Festival 408: "Görünmeyen"

güncelleme: yayınlama:

Tarih: 4-10 Mayıs 2017

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ile Sahne Sanatları alanı tarafından bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Festival 408, 4-10 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. BİLGİ öğrencilerinin hem üretici hem de yönetici olarak yer alacağı festivalin bu yılki mekanları, BİLGİ santralistanbul Kampüsü, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, KATS ve Atölye olacak.

Bu yıl “Görünmeyen” temasıyla düzenlenecek festivalde eserlerin her biri duygulardan davranışlara, sosyal kabullerden mesleklere, kültürden sahneye görünmez kılınan unsurlara odaklanacak. Değersiz, sıradan, çok kişisel veya saçma bulunan, bir sebeple saklama ihtiyacı duyulan ancak en samimi/doğru/gerçek temsil olan "Görünmeyen", farklı temsil ve gösteri biçimlerinin yanı sıra film, atölye ve söyleşiler üzerinden ele alınacak. 

Festival, 4 Mayıs Perşembe günü Reha Erdem’in yeni filmi Koca Dünya’nın gösterimi ile başlayacak. santralistanbul Kampüsü’nde yapılacak gösterimin ardından filmin oyuncularıyla sohbet gerçekleştirilecek. 

Festivalin programı kapsamında sanatseverlere üç performans sunulacak. 4 Mayıs’ta KATS Sahne’de gerçekleştirilecek gösterimlerde Aslınur Sarıca’nın “Gün”, Barış Öncü’nün “Ahmet Baylan”, Çağla Birand’ın “Dinle" adlı performansları sahnelenecek. 

Tiyatro programında ise 7 Mayıs’ta KATS Sahne’de “Vardın mı?”, “Görünmeyen” ve “Aletheia”; 8 Mayıs’ta “Mandal”, “Karahindiba” ve “90’larda Bir Çocuğun Batılılaşma Hikayesi” adlı oyunlar sahnelenecek. 10 Mayıs’ta BİLGİ santralistanbul Kampüsü Green Stüdyo’da, “Fonksiyon” ve “Bütün Ümidim Bir Kelimede” adlı oyunlar izleyiciyle buluşturulacak. 

“Talin Büyükkürkciyan ile Görünmeyen Ben” ve “Fulya Peker ile Güdülenme ve Performans” başlıklı iki atölye ise 9 Mayıs tarihinde Bomontiada’daki Atölye’de gerçekleştirilecek. 

Festivalin “Mezunlarla Söyleşi” bölümünde, İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ve Sahne Sanatları mezunları, BİLGİ’li öğrencilerle buluşacak. Emre Erbirer moderatörlüğünde Burcu Halaçoğlu, Ege Çubukçu, Dilşah Güntav, Melodi Şıhmantepe, Rıza Ömer Yavuz ve  Didem Kırış’ın katılacağı söyleşi, 10 Mayıs’ta Atölye’de düzenlenecek. Söyleşide mezunlar dinleyicilerle, hem kendilerine hem de çalıştıkları sektörlere dair görünmeyenleri paylaşacaklar. 

FESTİVAL 408 PROGRAMI

4 Mayıs Perşembe      

Film Gösterimi ve Söyleşi
16.00    Reha Erdem / Koca Dünya
Yer: santralistanbul Kampüsü, ÇSM-403  

Gösteriler 
20.00-22.00    Aslınur Sarıca/ Gün
Barış Öncü/ Ahmet Baylan
Çağla Birand / Dinle 
Yer: KATS Sahne

7 Mayıs Pazar 

Tiyatro
19.00-21.00    Alican Kargın / Vardın mı?
Gökhan Yalçın / Görünmeyen
Eylem Abalıoğlu / Aletheia
Yer: Kozy AVM Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi

8 Mayıs Pazartesi 

Tiyatro
20.00-22.00    Asude Cemre İnci / Mandal
Ece Akeren / Karahindiba
Deniz Sal / 90’larda Bir Çocuğun Batılılaşma Hikayesi
Yer: KATS Sahne

9 Mayıs Salı 

Atölye 
10.00-12.00    Talin Büyükkürkciyan ile Görünmeyen Ben
19.00-21.00    Fulya Peker ile Güdülenme ve Performans
Yer: Bomontiada Atölye 

10 Mayıs Çarşamba 

Tiyatro
15.00-16.00    Hasan Canberk Karaçay / Fonksiyon 
Başak Sıla Bengisu / Bütün Ümidim Bir Kelimede
Yer: santralistanbul Kampüsü, Green Stüdyo

Söyleşi
19.00-21.00    Mezunlarla Söyleşi 
Yer: Bomontiada Atölye