Ameliyathane Hizmetleri

program hakkında

Ameliyathane Hizmetleri Programı’nın amacı; ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayan, merkezi sterilizasyon ünitesinin çalışma usullerine hakim, sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarını uygulayan, ameliyat sırasında cerrahın, diğer alanlarda ameliyathane sorumlu hemşiresinin yönlendirmeleri ile ameliyathane ekibinin içinde yer alan ‘Ameliyathane Teknikeri’ yetiştirmektir.

Öğrencilerimiz alanında uzman eğitim kadromuz ve tam donanımlı ameliyathane laboratuvarımızda yeterli bilgi ve becerileri kazanmaktadırlar. Ameliyathane hizmetleri Programı’ndan mezun olan öğrencilerimiz, kamu ve özel sektörde yer alan sağlık kurum ve kuruluşları bünyesindeki ameliyathanelerde ya da sterilizasyon ünitelerinde ‘Ameliyathane Teknikeri’ unvanıyla çalışmaktadırlar.

Ameliyathane Hizmetleri Programı mezunları, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile çeşitli üniversitelerin Hemşirelik ve acil yardım ve afet yönetimi lisans programlarına geçiş yaparak eğitimlerini devam ettirebilirler.

Programın dili Türkçe’dir.