Yüz yüze eğitim için önlem ve uygulamalar

AŞI VE PCR TESTİ UYGULAMASI

İçişleri Bakanlığı’nın 20 Ağustos 2021 tarihli genelgesi doğrultusunda, Üniversitemizde 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımızdan aşı belgesi veya negatif değerli PCR testi sonucu talep edilmektedir.

Güvenli bir eğitim ortamı sağlamanın en etkili yolu aşı olmaktır. Bu nedenle tüm öğrenci ve çalışanlarımızın COVID-19 aşısı yaptırmaları beklenmektedir. Derslerin başlamasından en az 15 gün önce iki doz aşınızı tamamlamış olmanızın önem taşıdığını hatırlatmak isteriz. Aşı olmayanların ibraz edeceği PCR Test sonucu 48 saat süreyle geçerlidir ve süre bitiminde testin yenilenmesi gerekmektedir.

COVID-19 hastası ya da temaslısı olup kampüslerimize gelemeyecek öğrencilerimizin HES kodlarını ilgili fakülte/okul sekreterlerine iletmesi gerekmektedir.

EĞİTİM

 • Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen oran doğrultusunda 2021-2022 Akademik Yılı süresince (Güz ve Bahar Dönemlerini kapsayacak şekilde) programlarımızda ortalama %40 oranında çevrimiçi eğitim araçları kullanılacaktır. Akademik yılın geneline dair planlama yapılırken COVID-19 vaka sayılarının kış aylarında artabileceği de göz önünde bulundurularak çevrimiçi eğitime Güz Dönemi'nde ağırlık verilmiştir.
 • Çevrimiçi yapılacak derslerin seçiminde sınıflarda COVID-19'a karşı fiziksel mesafe önleminin alınabilmesi için öğrenci sayısının yüksek olduğu tespit edilen derslere öncelik verilmiştir. Bunun yanı sıra, dersin yapısı elverdiği ve dersin öğretim elemanı tarafından da talep edildiği durumlarda belirli derslerimiz çevrimiçi araçların ve yüz yüze eğitimin "harmanlanmış" bir şekilde kullanıldığı hibrit eğitim yöntemi ile gerçekleştirilecektir.
 • 2021-2022 Akademik Yılı’nda yüz yüze planlanmış derslerimiz, Covid-19 önlemleri çerçevesinde kampüslerimizde yürütülecektir. Virüsün sürekli değişime uğraması ve aşılı olanların da virüsü taşıma olasılığı nedeniyle derslerde hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının maske takması zorunludur. Bu hem kendimizin hem de derse katılan diğer kişilerin sağlığını korumak için fiziksel mesafeyle birlikte en önemli önlemdir.
 • Derslik, laboratuvar ve stüdyo kapasiteleri %50 oranında seyreltilmiş oturma düzeniyle salgının kontrolüne göre ayarlanmıştır. Dersliklerdeki oturma düzeni, sandalyeler arasında en az 1 metrelik mesafe olacak şekilde kurulmuştur. Küçük gruplarla ders yapılmak durumunda kalındığında dersin öğretim elemanı tarafından iletilen bilgiye göre ilerlenmelidir.
 • Salgına karşı alınan önlemler gereği yüz yüze planlanmış derslerde blok ders yapılmayacak şekilde planlama yapılmıştır. Ders arasında derslik, laboratuvar veya stüdyo havalandırılmalı; bu sırada bahçede fiziksel mesafeye uygun davranılmalıdır.
 • Çevrimiçi eğitim araçlarıyla yapılacak derslerimiz de dahil olmak üzere tüm sınavların ve değerlendirmelerin yüz yüze yapılması planlanmaktadır. Akademik danışmanlık saatleri de yine ofislerde yüz yüze gerçekleştirilecektir.
 • COVID-19 hastası ya da temaslı olup kampüslerimize gelemeyecek öğrencilerimizin yüz yüze yapılan derslerimize çevrimiçi olarak uzaktan katılabilecekleri bir altyapı için hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Bu dersler, planlandıkları saatlerde sınıfta yüz yüze yapılmaya devam edecek; sınıfa gelemeyen öğrenciler Zoom üzerinden görüntülü ve sesli olarak derse canlı katılabilecektir.
 • Yüz yüze ve çevrimiçi derslerimizin yanı sıra kampüs hayatımız COVID-19 önlemleri alınarak tüm sosyal ve kültürel canlılığıyla devam edecektir. Etkinliklerimiz ve öğrenci kulübü faaliyetlerimiz kampüslerimizde sürdürülecek ve Kütüphanemiz öğrencilerimizin kullanımına açık olacaktır.

