Festival408

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 10-12 Mayıs 2015
Yer: santralistanbul Kampüsü, Etkinlik Çadırı (10 Mayıs) / Salon İKSV (11-12 Mayıs)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen Festival408, Türkiye’nin ilk çağdaş performans sanatları festivali olarak bu sene dördüncü kez 10-12 Mayıs 2015 tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde ve Salon İKSV’de gerçekleştirilecek. Festival408, sahne önünde ve arkasında yer alan öğrencilerin sene boyunca kolektif bir şekilde düşündükleri, tasarladıkları ve ürettikleri bir etkinliktir. 

Festival408 kapsamında üretilmiş olan işler, başladığı yıldan bugüne İstanbul’un performans sanatları hayatına yeni bir renk katan uzun soluklu projelere dönüşmüştür. Fuat Mete’nin yazdığı Iska,  Krek Tiyatrosu’nda Berkun Oya’nın kendi projeleri dışında yönettiği ilk iş olmuştur. Burcu Halaçoğlu ve Cansu Başlılar tarafından yazılan ve yönetilen Teklif,  Harbiye’de bir apartman dairesinde hâlen sahnelenmekte ve mekâna özgü bir oyun olarak büyük ilgi toplamaktadır. 

Cemil Can Yusufoğlu’nun, Demek istediğim şeyi anlatabiliyor muyum? adlı tek kişilik performansı Avrupa’da birçok ülkede sahnelenmeye devam etmektedir.  Caner Omur da Festival408 için ürettiği stand-up gösterisini İstanbul’un çeşitli mekânlarında sahnelemektedir. 

Festival408’de bu sene de danstan video performansa, enstalasyondan performatif bir akşam yemeğine alanında özgün ve öncü işler sahnelenecektir. Göker Yıldız’ın Elips adlı multidisipliner performansında hikâye anlatıcısına, bir performansçı, bir street-artist ve bir müzisyen rehberlik ediyor. Leyla Toprak, Uzak mı… adlı video performansında yıkıntılar arasında dolaşan hikâyeler anlatıyor. Eyüp Büyükkelleci’nin, İzler adlı video performansı kimi zaman bedenin toplumsal kodlarına, kimi zaman bilinçdışının derinliklerine temas ediyor. 

Festival408’deki performanslarda bu sene insanın iç dünyasına olan yolculuğunu anlatan işler ön plana çıkıyor. Kübra Şahri’nin Radial performansı, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'ın evren ve insan üzerine düşüncelerinden ilham alıyor. Gökçe Sürmen, Zaaf adlı video performansında insan zaaflarına; Melisa Pek, Sen Kimsin? adlı video-art enstalasyonunda egoya; Eribe Sonsal ise Rahim adlı performansında kök ve aidiyete odaklanıyor. Ruhan Rukiye Yanmaz, İnsan Terbiyecisi adlı performansıyla insanın içindeki farklı seslere kulak veriyor.  Cansu Kul, Döngü adlı performansıyla insanın doğuşundan oluşuna yolculuğunu anlatıyor. 

Festival408’in seyirci etkileşimli işleri ise İnsel Birinci’nin metropoldeki karşılaşmalarımızı irdeleyen Söyleyemediklerimiz adlı interaktif enstalasyonu ve Zeynep Gürbüz’ün seyirciler için hazırladığı akşam yemeği Davet’idir.

Festival kapsamında gerçekleştirilen tüm etkinlikler ücretsiz ve herkesin katılıma açıktır.

Davet, Söyleyemediklerimiz ve Sen Kimsin? adlı projeler 10 Mayıs 2015 santralistanbul Kampüsü’nde, diğer etkinlikler 11-12 Mayıs 2015 tarihinde Salon İKSV’de gerçekleşecektir. 

İletişim:
http://www.festival408.com
facebook.com/festival408
instagram.com/festival408/
@festival408