Sinematerapi-2: Film Gösterimi "Sicko"

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 27 Kasım 2015, Cuma
Saat: 14.00
Yer: Dolapdere Kampüsü, Sinema Salonu

Konuşmacı: Dr. Filiz Tüğsüz

Özgün adı "Sicko" olan, Michael Moore'un yazıp yönettiği ve oynayıp yapımcılığını da üstlendiği ABD'deki sağlık sistemini eleştiren film, 2007 ABD yapımı bir belgesel filmdir. 

ABD'deki sağlık sigorta şirketlerinin sigortalıları acımasızca istismar etmeleri, kar peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen Moore, ayrıca ABD'deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba'da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD'de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba'ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez. Zaten filmin tanıtım sloganı da doktorların hastalarına ara sıra sarfettikleri bir sözden alınmıştır; "Biraz canınız yanabilir!" 

Film öncesi, çalışma alanı sağlık politikaları ve sağlık diplomasisi  olan Dr. Filiz Tüysüz konu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacaktır.