Mezunlar

Onat Karabıçak

Türkiye’de spor yöneticiliği alanında en iyi eğitimi alabileceğim yerden mezun olduğumu düşünüyorum. Küçük yaşlardan itibaren sporla ilgileniyorum. BİLGİ Spor Yöneticiliği Bölümü özel yetenek sınavı ilanını görünce tereddütsüz başvurdum. İlgi alanım doğrultusunda eğitim alma şansını kaçırmak istemedim.

BİLGİ bana alanım doğrultusunda kendimi geliştirme, sektörü tanıma, sektörün önde gelenlerinden ders alma ve onlarla tanışma fırsatı sağladı. Bölümün en büyük avantajlarından biri, sağlanan çeşitli staj ve gönüllü çalışma fırsatlarıyla birlikte mezun olmadan sektörün birçok farklı alanında tecrübe edinme şansıydı. Henüz öğrenciyken dünyanın en büyük spor organizasyonlarında, UEFA Süper Kupa Finali ve UEFA Şampiyonlar Ligi Finali gibi organizasyonlarında çalışma fırsatı yakaladım. Bunun yanında uluslararası proje deneyimleri ve 4 farklı ülkeden spor yöneticiliği öğrencilerini buluşturan Sport International Programı ile beraber uluslararası alandaki rakiplerimizi gözlemleme şansı edindim. Bölümde öğrencilere verilen destek sayesinde tamamen öğrenci projesi olan ve spor yöneticiliği adaylarına bu deneyimi yaşatmayı amaçlayan Türkiye’nin ilk spor odaklı eğitim simülasyonu “MODEL BİLGİSpor” projesini hayata geçirmeyi başardık.

Şu anda Johan Cruyff Enstitüsü’nde Futbol Yönetimi üzerine lisansüstü eğitimimi sürdürmekteyim. Aynı zamanda Türkiye Tenis Federasyon’unda Uluslararası İlişkiler ve Proje Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel olarak spor yönetimi ile ilgilenmek isteyenler için BİLGİSpor kesinlikle doğru seçim diyebilirim.


Saadet Nehir Aytuğ

Haziran’da mezun oldum. Öğrenimim süresince; spor odaklı pazarlama, stratejik pazarlama, mülkiyet yönetimi ve organizasyon yöneticiliği, sporda dijital medya iletişimi ve sporda marka ve kimlik yönetimi üzerine dersler aldım. Oyuncu olarak 11 yıllık profesyonel voleybol kariyerimde UPS ve TVF 2.Lig Voleybol Takımı’nda ve Küçük, Yıldız ve Genç Milli Voleybol Takımları’nda ülkemizi pek çok uluslararası turnuvada temsil etmek üzere aktif olarak görev aldım. 2019 yılında, kronik sakatlığım sebebiyle, yeni transfer olduğum birinci lig ekiplerinden Çanakkale Büyükşehir Belediyesi takımını bırakarak profesyonel sporculuk kariyerime son verdim. Başlıca ilgi alanlarım arasında pazarlama, dijital medya iletişimi ve marka ve kimlik yönetimi bulunmaktadır. Motivasyonu yüksek, kendini geliştirmeye açık ve sporun gerek saha içi gerekse saha dışında aktif görevlerde bulunmuş bir birey olarak, spor sektörü kapsamında kazanmış olduğum bu formasyonu güçlendirebileceğim ve kendimi, ilgi alanlarım doğrultusunda geliştirebileceğim bir kariyer planlamam mevcuttur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü’nde lisans eğitimi almak bana öğrencilik dönemimde sporun farklı branşlarından ve farklı departmanlarından bir çok önemli insan ile tanışmam, çok değerli hocalardan dersler almam ve sektörün önde gelen kurumlarında stajlar yapmam fırsatını sundu. Öğrencilik yıllarım, para hacmi ve hitap ettiği kitleler açısından dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan spor dalında, kendimi ne alanda geliştirebileceğimi yeteneklerimi hangi alan ve departmanlarda daha rahat sergileyebileceğimi karar vermem aşamasında bana çok yardımcı olan bir süreç oldu. “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosu ile eğitim veren okulumun, bana neler kattığını iş hayatımda daha iyi anlıyorum.


ULUĞ İZGİ / Spor Yöneticiliği (Anadal) - Çocuk Gelişimi (Yandal) 2019 Mezunu

BİLGİ Spor Yöneticiliği okumanın en önemli yanlarından biri bölümün öncülüğünü üstlenen, spor endüstrisinde kendini ispatlamış ve alanında örnek olan eğitmen kadrosu ile eğitim vermesiydi. Verilen eğitim dışında 4 yıl içerisinde gerçekleşen uluslararası etkinliklere katılma imkânı sağlanarak yenilikçi bakış açısı kazanabileceğimiz ve pratikte gözlem yapabileceğimiz etkinlikler ile organizasyon yönetimi anlamında gelişimimize katkı sağlandı. 4. yılımın tamamında sunulan staj ortamında pratikte uygulamaya dönüşen süreçler ile 4 yıl boyunca aldığım interaktif ağırlıklı verilen eğitimlerin birleşimi sonucu pazarlama ve etkinlik yönetimi gibi çok kapsamlı konularda staj sürecimde başarılı bir gelişim gösterdim. Şu anda Spor Okulları Sorumlusu olarak çalıştığım Darüşşafaka Spor Kulübü yönetimi içerisinde farklı görevlerde sorumluluklar alabiliyor ve gerekli kararları verebiliyorum. BİLGİ Spor Yöneticiliği Bölümü ailesinin bir parçası olmanın farkını her alanda yaşıyorum.

