güncelleme: yayınlama:

Festival 408

Festival 408

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı tarafından düzenlenen FESTİVAL 408, 22-29 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 7.si düzenlenen festivalin teması ise “festival408 not found” olacak. Festival programı kapsamında, BİLGİ’li öğrencilerin ve mezunların 13 ayrı dans ve oyun performanslarının yanı sıra, sanatçıların yürüteceği masal anlatımı, doğaçlama, oyun yazımı, hareket ve dans atölyeleri, sektörden sanatçılarla söyleşiler ve film gösterimi sanatseverlerle buluşacak. BİLGİ öğrencilerinin hem üretici hem de yönetici olarak yer alacağı festivalin bu yılki mekanları, BİLGİ santralistanbul Kampüsü, BİLGİ RGB Studios, KATS Sahne ve Bomontiada ALT olacak.

festival408 not found”

Festival, bu yılki teması “festival408 not found” çerçevesinde, hayatın var olan sistemlerin dışına taştığı veya durma noktasına geldiği, engellendiği, zaman aşımına uğradığı kırılma noktalarını sanal ortamda karşımıza çıkan hata kodları üzerinden ele alıyor.

22 Mayıs Salı günü santralistanbul Kampüsü’nde İstanbulimpro’nun “Doğaçlama Oyunculuk Atölyesi”yle başlayacak çağdaş gösteri sanatları festivali, Talin Büyükkürkciyan Demirci’in “Kontakt Doğaçlama Atölyesi”yle devam edecek. Atölyelerin ardından sanatseverler santralistanbul’da Evrim Zeybek’in “Kafamdaki Küçük İnsanlar”, Zeynep Pekin’in “Tekerrür”, Ece Alpergun’un “Persona Non Grata” ve İrem Avcı’nın “Hareket Sonrası Hareketsizlik”  isimli dans performanslarıyla buluşacaklar.

23 Mayıs Çarşamba günüyse program santralistanbul’da Cüneyt Uzunlar’ın düzenleyeceği “Masal Anlatım Atölyesi”yle devam edecek, ardından katılımcılar Enerji Müzesi’nde İpek Özağan’ın “Uyumsuz Çatlaklar Fabrikası” performansıyla buluşacaklar.

Ümit Ünal son filmi “Sofra Sırları” ile BİLGİ’de

Erdem Avşar’ın yürüttüğü “Oyun Yazım Atölyesi” ile başlayan 25 Mayıs Cuma günü programı, Ümit Ünal’ın son filmi “Sofra Sırları”nın gösterimi ardından santralistanbul Kampüsü’nde filmin yönetmen ve oyuncularıyla gerçekleşecek sohbet ile devam edecek.

Atölyelerden oyun ve dans performanslarına zengin bir program

26 Mayıs Cumartesi günü ise sanatseverleri Bomontiada ALT’ta Nisan Berkol’un “Tevafuk”, Hüseyin Korkma’nın “Akıntı” isimli performansları ve Sahne Sanatları mezunlarından Şafak Ersözlü’nün “Enstasis” adlı dans performansı bekliyor olacak. Ardından BİLGİ İletişim Fakültesi Sahne Sanatları alanının kuruluşunun 10. yılına özel “Mezunlar Söyleşisi” dahilinde, İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ve Sahne Sanatları mezunları, BİLGİ’li öğrencilerle buluşacak. Burcu Halaçoğlu moderatörlüğünde Banu Atça Kurç, Didem Kaplan, Dilan Beyhan, Eda Derala, Erkin Aykın, Eylem Abalıoğlu, Göker Yıldız, Görkem Kasal, Hazal Ekser, Simge Burhanoğlu, Yasin Doğan, Zeynep Toy ve Zeynep Doruk’un katılacağı söyleşide mezunlar dinleyicilerle, hem kendilerine hem de çalıştıkları sektörlere dair perde arkalarını paylaşacaklar. 

28 Mayıs Pazartesi günü Fulya Peker’in “Butoh Atölyesi” ile santralistanbul’da başlayan program KATS Sahne’de Batuhan Mazlum’un “Yeni Bir Gün” ve Yavuz Güney Tinin’in “Karışma” isimli kısa oyunları ve Sahne Sanatları mezunlarından Caner Omur’un Stand Up Gösterisi ile sürecek.

