“İki Kere Yabancı” Multimedya Sergisi

güncelleme: yayınlama:
‘İki Kere Yabancı’ Nedir? 

“İki Kere Yabancı” 20. yüzyılda milyonlarca insanı köksüzleştiren ve yeni vatanlarına göç etmeye zorlayan büyük zorunlu göç hareketlerini konu alan çok yönlü bir medya projesidir.

Sözlü video kaydı tanıklıklarına, nadir film ve fotoğraf arşivlerine dayanan bu proje, izleyicileri ve ziyaretçileri zorunlu göç travmasını bizzat yaşayan ve hayatta kalan kişilerle buluşturuyor. “İki Kere Yabancı”, 1923 Türk-Yunan Nüfus Mübadelesiyle başlayan, II. Dünya Savaşı sonundaki Alman-Polonyalı zorunlu göçüne, Hindistan ve Pakistan’ın ayrılmasına ve 1960-70 dönemindeki Kıbrıs krizine kadar uzanan bir yolculuğu gözler önüne seriyor.

“İki Kere Yabancı” online dağıtımın yanı sıra, Atina Benaki Müzesi, Lefkoşa Leventis Belediye Müzesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen multimedya sergileri aracılığıyla izleyicilerle buluşuyor.

Projeye aynı zamanda eğitim programları, hikâye anlatımı toplantıları, belgesel gösterimi, müzik atölyeleri, kamuya açık etkinlikler ve destek toplantıları da eşlik ediyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.twiceastranger.net/index.php/site/page/?page_id=2