İstanbul Bilgi Üniversitesi genel olarak hayatıma yeni bir başlangıç yapmamı sağladı ve okul sürecim boyunca kariyerim için bana gerekli fırsatları sunarak öğrencilik dönemimi en iyi şekilde geçirmem de büyük katkısı oldu.


GÖZDE ULUKAYA

BİLGİSpor’a başladığım ilk yıldan beri ayrıcalıklı olduğumuzu her zaman farkında olmanın gururu ve güveni ile lisans eğitimimi tamamladım. Eğitim sürecim boyunca bölümümün her alanı kapsayan teorik bilgileri aktarması vizyonumu oldukça geliştirdi. Farklı alanlardan aldığım dersleri Halkla İlişkiler Programı ile yandal yaparak destekledim. Aldığım tüm teorik bilgileri yurtiçi ve yurtdışı staj imkanları sayesinde pratikte uygulama şansım oldu. Bölümün destekleriyle yaptığım farklı alan stajları sayesinde geliştirdiğim yönetici ilişkileri ile mezun olur olmaz iş bulma imkanım oldu.

Şu anda Atölye Grup etkinlik ajansında Proje Asistanı olarak çalışıyorum. Spor endüstrisi etkinlik aktiviteleri, kurumsal şirketlerin toplantılar ve birçok firmanın deneyim yaşaması için organizasyonlar yönetiyoruz. Düzenlediğimiz organizasyonlarda eğitim aldığım hocalarım ile yollarımın kesişmesi beni oldukça mutlu ediyor.

Çok yönlü, teorik ve pratiğin bir arada olduğu, arkanda her zaman eğitimcilerinin desteğini hissedebileceğin bir bölüm okumak isterseniz bunun tek cevabının BİLGİ Spor Yöneticiliği olduğunu söyleyebilirim.


TİBER UZUNOĞLU

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Spor Yöneticiliği bölümünden mezun olmanın birçok avantajını ilk günden beri yaşıyorum. Bölümümün sağladığı en büyük ayrıcalıklardan biri eğitim süreci boyunca sektörün farklı alanlarını deneyimleyebilme fırsatı sunmasıydı. 4 sene boyunca gerek stajlar gerek gönüllülükler gerekse uluslararası seminerler aracılığıyla birçok farklı deneyim edindim. Sadece ülkemizde değil dünyanın diğer ülkelerinde de spor yöneticiliğinin geldiği noktaları gözlemleme fırsatı yakaladım. Garanti BBVA, Sportsnet Group, Türk Hava Yolları ve Real Betis Balompie gibi kurumlarda yapatığım stajlarla tecrübeler kazandım. Bu fırsatlar sayesinde kariyerimi hangi yönde şekillendireceğimi ve dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan sporun hangi alanında rol almak isteyeceğime karar verdim. Bunun yanı sıra mezuniyetim sonrası profesyonel hayatta beni nelerin beklediği hakkında eğitim sürecim devam ederken fikir sahibi olma şansı yakaladım.

Şu anda, daha önce staj yapma fırsatı yakaladığım Sportsnet Group’ta müşteri yöneticisi olarak profesyonel kariyerimi sürdürüyorum. Buradaki hayatımda spora destek veren markalarla yakından çalışma fırsatı yakalamanın yanı sıra, eğitim hayatım boyunca öğrendiğim bilgileri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Mezun olduktan sonra, profesyonel hayatımda da seçtiğim bölümün bana ne kadar uygun olduğunu bir kez daha anlamış oldum.


VALERİ BAHAR

Üniversitenin en akılda kalıcı, en keyifli yanlarını sorarlar hep. Benim için üniversiteyi unutulmaz kılanlar; kampüs, öğretmenlerimle olan iletişimim, okul içi ve dışı organizasyonlar, arkadaşlıklar…

BİLGİ serüvenimde 5. senemi bitirmek üzereyim. Her geçen gün okuduğum bölümleri ve bu okulu seçtiğim için daha da mutlu hissediyorum. Bir serüven bitiyor derken, iş hayatına girdiğimde bambaşka güzelliklerin beni beklediğini görüyorum. Spor Yöneticiliği’ni anadal olarak okurken, yanında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü ÇAP, yani çift anadal programıyla bitiriyorum.

Kendimi bildim bileli sporcu olan biri olarak ilgi alanlarımı burda geliştirebilmiş olmak ve hatta yeni ilgi alanlarımı keşfetmiş olmak çok büyük bir lükstü. Keşfederek okuduğum bu iki bölümü çok seviyor olmak ise iş hayatımda daha da başarılı olacağımı gösteriyor. Spor Yönetimi Bölüm Başkanımız Cem Tınaz sayesinde spor endüstrisinin tüm alanlarını öğrenmek, bu sektördeki önemli insanlarla tanışmak ve çalışma fırsatı buldum. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanımız Hülya Şişli sayesinde, başarılı bir sağlıkçı olmanın temellerini atmış bulunuyorum.

Şu an özel bir hastanede Fizik Tedavi Kliniği Koordinatorü olarak çalışmaktayım. Hem bir fizyoterapist, hem de bir yönetici olarak yaratıcılığımı ve bilgimi iş hayatına aktarmayı amaçlıyorum. Araştırmacı ruhumu, merak etmeyi ve bilimsellik çerçevesi içerisinde öğrenip gelişmeyi İstanbul Bilgi Üniversitesi sayesinde kazandım. Tüm iş hayatım boyunca okulda aldığım temellerle ilerlemek, gerekli olduğunda öğretmenlerimizin bire bir iletişimi sayesinde onlarla konuşabilmek benim için bu üniversitenin bir öğrencisi olmanın getirdiği bir ayrıcalık.