Festivalin son günündeyse katılımcılar Bengü Kovar’ın “Söz Gelimi”, Oya Zehra Erben’in “Keşfedilmemiş Coğrafya” ve Melda Tuzluca’nın “Son Akşam Yemeği” adlı performanslarını santralistanbul Kampüsü’nde izleyebilecekler. Günün sonunda festivali üreten ve yöneten Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ve Sahne Sanatları alanı öğrencileri yapım sürecinin perde arkasını kapanış etkinliği dahilinde seyircilerle paylaşacak.

Festival 408’in adı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları öğrencilerinin bitirme projelerinin ders kodunu taşıyor ve koreografiden prodüksiyona, oyun yazımından tanıtım ve pazarlamaya, festivalin tamamen öğrenci üretimi olmasıyla dikkat çekiyor. Yedinci yılındaki Festival 408’in santralistanbul dışındaki mekan sponsorluğunu Kats Sahne ve BomontiAda Alt; catering sponsorluğunu ise Loqum Burger üstleniyor.

Festival 408 dahilindeki atölyelere katılım sınırlı sayıda olduğundan başvurular için fest408@gmail.com mail adresi üzerinden iletişime geçilmesi gerekiyor.

*Atölyelere katılım sınırlı sayıdadır.
Başvurular için: fest408@gmail.com 

Festival 408 tanıtım videosu için tıklayın.

PROGRAM

22 Mayıs, Salı

Atölye
10.00-13.00 İstanbulimpro Doğaçlama Atölyesi
Yer:  santralistanbul Kampüsü, Black Studio

15.00-17.00 Talin Büyükkürkciyan Demirci ile Kontakt Doğaçlama Atölyesi
Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Gösteri
18.00-21.00 Evrim Zeybek / Kafamdaki Küçük İnsanlar
                        Zeynep Pekin / Tekerrür
                        Ece Alpergun /Persona Non Grata
                        İrem Avcı/ Hareket Sonrası Hareketsizlik           
Yer: santralistanbul Kampüsü, Green Studio


23 Mayıs, Çarşamba

Atölye
13.00-15.00 Cüneyt Uzunlar ile Masal Anlatım Atölyesi
Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Gösteriler
17.30-18.30 İpek Özağan/ Uyumsuz Çatlaklar Fabrikası
Yer: santralistanbul Kampüsü, Enerji Müzesi


25 Mayıs, Cuma

Atölye
12.00-18.00 Erdem Avşar ile Oyun Yazım Atölyesi
Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Film Gösterimi ve Söyleşi
18.00-21.00 Ümit Ünal’ın son filmi Sofra Sırları Film Gösterimi ve Söyleşisi
Yer:  santralistanbul Kampüsü, Enerji Müzesi


26 Mayıs, Cumartesi

Gösteri
17.00-19.00 Nisan Berkol / Tevafuk
                       Hüseyin Korkma / Akıntı
                       Şafak Ersözlü / Enstasis
Yer: Bomontiada ALT

Mezunlar Buluşması ve Söyleşi
19.00-22.00 Mezunlar Buluşması ve Mezunlarla Söyleşi
Yer: Bomontiada ALT


28 Mayıs, Pazartesi

Atölye
13.00-16.00 Fulya Peker ile Butoh Atölyesi
Yer: santralistanbul Kampüsü, White Studio

Gösteri
18.00-21.00 Batuhan Mazlum/Yeni Bir Gün
                       Yavuz Güney Tinin/Karışma
                       Caner Omur/ Stand Up Gösterisi
Yer: KATS Sahne


29 Mayıs, Salı

Gösteri
15.00-18.00 Bengü Kovar / Söz Gelimi 
            Oya Zehra Erben / Keşfedilmemiş Coğrafya
            Melda Tuzluca / Son Akşam Yemeği 
Yer: santralistanbul Kampüsü Green Studio

Söyleşi ve Yapım Süreci Perde Arkası
18.00-20.00 Festival 408 Yapım Süreci ve Söyleşi
Yer:  santralistanbul Kampüsü Green StudioGörseller