Hakkında

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri, diş hekimi muayenehanelerinde, kamu veya özel kişilere ait diş polikliniklerinde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, özel diş laboratuvarlarında diş hekiminin tüm klinik çalışmaları için gerekli muayene ve tedavi ortamını hazırlayan, ağız ve diş sağlığını koruyucu ve tedavi edici tüm işlemler sırasında diş hekimine yardımcı olan, hasta kabulünde sorumluluk alan sağlık teknikerleridir. Diş hekiminin etkin ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için dört elle çalışma prensibinin önemli bir parçası olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerine ihtiyacın fazla olması nedeniyle, istihdam sorunu en az olan sağlık teknikerlerinden biridir. Örneğin; Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yılı verisine göre Türkiye’de yaklaşık 30.000 diş hekimi kamu ve özel sektörde görev yapmaktadır ve diş hekimi başına düşen hasta sayısı 2.713’tür. Ağız ve diş sağlığı teknikerleri, koruyucu uygulamalar ile dolgu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği ve diş çekimleri gibi bütün işlemde hekimle birlikte görev alan kişilerdir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programı’ndan mezun olanlar, diş hekiminin görev aldığı her birimde çalışırlar. Ayrıca ağız ve diş sağlığı sektöründe hizmet veren pek çok firmada da görev alabilirler.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geçiş yapılabilecek 4 yıllık programlar arasında çeşitli üniversitelerin Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sağlık Yönetimi bulunmaktadır.

Programın öğretim dili Türkçe'dir.