Tut Elimden Çocuk Olalım

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 23 Aralık 2016
Saat: 10.30-14.00
Yer: santralistanbul Kampüsü, E1-301

İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı son sınıf öğrencileri her yıl gerçekleştirdikleri seminer dizisini sürdürüyor. Bu yılki seminer, “Tut Elimden Çocuk Olalım” başlığıyla düzenleniyor. Seminerin temel amacı, aile temelli bir çözüm önerisi olan "koruyucu ailelik" konusunda bir farkındalık sağlamak ve  toplumun temeli olan çocuklarımızın sevgi dolu ailelerde yetişmesinin önemini vurgulamak. 

“Hayat Destek Derneği”, “İstanbul Koruyucu Aile Derneği”, “Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi” gibi sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılacağı seminerde; sahada yapılan çalışmalar, deneyimler ve ihtiyaçlar ele alınacak. Sıcak gündemdeki yurtlar ve  devlet korumasındaki çocuklara ait sorunları, çözüm modellerini ve gündemi değerlendirerek bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan seminer, meseleyi özellikle aile temelli çözümler açısından değerlendirecek. Seminerde konuyu tarihsel, psikolojik, sosyolojik ve hukuki açıdan derinlemesine değerlendirmek üzere, Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Oskay, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği Danışma Kurulu Üyesi Av. Türkay Asma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Erol, Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan Bozok ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Göçek konuşma yapacaklar. Seminerin ikinci bölümünde ise; İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkanı Filiz Suyur ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Güler Aslan sahada yapılan çalışmaları ve ihtiyaçları paylaşacaklar.  Koruyucu ailelik yapan gazeteci Mutlu Tönbekici, Çetin Kalkan, Aslı Doğay Örs ve Neva Bozdemir’in katılımıyla koruyucu aile deneyimleri paylaşılacak. 

Seminer kapsamında Halkla İlişkiler Programı öğrencilerinin hazırladığı, “Yetiştirme Yurdunda Çocuk Olmak” kısa filmi ve sokak röportajı çekimleri gösterilecektir.  Seminerle bağlantılı olarak ayrıca santralistanbul Kampüsü E1 binası 2. katında, dersi alan öğrencilerin çekimlerinden hazırlanan bir fotoğraf sergisi yer alacaktır. Sergide yetiştirme yurtlarında yaşamış bireylerin başarı hikâyelerine yer verilecektir. 

Facebook: http://www.facebook.com/tutelimdencocukolalim
Twitter: @cocukolalim
Instagram: tutelimdencocukolalim