Genel

Eğitim 

Yeni Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili alınan önlemler kapsamında Üniversitemizde 23 Mart 2020 tarihi itibarıyla başlayan uzaktan eğitim sistemi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklaması doğrultusunda 2020-2021 Akademik Yılı boyunca sürdürülecektir. Uygulama ve laboratuvar dersleri öğrencilerin katılımını zorunlu kılmaksızın gerekli tüm sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmak kaydıyla hibrit eğitim yöntemiyle işlenmektedir. 

COVID-19 Komisyonu 

Yeni Koronavirüs ile ilgili ülkemizdeki ve Üniversitemizdeki gelişmelerin takip edilmesi ve alınacak aksiyonların belirlenmesi için COVID-19 Komisyonu kurulmuştur.  

COVID-19 Komisyonu tarafından yapılan haftalık toplantılardalınması gereken önlemler görüşülerek hayata geçirilmektedir.  

COVID-19 Komisyonu, Üniversitemiz Vekil Rektörü Prof. Dr. M. N. Alpaslan Parlakçı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı TunçSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek, Genel Sekreter Buse Pınar Kaçar, İnsan Kaynakları Direktörü Sinem Özsoy TaşerSağlık Hizmetleri Birim Müdürü Hulusi Orhangazili ile İş Güvenliği Uzmanları Nihan Topçu ve Esra Karlık’tan oluşmaktadır.   

Toplantı ve Etkinlikler  

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan “Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Yükseköğretim Kurumlarında Alınacak Tedbirlere İlişkin Öneriler” doğrultusunda Üniversitemizde tüm ulusal ve uluslararası katılımlı toplantılar ve etkinlikler online olarak gerçekleştirilmektedir.  

Kampüslerimizde Alınan Önlemler 

 • Yeni Koronavirüs’e karşı alınan önlemler doğrultusunda kampüslerimiz, öğrencilerimize ve ziyaretçilere sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında açıktır. Genel dezenfeksiyon işlemleri sırasında kampüslerimiz ziyaretçi girişine kapatılmaktadır. 

 • Üniversitemiz kampüs girişlerinde “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması devam etmektedir. Salgının etkin kontrolü için “Hayat Eve Sığar (HES) kodu” ibraz edilmelidir.  

 • Kampüs girişlerindeki güvenlik noktalarında temassız ateş ölçer ile ateş ölçme uygulaması yapılmaktadır. 

 • Kampüslerimizde ortam hijyeninin sağlanması için dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Ortak yaşam alanlarında el ile sık temas edilen yüzeyler (kapı kolu, tırabzan ve turnike gibi) kullanım sıklığı dikkate alınarak düzenli şekilde dezenfekte edilmektedir. 

 • Üniversitemiz shuttle araçlarının zeminleri, tutma destek noktaları, koltuk kenarları ve başlık sırt kısımları düzenli şekilde temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir. 

 • Klimalar bulaş riskine karşı çalıştırılmamaktadır. Mümkün oldukça pencere yoluyla doğal havalandırma tercih edilmelidir. Merkezi havalandırma kullanılan binalarda içeriye tamamen temiz hava verilmektedir. 

 • Ortak yaşam alanlarında ve bina girişlerinde el dezenfektanı bulunmaktadır. 

 • Laboratuvarlar dâhil ortak alanlarda fiziksel mesafeyi koruyacak düzenlemeler yapılmıştır. 

 • Pandeminin kontrolünde güvenli davranışların önemi dikkate alınarak davranış sürveyansı yapılmaktadır. 

 • Temaslı kontrolü Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmakla birlikte bulaş riskini en aza indirmek için Üniversitemiz tarafından da özenle yerine getirilmektedir. 

 • Kampüslerimizde açılan tüm işletmelerin COVID-19 konusunda almaları gereken önlemler ve tüm yasal zorunlulukları titizlikle kontrol edildikten sonra açılışları gerçekleşmekte ve düzenli olarak kurallara uyma durumları izlenmektedir.  

 • Tedarikçilerin çalışmalarına COVID-19 önlemlerini aldıktan sonra izin verilmektedir. 

 • Kütüphanede kullanılan kitaplar 3 gün izole bir yerde bekletildikten sonra raflara yerleştirilmektedir. 


Revir 
 
Kampüslerimizdeki revirler hafta içi her gün 8.30-17.15 arasında sağlık hizmeti vermektedir. santralistanbul ve Kuştepe kampüslerinde doktorumuz bulunmakta, Dolapdere Kampüsü’nde hemşiremiz görev yapmaktadır.