Liselilere Yönelik "Senden İyi Ekonomist Olur" Dene, Gör!"

güncelleme: yayınlama:

Tarihler: 30 Mart / 27 Nisan  / 25 Mayıs 2013, Cumartesi 

Saat: 11.00 - 14.00
Yer: santralistanbul Kampüsü

İçindeki “ekonomist”le yüzleşmek için İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne, BİLGİ Ekonomi Laboratuvarı’na (BELIS) davetlisin.

Oyunlarla ekonomi dünyasını keşfe çıkmaya hazır mısın?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ndeki ilk ekonomi dersinizde ÖĞRENİN, EĞLENİN, KAZANIN!

Ekonomi biliminin ne ile ilgilendiğini sizlere sorsak, çoğunuz içinde “piyasalar”, “para”, “üretim”, “tüketim”, “ticaret” sözcükleri geçen tanımlar yapacaktır. Oysa ki, ekonomi biliminin çalışma alanı çoğu insanın sandığından çok daha geniştir: Ekonomi bilimi insanların örgütlenmiş, bireysel ya da grup halinde davranışlarının ekonomik yönlerini anlamayı amaçlar. Gelin, bu tanımın ne ifade ettiğini, size oyunlar oynatarak anlatalım. Hem öğrenin hem eğlenin hem de oynayacağınız oyunlarda toplayacağınız puanlarla hediyeler kazanın.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Laboratuvarı’nın sizler için hazırladığı programda birbirinden bağımsız ve farklı bir dizi oyun oynayacaksınız. Bu oyunların her biri, ekonomi biliminin temel sorularını tanımlayan, pek çok farklı biçimde ve çerçevede her gün karşımıza çıkan durumların küçük boyutlara indirgenmiş, sadeleştirilmiş halleri olacaktır.

• Oyunlarda ne yapmanız gerekecek?

Oyunların hiçbiri, herhangi bir konuda bilgi birikimi gerektirmemektedir. Yani, sadece oyunu anlamanız ve düşünerek karar almanız yeterli olacaktır. Her oyun öncesinde size detaylı olarak oyunun kuralları açıklanacak, oyunun kaç tur tekrarlanacağı, sizin ve eşleştirildiğiniz kişinin (kişilerin) ne tür kararlar alabileceği, verilen kararların size ve diğer oyunculara ne kadar puan kazandıracağı belirtilecektir. Kimi oyunda karşınızdaki kişilerle rekabet edecek, kimilerinde ortak hareket etmeye çalışacaksınız. Oyunlarda kazanacağınız puan sadece sizin aldığınız kararlara değil eşleştirildiğiniz ya da aynı grupta olduğunuz diğer oyuncuların aldıkları kararlara da bağlı olacaktır. Genel ipucu: puan kazanmak için diğer oyuncuların alacakları kararları tahmin edebilmek çok önemli! Tıpkı satranç, tavla ya da basketbol/futbol oynarken yaptığımız gibi...

• Oyunlar tamamlandığında...

Farklı toplam puan dilimleri farklı puanlar kazanacağı için, oynanan oyunlarda elde ettiğiniz puanların toplamı hesaplanacak, toplam puanınızla kazandığınız hediye size iletilecektir. Ardından, Ekonomi Bölümü’nden hocalarımızla birlikte oynamış olduğunuz oyunların değerlendirmesini yapacak, bunların ekonomi biliminin ilgilendiği hangi temel konuların altını çizdiğini, her gün karşı karşıya kaldığımız hangi durumları temsil ettiğini tartışacaksınız.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ndeki ilk ekonomi dersinizde görüşmek üzere...

Başvuru ve Kayıt için: 444 0 428 | www.bilgi.edu.tr