Sosyoloji Bölümü Çarşamba Konuşmaları-13: “Ne Ders Olsa Veririz: Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşümü”

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 4 Mart 2015, Çarşamba 
Saat: 17.00
Yer: santralistanbul Kampüsü, E1-308

Konuşmacılar: Aslı Vatansever, Meral Gezici Yalçın

Çarşamba Konuşmaları İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenmektedir.

Akademisyenlik, “sözde” saygın bir meslek; akademisyenliğe adım atanlar, hem bu saygınlığın, hem de kendi entelektüel ilgilerinin peşinden gidiyorlar. “Gönüllü bir çilecilik ve adanmışlıkla” giriyorlar bu yola. Ancak akademik “iş”te, ağır bir emek sömürüsü ve güvencesizlik var. Çalışanları manen de kemiren, hiçleşme duygusuna gark eden bir emek süreci var.

Aslı Vatansever ve Meral Gezici Yalçın, “sözde” vakıf üniversitelerinde doruğa varan bu prekarizasyon sürecini inceliyorlar. Ayrıntılı tasvirlerle, kapsamlı görüşmelere dayanarak ve analitik bir bakışla; alışma, umursamama, kabullenme mekanizmalarını, sınıf bilincinin ve örgütlenmenin önündeki engelleri de mercek altına alarak…


ASLI VATANSEVER:
Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü 2003 yılında bitirdikten sonra 2010 yılında Hamburg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Doktora tezi Osmanlı’da İslamcılığın kökenleri üzerinedir. Halen İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.

MERAL GEZİCİ YALÇIN:
1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü, aynı üniversitede 2001 yılında Sosyal Psikoloji Yüksek  Lisansı'nı tamamladıktan sonra, 2007 yılında Marburg Üniversitesi Psikoloji Fakültesi Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı’nda doktora derecesini aldı. 2014 Eylül’ünden beri Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.