Bahar Atölyeleri: "İşbirliği"

güncelleme: yayınlama:

Bahar Atölyeleri / Vernal Workshops

Tarih: 19-23 Nisan 2014
Yer: santralistanbul Kampüsü, E3

Son Başvuru Tarihi: 14.4.2014

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, her sene Nisan ayında gerçekleşen, yurtiçi ve yurtdışından davet edilen mimar, tasarımcı, sanatçı ve yazarların, fakülte içerisinden ortaklarla birlikte yürüttükleri Bahar Atölyeleri / Vernal Workshops dizisinin üçüncüsünü düzenliyor.

İlki 2012 yılında düzenlenen bu etkinlikler dizisi, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra yurtiçindeki tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine de açık olacak ve 19-23 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Her sene belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan atölye çalışmaları, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine mimarlık, tasarım ve sanat dünyasında pratik yapmakta olan kişilerin tasarım konusuna yaklaşımlarını gözlemleme; atölye yürütücülerinin o senenin konusu çerçevesinde düzenleyecekleri tartışmalara katılma; ve karma gruplar halinde profesyonel mimar, tasarımcı ve sanatçılarla kavramsal projeler geliştirme fırsatını sağlayacak. 

Her sene mimarlık, sanat ve tasarım disiplinlerinden seçkin profesyoneller ile düşünür ve akademisyenlerin konuk edildiği Bahar Atölyeleri kapsamında, bu yıldan itibaren müzik, resim, sahne ve performans sanatları gibi alanlardan da katılımcıların dahil edilmesi amaçlanmaktadır. 

Bu yaklaşım doğrultusunda, bu seneki atölyelerin konusu, İşbirliği / Collaboration olarak belirlendi. Çeşitli üniversitelerden yaklaşık 120 öğrencinin katılması beklenen Bahar Atölyeleri / Vernal Workshops 2014 kapsamında altı farklı atölye yürütülecek:

- Design for Civic Engagement: Justin McGuirk, Can Altay, Özgür Atlagan, Gözde Şarlak
justinmcguirk.com  

- U-Topic Time: Sophie Warren & Jonathan Mosley, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen
http://warrenandmosley.com

- Vernal Kitchen: Peter Tagiuri (RISD), Ali Onat Türker, Onur Ceritoğlu, Aslı Aydın
http://petertagiuri.com/home.htm
https://www.risd.edu/Architecture/Peter_Tagiuri/

- Bostanity: Claudia Taborda [QUT], Aslıhan Demirtaş, Elif Erdoğan

- Inertia: Leslie Hirst [RISD], Benay Gürsoy, Didem Yavuz Velipaşaoğlu
http://lesliehirst.com
https://www.risd.edu/Foundation_Studies/Leslie_Hirst/

- Timber Translations: The Monument & the Dwelling: Matthew Howland & David Grandorge [AA], Sinan Logie, Esra Gökçen Akdağ
https://www.aaschool.ac.uk

Bahar Atölyeleri'nin bitiminde üretilecek ürün, proje ve tasarımların Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sergilenmesi ve bir kitap olarak basılması planlanmaktadır. 

Bahar Atölyeleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından organize edilmektedir.

Duyuru ve gelişmeleri izlemek için: vernal.bilgi.edu.tr