KAMPÜS İŞLEYİŞİ

Kampüse Giriş

 • Üniversitemiz kampüs girişlerinde “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması devam etmektedir. Salgının etkin kontrolü için “Hayat Eve Sığar (HES) kodu” ibraz edilmelidir.
 • Öğrenci ve çalışanlarımızın aşı ve PCR Testi durumu kampüs girişlerinde üniversite kimlik kartının turnike sistemine okutulmasıyla otomatik olarak kontrol edilecektir. Bunun için HES kodu bilgileri üniversite kimlik kartlarına entegre edilecektir. HES kodu entegrasyonu için HES Kodu Tanımlama işlemini https://hes.bilgi.edu.tr web sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Kontrol işlemi için HES kodunuzun süresiz olması; aşı ve PCR Test durumu özelliklerinin aktif hale getirilerek görünür kılınması gerekmektedir.

Kapalı Ortamlar

 • Aşılanma durumundan bağımsız olarak tüm kapalı ortamlarda maske takmak zorunludur.
 • Kapalı ortak alanlarda fiziksel mesafeyi koruyacak düzenlemeler yapılmıştır. Maskeli ve konuşulmuyorsa 1 metre, maskeli ve konuşuluyorsa 2 metre kuralı bulaş riskini azaltmaktadır.
 • Kampüslerimizde ortam hijyeninin sağlanması için dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Kapalı ortamlar ve ortak yaşam alanlarında el ile sık temas edilen yüzeyler (kapı kolu, tırabzan ve turnike gibi) düzenli şekilde dezenfekte edilmektedir.
 • Ortak yaşam alanlarında ve bina girişlerinde el dezenfektanı bulunmaktadır.

Yemekhane, restoran ve kafeler

 • Kampüslerimizdeki yemekhane, restoran ve kafelerde sıra bekleme, ödeme yapma gibi ayakta olunan sürede maske takılması gerekmektedir. Yeme-içme etkinliği mümkün olan en kısa sürede tamamlandıktan sonra yeniden maske takılmalıdır.
 • Bu tür maskenin çıkarıldığı herkese açık iç ortamlarda sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Yemekten önce ve sonra el temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Kampüslerimizde açılan tüm işletmelerin COVID-19 konusunda almaları gereken önlemler ve tüm yasal sorumlulukları titizlikle kontrol edildikten sonra açılışları gerçekleşmekte ve düzenli olarak kurallara uyma durumları izlenmektedir.

Shuttle ve Servisler

 • Üniversitemiz shuttle ve çalışan servislerinde maske takmak zorunludur. Araçlarda bulaş riskine karşı klima çalıştırılmamakta, pencere yoluyla doğal havalandırma tercih edilmektedir. Araçların zeminleri, tutma destek noktaları, koltuk kenarları ve başlık sırt kısımları düzenli şekilde temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.

Açık Ortamlar

 • Açık ortamlarda 2 metrelik fiziksel mesafenin korunamadığı durumlarda maske takılması önem taşımaktadır.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Eğitim Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi-2021 için tıklayınız.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Kampüs Ortamlarına Yönelik Uygulamalar Rehberi-2021 için tıklayınız.