Tandem Programı

Tandem Program

Tandem Programı nedir?

Tandem programı gönüllü dil değişimini temel alır. Bu program tüm BİLGİ öğrencilerine açıktır. Öğrencilerin yabancı dilleri öğrenmeleri, geliştirmeleri veya sürdürmeleri için bir fırsat sağlar. Programa katılanların geliştirmek istedikleri dilin, en azından, temel bilgisine sahip olmalıdır. Katılımcı, tercih ettiği dili geliştirmek için birbirlerine yardım etmek üzere bir kişi ile eşleştirilir.

Tandem Programı yabancı dil ve kültür bilgisini geliştirmek için farklı dilleri konuşan iki konuşmacıdan oluşmaktadır: böylece diğer kişinin, dili ve çevresi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Tandem Programına katılmanın yararları nelerdir?

Tandem Programı, yabancı dil bilgisini arttırmanın yanı sıra ders kitaplarında bulanamayacak yerel söylemleri ve kültürel gelenekleri bulmak için çok faydalıdır.

Ayrıca, kendi ülkenizi tanıtırken başkalarına yardım etmenin zevkini de alacaksınız. Tandem Programı kapsamında kalıcı dostluklar da kurulmuştur.

Seçtiğiniz yabancı dilde başlangıç seviyesinde değilseniz, mevcut yeteneğinizi değerlendirmek ve geliştirmeniz gereken alanları keşfetmekte yardımcı olabilir.

Örneğin, Tandem partnerinize, kelime haznesi, cümle yapısı, dil bilgisi, akıcılık veya deyimler gibi belirli bir alana odaklanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bir Tandem partneri ile şunları yapabilirsiniz:

Özel ve rahat bir ortamda yeni bir dil öğrenmek

Öğrenmek istediğiniz dili anadili olan kişiler ile pratik yapmak

Öğrenme sürecinizi bağımsız olarak planlamak

Kültürler arasında köprüler kurmak ve kültürel farklılıkları ve benzerlikleri tanımak ve anlamak

Farklı ülkelerden insanlarla tanışmak ve uzun vadeli arkadaşlıklar kurmak


Ayrıca, 40 buluşma saatini içeren bir Tandem günlüğü oluştururzsanız "Excellence of Tandem Program" sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Tandem Programına nasıl başvurulur?

Tandem Programımız, ilgili öğrencilerin dileklerini eşleştirerek birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamak için burada. Başarılı yerleşime beş adım:

 • Kayıt formunu doldurmak için lütfen buraya tıklayınız: https://goo.gl/forms/XglR8culpEgWDIHF3
 • Kaydınız işleme tamamlandıktan sonra, sizin için en uygun eşleşme için veritabanımıza bakacağız.Sonrasında sizinle irtibata geçeceğiz.
 • Sonrasında potansiyel partnerinizin e-posta adresini ve telefon numarasını göndereceğiz
 • Tandem partneriniz ile iletişime geçmek ve ilk Tandem seansınızın yeri ve zamanını belirlemek size aittir.
 • Tandem partnerinizden memnun değilseniz veya Tandem partneriniz sizinle görüşmek için çok meşgulse , mesajlarınıza cevap vermiyorsa, lütfen tandem@bilgi.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Kayıt işleminizin tamamlanmaması veya eksik olması durumunda başvurunuz işleme alınamayacaktır.

Katılımcılar nasıl eşleştirilecek?

Bize gönderdiğiniz bilgilerinize dayanarak sizin için uygun bir Tandem partneri bulmaya çalışacağız. Partnerinizin iletişim bilgilerini size e-posta yoluyla göndereceğiz. Partnerinizle kendiniz iletişim kurmak ve ilk buluşmayı  birlikte ayarlamalısınız. Nerede, ne zaman ve ne sıklıkla görüşmek istediğiniz ve ne hakkında konuşmak istediğinize birlikte karar verebilirsiniz.

Tandem partneriniz ile yapacağınız buluşlmaları nasıl planlayabilirsiniz?

Düzenli tandem seansları gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.Düzenli toplantı saatleri, örneğin her hafta aynı saat ve günde seans gerçekleştirmeniz, kendi gelişiminiz için daha iyi olacaktır.

Buluşma noktanızın ker iki kişi tarafından kolayca erişilebilir olması önemlidir, örenğin bir cafe veya rahatca sohbet edebileceğiniz kamusal bir alan olabilir.Yapmanız gereken bir sonraki şey, kendinizi tanıtmak ve Tandem partnerinize kendiniz ile ilgili hobiler, eğitim vs. gibi bilgilerinizi anlatmaktır. Ayrıca partnerinize şu anki öğrenmek istediğiniz dile ilişkin bilginiz, geçmiş tecrübeniz ve geliştirmek istediğiniz dil seçiminizi nedeni hakkında bilgi vermeniz iyi olacaktır.

Tandem partnerinizle ilk buluşmanızda, program sırasında geliştirebileceğiniz birkaç ilgi alanı belirleyebilirsiniz. Seanslara daha iyi hazırlanabilmek için konularınızı birkaç hafta önceden de belirleyebilirsiniz. Buluşmalarınızın daha verimli geçmesi için yeni bir belirlediğiniz konu ile ilgili makale, hikaye, şablon veya yol haritası hazırlayabilirsiniz.Örnek  konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Selamlaşma, seyahat ve alışveriş ifadeleri
 • Gündelik hayatta yaygın olarak kullanılan kelimeler
 • Eğer iki dil de ortak bir kelime varsa, bu kelimeleri keşfetmek
 • Aile ve evcil hayvan
 • Gelenekler ve tatiller
 • Tarih ve kültür
 • Hobi ve müzik


ÖNEMLİ!! Her iki dil için de aynı tutarda  süre harcamanızı tavsiye ederiz, böylece her iki partnerde de Tandem Programından eşit olarak faydalabilir. Haftalık buluşmalarınızda toplam sürenizi ikiye bölerek bu süre boyunca %50 - %50  her  iki dili konuşarak geçirmenizi tavsiye ederiz.

Eğer dilerseniz bir Tandem Günlüğü edinerek , konularınızı ve gelişim sürecinizi takip etmeniz daha kolaylaştırabilirsiniz. Tandem Defter ve günlük örneklerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz http://bit.ly/2SH1leZ

Dilerseniz, Erasmus Ofisi'nden Tandem Günlüğü çıktılarını da alabilirsiniz.

Tandem hakkında bilgi nereden bulabilirim? 

Aşağıda yer alan linklerde seanslarınız için bazı ilham ve materyaller bulabilirsiniz.

Tandem hakkında genel bilgiler: http://seagull-tandem.eu/

Materyaller: http://seagull-tandem.eu/mater...

Her dönem yeni çağrı yapılacaktır, güncel bilgiler için websitemizi ziyaret edebilir veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

Global Talent Management Center: bilgitalent_globalaffairs

BİLGİ Official: bilgiofficial