Açık Üniversite Konferansları-III: "Evdeki Barıştan Toplumdaki Barışa: Şiddet ve Ensesti Önleyici Yaklaşımlar"

güncelleme: yayınlama:

Evdeki Barıştan Toplumdaki Barışa: Şiddet ve Ensesti Önleyici Yaklaşımlar


Konuşmacı: Doç. Dr. Ayten Zara (BİLGİ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi)

Açık Üniversite Konferansları İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenmektedir.

Savaşın olmadığı zamanlar dünyanın barış içinde yaşadığını düşünüyorsak yanılıyoruz. Çocuklarımız ve kadınlarımız evlerde, sokaklarda, okullarda şiddetin binbir çeşidine maruz kalıyorsa bu da bir savaştır! Bu savaşı önlemek için birşeyler yapmaz isek nesilden nesile derinleşerek devam edecek. Diğer bir deyişle, şiddet babadan oğula, mağduriyet de anneden kıza geçecektir. 

Yaşamımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkan şiddet, çığ gibi giderek büyüyen ve önüne geçilemeyen bir şekilde birçoğumuzun hayatını, fiziksel ve ruhsal sağlığını ve huzurunu etkileyen gizli bir tehlike olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Şiddetin bu denli yaygın olması da ne yazık ki yaşamın aslında kaçınılmaz bir parçasıymış gibi sessiz bir kabulü de beraberinde getiriyor. 

Ailenin ne pahasına olursa olsun korunması gerektiği inancı aile içi şiddetin göz ardı edilmesinin nedenlerinden biridir. Oysa, bu görmezden gelmenin bedelini toplum olarak ağır ödüyoruz. Çünkü şiddet sadece bireyi değil toplumu da fazlasıyla yaralar. Çocukların ve kadınların cinsel olarak taciz edilmesi ve önleyici çalışmaların yetersizliği ahlaki ve dini inançları tehdit ederek toplumsal yozlaşmaya, yabancılaşmaya, barışçıl toplumsal işleyişin bozulmasına neden olur. Evdeki barıştan toplumdaki barışa için bir çocuktan katil, tacizci, mağdur yaratan şiddet dili ve pratiğini sorgulamalı, değiştirmeli ve önlemeliyiz. 

Hep birlikte yapabiliriz bunu. 

PROGRAM 

11.00-12.30 Ve Zulüm ve Zalim ve Ölüm: Şiddet ve Ensest Yarattığı Tahribat  

12.30-13.00 Kahve arası

13.00-14.30 Ailedeki Barıştan Toplumsal Barışa  Nasıl başa çıkabiliriz? Nasıl İyileşebiliriz? Nasıl önleyebiliriz?

Katılım ücreti 45 TL’dir ve konferans öncesinde kapıda alınacaktır. Konferansın tüm geliri, Myanmar Rohingyalı Çocuklara İnsani Yardım ve Türkiye’de Çocuk İstismarını Önleme Projeleri için kullanılacaktır.

Kayıt ve bilgi: auk.toplanti.info.tr


Tarih: 25 Kasım 2017, Cumartesi 

Saat: 11.00-14.30 

Yer: santralistanbul Kampüsü, E1-301

Görseller