Gelen Öğrenci Nominasyon ve Başvuru Prosedürleri

BAŞVURU ADIMLARI

Online başvuruların verilmesi için son gün bir sonraki güz dönemi için 1 Haziran ve bir sonraki bahar dönemi için 1 Kasım’dır. Öğrenci kabulleri ve kayıtlarla ilgili üniversite yönetmeliklerinden dolayı geç başvurular kabul edilememektedir. Ayrıca değişim öğrencileri için online aday gösterme ve başvuru sırasında başlangıçta belirtilen eğitim süreleri de uzatılamamaktadır. Eğer öğrenci yalnızca bir sömestr için aday gösterilmiş ve başvuruda bulunmuşsa, gelişinden önce resmi olarak sadece bir dönem için kabul edilir. Bu, daha sonra bütün yılı kapsayacak şekilde uzatılamaz.

Gelen Öğrenci Nominasyon ve Başvuru Prosedürleri

BİLGİ’nin değişim öğrencileri için iki aşamalı bir online sistemi vardır. Birinci aşamada, üniversitenizin Uluslararası Ofisi online olarak Erasmus ve İkili değişim öğrencilerini aday gösterir. İkinci aşamada e-posta yoluyla bir online Başvuru Formunu doldurmaya davet edilirsiniz.

Bir e-posta mesajı ile size bir kullanıcı adı ve parola verilecektir. Aşağıda " Başvuru Formu"na tıkladığınızda, sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir.  Giriş yaptıktan sonra online Başvuru Formuna erişeceksiniz. Form üzerinde sizden, kişisel bilgilerinizi vermeniz, isterseniz BİLGİ Öğrenci Yurdu’nda konaklamak için başvuruda bulunmanız ve derslerinizi seçmek suretiyle Öğrenim Anlaşmanızı oluşturmanız istenecektir.

Başvurunuzu yapmadan önce, www.uluslararası.bilgi.edu.tr adresinde bulunan değişim öğrenciler için web sayfalarını dikkatle okuyunuz ve Konaklama (oda türleri ve ücretleri için) ve Dersler (Ders Katalogunun tam metni) başlığı altındaki bilgileri gözden geçiriniz. Başvuru Formunda inceleyebileceğiniz Öğrenim Anlaşmasının sizi yalnızca öğrenim seviyenize ve değişim sömestrinize uygun; eğer Türkçe bilmiyorsanız sadece İngilizce derslere yönlendireceğine dikkat ediniz. Eğer derslerle ilgili sorularınız olursa BİLGİ Uluslararası Merkezin'de, İkili Değişim Koordinatörlerine önceden e-posta gönderebilirsiniz.

Formu doldurmadan önce, yanınıza pasaportunuzu alınız ve bir yazıcı bağlantınız olduğundan emin olunuz. Form üzerinde yalnızca İngilizce karakterler kullanınız.

Başvuru Formunun bir taslağını kaydedebilir ve daha sonra formu tamamlamak için tekrar giriş yapabilirsiniz. Başvurunuzu bize ulaştırmak için, bütün bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz ve “Bitti ve Gönder” butonuna tıklayınız. Ardından Başvuru Formunun bir çıktısını almalısınız ve üniversitenizdeki Exchange koordinatörlerine imzalatmalı ve bir vesikalık fotoğrafınız ile beraber bilateral@bilgi.edu.tr e-posta atınız.

Size posta yoluyla Kabul Mektubu gönderebilmemiz için Başvuru Formunuzun bir çıktısının posta yoluyla tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. Daha sonra Kabul Mektubu ile ülkenizde bulunan en yakın Türk Konsolosluğuna öğrenci vizesi için başvuru yapmalısınız.

Sonrasında eğer BİLGİ’ye gelmemeye karar verirseniz, Uluslararası Ofisinizden adaylığınızın iptalini istemelisiniz. Gönderdikten sonra Başvuru Formunda değişiklik yapmak isterseniz, üniversitenizin Uluslararası Ofisinin başvurunuzu iptal etmesi ve sizi yeniden aday göstermesi gerekecektir. Yalnızca Öğrenim Anlaşmanızı değiştirmek istiyorsanız, bunun yerine değişim için BİLGİ’ye geldikten sonra derslerinizi değiştirebilirsiniz.

Başvuru ile ilgili herhangi bir sorununuz olursa bilateral@bilgi.edu.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

ONLINE APPLICATION