Dr. Öğr. Üyesi

Evrim Büyükaslan Oosterom

Eğitim

Evrim Buyukaslan lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nde 2007 yılında tamamladı. H&M ve HTL Fashion Türkiye üretim ofislerinde 3 yıl kadar merchandiser pozisyonunda çalışarak sektör tecrübesi edindi.

Daha sonra, akademik kariyer yapmak istediğine karar vererek İstanbul Teknik Üniversitesinde Polimer Bilimi ve Teknolojileri Bölümü’nde mastır eğitimine başladı. Bu surede Eindhoven Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında çalışarak araştırma yapma fırsatı yakaladı. Master eğitimi sayesinde sentetik tekstil liflerinin sentezi, üretimi ve test edilmesi konularında teorik ve uygulamalı eğitimler aldı. Bu sayede akıllı tekstil malzemeleri konusunda tecrübe edindi. 

Doktora eğitimini ise yine İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nde “Sanal Giysi Duruşu Memnuniyetinin Gerçek Giysi Duruşu Memnuniyetini Tahmin Etmek İçin Kullanılması”isimli doktora teziyle 2019 Ocak ayında tamamladı. Doktora tezi için bir yıl boyunca Cornell Universitesi Fiber Science and Apparel Design Bolumu’nde ziyaretçi arastirmaci olarak bulundu ve doktora deneylerini Cornell 3D Body Scan Laboratuvari’nda tamamladı. 

2012-2017 donemlerinde arastirma gorevlisi olarak gorev aldigi Istanbul Bilgi Universitesi Moda Tasarımı Bölümü’nde, 2019 yılından beri de Dr. Ogretim Uyesi olarak gorev almaktadir. 

Verdiği Dersler

Bilgisayarda ve elde kalıp hazırlama, 3 boyutlu giysi tasarımı, moda pazarlaması, moda satin almasi ve merchandising derslerini vermektedir.

FBA 203  Kalıp Hazirlama 1 

FBA 204 Kalıp Hazirlama 2 (PolyPattern)

FBA 205 Kalip Hazirlama 3 ( V-Stitcher)

FBA 311 Moda Pazarlamasi

FBA 340 Moda Satin Almasi ve Merchandising

FBA 245 Sanal Giysi Tasarımı

İlgi Alanları

Ilgi duydugu ve calismakta oldugu arastirma alanları giysi durusu, sanal kıyafetler ve 3 boyutlu vücut tarayıcısı, 3 boyutlu giydirme programlarının giysi durusu için kullanılması gibi konulardır

Diğer Bilgiler

YOKSIS detaylari icin tiklayınız.

YOKSIS Araştırmacı ID: 168154

Google Scholar detayları icin tiklayiniz. 

ORCID ID: 0000-0001-9491-7562. Click to access.

Scopus ID: 56024574200. Click to access.