Ar-Ge Faaliyetleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi AR-GE Faaliyetleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde yürütülen AR-GE faaliyetleri uzaktan eğitim sürecinde de devam etmektedir. Bu süreçte Koronavirüse (COVID-19) karşı mücadele kapsamında aşağıdaki projeler yürütülmektedir. 

Koronavirüse Karşı UV-C Işık Kutusu Kiti

BİLGİ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, BİLGİ Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Erdem’in danışmanlığında Koronavirüse karşı UV-C ışık kutusu kiti geliştirmiştir.

UV-C ışığının virüs ve bakterileri öldürme özelliğinden hareketle geliştirilen kit, Koronavirüse karşı alternatif bir dezenfeksiyon yöntemi sunmaktadır. Kolaylıkla temin edilebilecek 4 malzemenin (UV-C ışık kaynağı, alüminyum folyo, bir adet kutu ve gerilim kaynağı) yer aldığı bu kit için proje kapsamında bir kurulum kılavuzu oluşturulmuş ve insanların nesneleri evlerinde Koronavirüsten dezenfekte edebilmeleri amaçlanmıştır. 

Projenin detayları için tıklayın.

Düşük Bütçeli ve Az Güç ile Çalışan Video Laringoskop Projesi

BİLGİ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Furkan Utku Emre ve Metehan Köklü tarafından BİLGİ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yiğit Dağhan Gökdel danışmanlığında yürütülen “Düşük Bütçeli ve Az Güç ile Çalışan Video Laringoskop Projesi” entübasyon işlemleri için maliyeti düşük, kolay erişilebilir bir video laringoskop cihazı geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

İleri düzeyde Koronavirüs vakalarında görülen nefes alma zorluğu, entübasyon işlemlerini gerekli kılmakta; ancak bu işlemler için kullanılan laringoskop cihazlarının ithal batarya ihtiyacı nedeniyle bu cihazlar hastaneler için önemli bir maliyet kalemi haline gelmektedir. Proje kapsamında tasarlanan video laringoskop cihazı düşük bütçeli bir alternatif sunarken başarısız entübasyon işlemlerini azaltmayı ve tıbbi eğitim gören öğrencilerin entübasyon işlemini pratik bir şekilde öğrenmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. 

Proje kapsamında geliştirilen cihazda kamera modülü ve kullan-at özelliğe sahip bir entübasyon bıçağı bulunmaktadır. Cihaz, tek kartlı harici bir bilgisayar üzerinden video aktarımı yapabilmekte; telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon gibi cihazlara canlı görüntü aktarabilmektedir. 

“Düşük Bütçeli ve Az Güç ile Çalışan Video Laringoskop Projesi”, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği’ni almaya hak kazanmıştır.