güncelleme: yayınlama:

BİLGİ, U.S. News & World Report’un “En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması”na göre Türkiye’nin en iyi üçüncü üniversitesi

BİLGİ, U.S. News & World Report’un “En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması”na göre Türkiye’nin en iyi üçüncü üniversitesi

BİLGİ, U.S. News & World Report’un 2022 yılı En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye’nin en iyi üçüncü üniversitesi oldu. Vakıf üniversiteleri arasında ise en iyi üniversite olarak derecelendirildi.

En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması’nda 90’ı aşkın ülkeden 1750 yükseköğretim kurumu değerlendirildi. BİLGİ, Asya’dan sıralamaya katılan üniversiteler arasında 92’nci; dünyada genelinde ise ilk 500’e girerek 495’inci sırada yer aldı. BİLGİ, alan sıralamasında fizik disiplininde öne çıkarak bu alanda dünyanın en iyi 362’nci üniversitesi oldu.

U.S. News & World Report’un En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması tüm dünyadan üniversitelerin akademik performansı ile saygınlığını ölçüyor. Sıralamada üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların küresel ve bölgesel saygınlığı, atıf yapılma oranı, yayınlar, konferanslar ve uluslararası işbirlikleri gibi 13 kriter dikkate alınarak değerlendirme yapılıyor. BİLGİ, yapılan değerlendirmeler sonucunda uluslararası işbirliği alanında Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçilirken dünyada ise 37’nci oldu.