Kitap Sunumu ve Tartışma: "Gezi Ruhu ve Politik Teori"

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 3 Aralık 2013, Salı
Saat: 18.00
Yer: santralistanbul Kampüsü, ÇSM-205

Moderatör: 
Prof. Dr. Gencer Özcan (BİLGİ Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı) 

Konuşmacılar: 
Yrd. Doç. Dr. Murat Özbank (BİLGİ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi)
Yrd. Doç. Dr. Murat Paker (BİLGİ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Direktörü)


İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Murat Özbank’ın Kolektif Kitap tarafından yayınlanan “Gezi Ruhu ve Politik Teori” isimli kitabının  sunumu yapılacak ve toplantıya tartışmalarla devam edilecektir.


Kitap Hakkında:
2013 yılının Haziran ayında, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı dolduran çok dilli, çok dinli, çok ideolijili, çok kimlikli insan çoğulluğu arasında bir “ruh” dolaştı: özgürlük ve demokrasi ruhu. Bu ruh, Türkiye’de siyasal hayatı ve siyasal tahayyülü derinden etkileyebilecek gelişmelerin ve arayışların yolunu açtı. Peki nasıl doğmuş, nasıl büyümüştü bu ruh? Dile gelecek olsa hangi kavramlarla konuşur, nasıl bir kuramsal zemine yaslanırdı?

Gezi Ruhu ve Politik Teori bu sorulara yanıt arayan, öznellikle nesnelliği, bir siyaset gözlemcisinin kavramsal bakışı ile bir katılımcının heyecan, umut ve öfkesini harmanlayan, hem politik hem de teorik bir kitap. Bir yandan 2013 Haziran’ının o ateşli günleri üzerine yeniden düşünmek için bir fırsat veriyor, bir yandan da Weber, Arendt, Schumpeter ve Habermas’ın siyasete dair teorileri ve kavramlarıyla tanıştırıyor bizi. Hem politikaya ve politik teoriye merak duyanlar için bir başlangıç sunuyor, hem de Gezi olaylarının demokratik siyasetin bugünü ve geleceği açısından anlamı üzerine düşünmek isteyenlere özgün, berrak ve samimi bir üslupla rehberlik ediyor.

Gezi Ruhu ve Politik Teori, olayların gerçekliğini doğrudan sunan bir fotoğraf değil, çıplak gözle görülenlerin gerisindeki ruhu, “Gezi Ruhu”nu yansıtan bir portre çalışması. Tam da o ruhun içerdiği öznelerarası niteliğe uygun şekilde…


Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.insanokur.org/?p=52019