BİLGİ, WSCUC tarafından akredite edilen Türkiye’deki ilk yükseköğretim kurumu oldu

güncelleme: yayınlama:

BİLGİ, 2014 yılından bu yana dahil olduğu WASC Senior College and University Commission (WSCUC) akreditasyon sürecini başarıyla tamamlayarak WSCUC tarafından Türkiye’de akredite edilen ilk yükseköğretim kurumu oldu. BİLGİ bu başarısıyla aynı zamanda Türkiye’de kurumsal düzeyde uluslararası akreditasyon alan tek üniversite olma özelliği taşıyor.

Yürüttüğü bağımsız değerlendirme çalışmalarıyla yükseköğretim kurumlarının kurumsal gelişimini teşvik etmeyi hedefleyen WSCUC, akredite olan üniversitelerin öğrencilerine ve kamu yararına hizmet etmeye yönelik misyonlarını yerine getirmelerini güvence altına almayı amaçlıyor. Akredite kurumların özellikle eğitim kalitesi ile öğrenci deneyimi alanlarındaki gelişimi sürekli denetim ve iyileştirme çalışmaları yoluyla garanti altına alınıyor.

Akreditasyon süreci sonucunda BİLGİ’nin öğrenci odaklılık, kalite ve sürdürülebilirlik, sürekli gelişim, akademik özgürlüğe bağlılık, şeffaflık gibi pek çok alanda WSCUC standartlarına uygunluğu kanıta dayalı verilerle kabul edildi. BİLGİ’nin WSCUC akreditasyonuna sahip UCLA, University of Southern California, CalTech, UC Berkeley ve Stanford gibi dünyanın en iyi üniversiteleriyle aynı standartlara sahip olduğu uluslararası alanda tescillenmiş oldu. WSCUC tarafından gönderilen akreditasyon kabul yazısında BİLGİ’nin araştırma değerlerine, topluma hizmete, dürüst ve açık diyaloğa, kamusal tartışmalar için güvenli bir alan yaratmaya bağlılığı ile “öğrenci ve mezun başarısına yönelik güçlü teşvik ve desteği” övgüye değer bulundu. BİLGİ’nin Türkiye bağlamında toplumsal cinsiyet eşitliğini, ekonomik farklılıkları ve uluslararasılaşmayı dikkate alan üniversite politikaları ve uygulamalarıyla çeşitliliğe bağlılığına dikkat çekilirken üniversitenin COVID-19 pandemisi sürecindeki uygulamalarında öğrenci odaklı bir yaklaşım benimsediği vurgulandı.