güncelleme: yayınlama:

Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin 2018 Homeros Bilim ve Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin 2018 Homeros Bilim ve Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Geleneksel Troia Festivali çerçevesinde her yıl verilen Homeros, Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin’e verildi. 

“Troia antik kenti ve Anadolu kültürünün tanıtımına ve dünya barışına katkıda bulunan ulusal ve uluslararası olmak üzere yazın, şiir, plastik sanatlar ve diğer sanat dalları ve bilimsel alanlarda ürün ortaya koyan başarılı kişilere verilen ödül”  bundan önceki yıllarda Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Cevat Çapan, Erdinç Bakla, Nuri Bilge Ceylan ve Rüstem Aslan gibi isimlere de verilmişti.

Ödülün bu yıl Prof. Dr. Şahin’e verilmesinin nedenlerinin başında 17 yıldır Bozcaada’da düzenlediği “Ozanın Günü ve Homeros Okuması” etkinliği gösterildi.  Şahin’in ayrıca “Troyalılar Türk müydü?” adlı bir inceleme kitabı ve kısmen Troya’da geçen ve henüz yayınlanmış  “Ada” adlı bir romanı da var.

Ödül töreni 10 Ağustos 2018 tarihinde Troya’da ören yerinde yapılacak.  Bu yılın “Ozanın Günü ve Homeros Okuması” etkinliği ise 5 Ağustos’ta Bozcaada’da gerçekleşecek.

Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin 11 Ağustos 2018’de Çanakkale’de  “Troya’dan Bize Ne?” konulu bir konferans verecek.