Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü

bölüm hakkında

Bölüm Başkanı Çiğdem Ülker

Çocukluk dönemindeki fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlık düzeyi hayatın ileriki dönemlerine de doğrudan veya dolaylı olarak etki etmektedir. Bu nedenle yaşamın en önemli ve kritik dönemi çocukluk dönemidir. Toplumun geleceği olan her bir çocuğun gelişim potansiyeline ulaşmasının sağlanması için, çocuğun gelişiminin düzenli olarak değerlendirilmesi ve gerekli desteğin çocuğa ve aileye verilmesi gereklidir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü eğitim, sağlık, psikoloji, çocuk gelişimi ve diğer bilim dallarının ışığında, gebelik öncesinden itibaren çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesini sürdürebilmeleri için gerekli olan desteği aile ve çocuğa sağlayabilecek profesyonellere duyulan ihtiyacı karşılamak amacı ile kurulmuştur.

Örgün ve ikinci öğretim Çocuk Gelişimi Programı bulunan Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü, alanında uzman kadrosuyla; bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişmeleri takip edebilen, çocukluğun öneminin bilincinde, etik kuralları içselleştirmiş ve mesleki gelişimini sürdüren profesyoneller yetiştirmeyi ilke edinmiştir.