Yerel Demokrasi Sorunsalı: Büyükşehir Belediye Meclisleri Yapısı ve İşleyişi

güncelleme: yayınlama:

Proje Bulguları Sunumu ve Kitap Tanıtımı: “Yerel Demokrasi Sorunsalı: Büyükşehir Belediye Meclisleri Yapısı ve İşleyişi”

Tarih: 16 Mayıs 2016
Saat: 14.00-16.00
Yer:  Ankara (TEPAV Konferans Salonu-3. Kat)
Adres: TEPAV Binası TOBB Üniversitesi Kampüsü Söğütözü Cad. No:43 Söğütözü - Ankara

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, yerel demokrasi sorunsalı çerçevesinde büyükşehir belediye meclislerinin yapısı ve işleyişi konusunda bir araştırma gerçekleştirmiştir. Bu araştırma Adana, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya ve Samsun büyükşehir belediye meclis üyeleri ile yüz yüze görüşmeler yapılarak hazırlanmıştır. Araştırma, içerdiği konular itibariyle günümüzde yeni anayasa çalışmaları içerisinde tartışılan yerel özerklik ve demokrasi konularına da ışık tutacaktır.

Açık Toplum Vakfı’nın ana destekçisi olduğu, Friedrich Ebert Stiftung Derneği ve Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin de birlikte katkıda bulunduğu araştırma, 2015 yılında gerçekleştirilmiş olup sonuçları “Yerel Demokrasi Sorunsalı: Büyükşehir Belediye Meclisleri Yapısı ve İşleyişi’ başlığı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılmıştır. Ülke gündeminin bütün yoğunluğuna rağmen kitabın birinci baskısı kısa sürede tükenmiştir.

16 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştireceğimiz toplantıda araştırmanın bulgularını kamuoyu ile paylaşarak, yerel demokrasi sorunsalını birlikte tartışmayı amaçlıyoruz. Toplantıda aynı zamanda kitabın ikinci baskısı da tanıtılacaktır. İlgilenen herkesi aramızda görmekten ve birlikte yerel demokrasi sorunsalını tartışmaktan büyük mutluluk duyacağız.

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

PROGRAM

Açış Konuşması
Doç. Dr. Pınar Uyan Semerci, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü

“Büyükşehir Belediye Meclislerinin Yapısı, İşleyişi ve Yerel Demokrasi” Proje ve Kitap Tanıtımı
Fikret Toksöz, Proje Koordinatörü

Araştırma Yöntemi ve Bazı Öne Çıkan Bulgular
Doç. Dr. Erbay Arıkboğa

Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinin Profilleri 
Doç. Dr. Emre Erdoğan

Bulgular, Sonuçlar, Öneriler
Prof. Dr. Sema Erder

Soru-Cevap 


LCV:  rc.mig@bilgi.edu.tr / 0212 311 53 50