Yetenek Gelişimi

Yetenek Gelişimi

Yetenek Gelişimi Biriminin sağladığı bütün faaliyetler ücretsizdir.

Maalesef. Bütün aktivitelerimiz yalnızca BİLGİ öğrenci ve mezunlarına yöneliktir.

Yetenek Gelişimi Birimi İŞKUR onaylı bir istihadam bürosu değildir. Varlık nedeni öğrenci ve mezunlarımıza iş bulmak değil onlara kariyer hayatı boyunca ihtiyaç duyacakları işe alınabilirlik becerilerini kazandırmaktır. 
Yetenek Gelişimi Biriminin web sitesine ilan bırakan kuruluşların iş ve staj olanaklarını görüntüleyebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz, fakat bu Yetenek Gelişimi Biriminin bu firmalarla anlaşmalı olduğu anlamına gelmez. Başvuru süreci firma ile başvuruyu yapan aday arasındadır.

Fakültelerin mezuniyet yükümlülüğü olarak belirttiği “Zorunlu Staj”ların dışında, öğrencinin deneyim kazanmak için yaptığı diğer stajlara verilen ad “Gönüllü Staj”dır. Bir çok öğrencimiz yaptığı gönüllü stajlar sayesinde, işe girmeden önce gerçekten ne istediğini ve/veya istemediğini görerek doğru adımlarla ilerlemesine yardımcı olmaktadır.  
Yetenek Gelişimi Birimi olarak öğrencilerimizin gönüllü stajları için SGK’larını ödemekteyiz. Bu da öğrencilerimizin staj bulma ve staja yerleştirilmeleri konusunda önemli rekabet avantajı sağlamaktadır.

Staja başlamadan en az iki hafta önce Yetenek Gelişimi Birimiyle görüşerek, gerekli evrakları en az 5 iş günü öncesinden Yetenek Gelişimi Birimine orjinal belgeleri teslim etmelisiniz. İlgili belgeler için: www.bilgikariyer.com ‘dan tıklayarak “Gönüllü Staj Yapmak İsteyen Öğrenciler” başlığı altındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yetenek Gelişimi Birimi size uygun olan staj ve iş olanaklarını sunar ancak yönlendirme yapılmamaktadır. Onun yerine koçluk, danışmanlık, sertifika programları, seminerler ve çeşitli hizmetlerle öğrencinin kendi potansiyel ve fırsatlarını keşfetmeleri sağlanmaktadır. Staj ve iş olanakları için Bilgi Kariyer'de yayınlanan ilanları inceleyebilirsiniz.

“CV - Ön Yazı - Motivasyon Mektubu Düzenleme, “Mülakat Provaları”, “Koçluk” ve “Danışmanlık” öğrencilere birebir yapılan görüşmelerle sunduğumuz hizmetlerdir. Ayrıca üniversite-sektör işbirliği çerçevesinde çeşitli sertifika programları, kişisel gelişim ve iş hayatına hazırlık seminerlerimiz mevcuttur. Mezun-öğrenci ilişkilerini güçlendirmek adına yaptığımız mentorluk programı da yapılmaktadır. Bunların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa yürüttüğümüz programlarımız vardır. Şu an aktif olan programlarımız ve detaylı bilgi için www.bilgikariyer.com 'u ziyaret edebilirsiniz.

 

Danışmanlık; Ne yapmak istediğini bilen fakat nasıl yapacağını bilmeyen tüm öğrenci ve mezunlarımıza yönelik birebir yapılan görüşmelerdir. 3 Danışmanımız görev yapmaktadır.


Koçluk ise; Öğrenci ve mezunlarımızın “Ne istiyorum?” – “Nasıl yapabilirim?” – “Nereden başlamalıyım?” sorularının cevaplarını bulabileceği bir hizmettir. Ortalama 45 dk-1 saat süren birebir yapılan seanslar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. 
Öğrencilerimizin kendisini yeniden keşfetmesini sağlayan bir süreçtir. Kişinin seanslarda duygu durumlarıyla yüzleşerek kendini tanımasını sağlar. Farkında olmadığı yetkinliklerini-becerilerini keşfederek farkına varmasını ve varolanları geliştirmesine destek olur. Bir nevi bir keşif yolculuğu olarak da nitelendirebiliriz. Yetenek Gelişimi Birimin bünyesinde şu an için koçluk eğitimi almış 2 koç çalışmaktadır. Gestalt Koçluğu ve genel koçluk olmak üzere iki tür koçluk vardır. Gestalt Koçluğunu Canan Tütüncükara, genel koçluğu Duygu Biricik Gülseren vermektedir. Koçluk görüşmelerine başlayan öğrenci/mezunlarımızın bu görüşmelerden fayda sağlayabilmesi için ortalama 8-10 seans almaları gerekmektedir. Kişinin talebi doğrultusunda devam eden bir süreçtir.
Kişi bu süreçte ve sonrasında kendisindeki değişimleri ve hayatındaki yansımalarını rahatlıkla görmektedir.

Her sertifika programının kendine göre katılım koşulları olmakla beraber genellikle 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine açık programlardır. Daha detaylı koşullar ise her programın duyuru metninde yer almaktadır. Öğrencilerimiz başvuru sırasına göre kontenjan dahilinde programa kabul edilirler.

Her programın süresine bağlı devamlılık koşulu ve program içeriğine göre öğrencilerimiz katılım belgesi almaya hak kazanır.

Her programın süresine bağlı devamlılık koşulu ve program içeriğine göre öğrencilerimiz katılım belgesi almaya hak kazanır.

Tüm bölümlerde okuyan ve mezun olan öğrencilerimiz hizmetlerimizden faydalanabilir.

Alanında en az 3-5 yıl sektör deneyimine sahip BİLGİ mezunlarımızla, öğrencilerimizin eşleştirilerek bilgi ve deneyim paylaşımı yapılan bir süreçtir. Mezunlarımız gönüllü olarak bu hizmeti vermektedirler. Öğrencimiz ilgi duyduğu sektör ve çalışma alanı dahilinde, atanan mentoru ile 6 aylık süre boyunca birbir iletişim kurarak mentorluk alma imkanına sahip olur. Mentorluk Programı’nın  bir parçası olmak isteyen mezunlarımız kariyermerkezi@bilgi.edu.tr adresine CV’lerinizi gönderebilirsiniz. 

Hafta içi 08.30 – 17.30 saatleri arasınd

a santralistanbul Kampüsü ÇSM 110 no’lu ofise gelerek bize ulaşabilirsiniz.

Yetenek Gelişimi Birimine bilgi.talent@bilgi.edu.tr e-posta adresinden veya talent.bilgi.edu.tr üzerinden ulaşabilirsiniz. “Danışmanlık”, “Koçluk”, “CV/Kapak Yazısı Düzenleme” ve “Mülakat Provaları” için randevu almadan gelmemenizi öneririz. Aksi takdirde sizinle ilgilenecek kişiler başka görüşmede olabilirler.