2021-2022 Erasmus+ Avrupa Öğrenim Hareketliliği Başvuru Sonuçları

güncelleme: yayınlama:

Sevgili Öğrenciler,

Öncelikle hem başvurmuş hem de hak kazanan öğrencilerimizi tebrik etmek isteriz!

14 Nisan 2021'e kadar olan itirazlar sonucu liste güncellenmiştir: 2021-2022 akademik yılında katılmak üzere Erasmus+ Avrupa Öğrenim Hareketliliği programı için ilettiğiniz başvuruların sonuçlarına BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Başvuru çağrısı duyurusunda belirtilen süre zarfında gerekli belgelerini online platforma yükleyip, başvurusunu bitirip imzalı başvuru belgesini tarafımıza iletmiş olan tüm öğrencilerimiz başvuruları değerlendirilmiştir. Belgeleri tam olan tüm öğrencilerimiz, %50 dil puanı %50 bölüm genel not ortalamasından oluşan Erasmus skoru sonucunda sıralanarak, üniversite tercih sıraları doğrultusunda partner üniversitelerin kontenjanları çerçevesinde yerleştirilmiştir.

Ofisimizin 2020 bütçesinde öğrenim için bulunan hibe miktarı 177.000 Avro’dur. Bütçeye uygun olarak maksimum öğrenci hibelendirebilmek adına, hareketliliğini gerçekleştirecek öğrencilerimize üniversite geneli Erasmus puan sıralaması baz alınarak ilk 100 öğrenci için KISMİ HİBELENDİRME uygulanacaktır. Buna göre listede ilk 100’de olan öğrencilerimizden:


  • Sadece güz dönemi ya da sadece bahar döneminde katılacak öğrencilerimiz, yerleştikleri ülkeye göre en fazla 3 ay X 300 veya 3 ay X 500 Euro,
  • 1 akademik yıl için yerleşmiş öğrencilerimiz ise yerleştikleri ülkeye göre en fazla 6 ay X 300 veya 6 ay X 500 Euro hibe alabileceklerdir.  
  • Kabul mektuplarındaki hareketlilik süresi 3 ay/6 aydan kısa olan öğrencilerimizin ise hareketlilik süreleri boyunca hibelendirilebilecektir.

Hibe almaya hak kazanmış bir öğrencimizin Erasmus hakkından feragat etmesi halinde, hibe hakkı sırada bulunan bir sonraki öğrenciye geçecektir. Böyle bir durum olması halinde, ofisimiz direkt olarak öğrenciyle email üzerinden iletişime geçecektir.

İlk 100 dışında kalan ve Succeed olarak görünen öğrencilerimiz diledikleri taktirde hibesiz olarak katılım sağlayabilirler.


  • Üniversitemiz halihazırda ek hibe için Ulusal Ajans’a talebini iletecektir. Ek hibe talebimizin onaylanması halinde, tüm öğrencilerimiz ofisimiz tarafından bilgilendirilecektir.


Başvuruları uygun olduğu halde üniversite kontenjanından ötürü herhangi bir üniversiteye yerleşememiş "Substitute" olarak belirtilen öğrencilerimiz, tercih sıralarına ve tercih ettikleri üniversitenin dil puanı uygunluğuna göre, yerleşme potansiyellerinin olduğu ilk üniversiteye yedek öğrenci olarak listelenmişlerdir. Bu öğrencilerimiz, kazanan olarak listelenen bir öğrencimiz hakkından feragat ettiğinde hak kazanır konuma gelebildiklerinde kendileri ile ofisimiz tarafından iletişime geçilecektir.


Aşağıda belirtilen koşullarda başvuru yapmış öğrencilerimizin başvuruları geçersiz sayılmıştır:

  • Başvuru duyuru metnimize eklediğimiz ve e-mail üzerinden ayrıca ilettiğimiz belge uygunluğu uyarılarına karşın başvuru belgelerinin formatının uygun olmaması (sınav skorlarının 100 üzerinden belirtilmiş halinin yüklenmemesi vb.)
  • Başvuru için sisteme tanımlanan sınav türü ile belgesi yüklenen sınav belgesinin farklılık göstermesi (örneğin IELTS sınav skorunun girilmesi fakat LEVEL5AT belgesinin yüklenmesi vb.)
  • Başvuru duyurusunda belirtilen asgari dil skorunun altında kalan bir skor ile yapılan başvurular
  • Başvuru metninde geçerli olduğu belirtilmeyen dil belgeleri ile yapılan başvurular
  • Hakkından feragat edip iptal etmek isteyen öğrencilerimizin, en geç 15 Mayıs 2021 gününe kadar iptal taleplerini websayfamızdaki iptal dilekçesini doldurup erasmus@bilgi.edu.tr adresine ileterek gerçekleştirebilirler. Bu tarihten itibaren yapılan iptaller olması halinde, öğrencinin bir sonraki Erasmus başvurusunda skorundan -10 puan düşülecektir. COVID-19 kaynaklı veya karşı üniversite kaynaklı olabilecek iptal durumlarında uygulamanın nasıl yapılabileceği ile ilgili mutlaka ofisimize danışınız.


Tüm email iletişimleri BİLGİ emailleri üzerinden gerçekleştiğinden, mutlaka BİLGİ emaillerinizi sık sık kontrol etmenizi ve ofisimizle de buradan iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.


-   Tüm süreçlerın açıklanacağı oryantasyon toplantımız ise 27 Nisan 2021 saat 10:30’te online olarak Zoom üzerinden yapılacaktır. Katılıma hak kazanmış tüm öğrencilerimiz için faydalı ve gerekli bilgiler burada aktarılacaktır. https://us02web.zoom.us/j/81698497731

(Oryantasyon toplantısından önce karşı üniversiteye dair yapılacaklarla ilgili sorularınız olursa, deadline kaçırmamak adına mutlaka bizimle iletişime geçebilirsiniz.) 


Sonucuna ilişkin itirazda bulunmak isteyen öğrencilerimizin, itiraz dilekçelerini erasmus@bilgi.edu.tr adresine en geç 14 Nisan 2021 tarihine kadar iletmeleri gerekmektedir. İtirazlar değerlendirilerek öğrencilere bildirim yapılacaktır.


İyi günler ve başarılar dileriz,

Erasmus Ofisi