrenci değişim programları yürütmektedir.

Öğrencilerimize Hazırlık sınıfından itibaren uluslararası bir vizyon sunulmaktadır ve ülke dışındaki olanaklarla ilgili bilgi sunarak lisans hayatları boyunca kendilerini geliştirebilecekleri her türlü olanak sağlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Bölümümüz, bu yolla öğrencilerine bilgisini artırma, gönüllü olarak deneyim kazanma ve akademinin ve endüstrinin önemli isimleriyle bir araya gelme şansı sunmaktadır.

Spor yöneticiliği bölümünün eşsiz özelliklerinden bir diğeri mesleki eğitim dersine verdiği önem ve dersin yapısında gösterdiği titizliktir. Öğrencilerimiz iki dönemde toplam 120 gün gerçekleştirilen mesleki eğitim dersleri aracılığıyla spor kulüpleri, spor federasyonları, sporu bir iletişim mecrası olarak kullanan ticari firmalar ve kamusal alanda sporu yöneten idari kurumlarda spor yöneticiliği deneyimini gerçek anlamda yaşayarak öğrenme fırsatı elde etmekteler.

Yüksekokulumuz öğrencilerimizin mesleki bilgi birikimini artırmayı önemsediği kadar onları idealleri olan, her zaman daha iyiye ulaşmak, insanın gelişimine katkı sunmak için çaba göstermeyi kendine ilke edinmiş bireyler olarak yetiştirmeyi de önemsemektedir. Bölümümüzden mezun olan spor yöneticisi adaylarının yönetim bilimine ve sporun farklı disiplinlerine hâkim olmasının yanı sıra araştırmayı seven, aktif, girişken, özgüvenli, eleştirel düşünme ve problem çözme kabiliyeti yüksek, sporu iletişim aracı olarak kullanabilen, girişimcilik becerilerine sahip ve tüm bunların ötesinde sürdürülebilir bir gelecek için etik değerleri önemseyen bireyler olarak sektöre atılıyor olmaları bizim için gurur vesilesidir.

Mezunlarımız sektörde tesis yönetimi, sponsorluk, etkinlik yönetimi, spor direktörlüğü, sporcu kariyer yöneticiliği ya da spor ekonomisi alanlarında iş bulma şansına sahiplerdir ve kariyerlerini ilgi alanları ve becerileri çerçevesinde yönetmeleri için bölümde okudukları süre boyunca yönlendirilmektedirler.