güncelleme: yayınlama:

BİLGİ Mimarlık-Fakülte Binasına Ödül

BİLGİ Mimarlık-Fakülte Binasına Ödül

Üniversitemizin santralistanbul Kampüsü’nde yer alan ve restorasyonu Mimar Nevzat Sayın tarafından gerçekleştirilerek Mimarlık Fakültesi'nin kullanımına sunulan Kazan Dairesi Binası, The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi tarafından Uluslararası Mimarlık Ödülleri 2018'de ödüle layık görüldü. 

ABD merkezli The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi tarafından, 2005 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren mimarlar, şehir plancıları ve peyzaj mimarları tarafından tasarlanmış veya inşa edilmiş projelere veriliyor. 31 ülkeden farklı projelerin yer aldığı ödül programında Restorasyon/Renovasyon kategorisinin bu yılki kazananı BİLGİ oldu. Yarışmada jüri köprülerden ticari yapılara, müzelerden otellere, üniversite yapıları ve restorasyon çalışmalarından özel konutlara kadar 24 kategoride yüzlerce projeyi değerlendirdi.

Silahtarağa Elektrik Santrali Kazan Dairesi Binası’nın restorasyonu, Mimar Nevzat Sayın tarafından gerçekleştirildi. 2004 ve 2007 yılları arasında yoğun renovasyon çalışmalarının yürütüldüğü santralistanbul Kampüsü bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi, 2012’de Avrupa Müze Akademisi tarafından “DASA Ödülü”ne layık görüldü; ana galeri binası ise “International Architecture Awards 2010” ödülünü aldı. Bu yıl kazanılan “Uluslararası Mimarlık Ödülü” ile birlikte santralistanbul, mimarlık alanında verilen dünya çapındaki ödüllerden 3’ünü alarak Türkiye’de bir ilke imza attı. Aldıkları ödülün büyük gurur kaynağı olduğunu belirten Nevzat Sayın, “İşvereninden, mühendislerine ve yapımcılarına kadar çok katılımlı ve titiz bir çalışmanın sonucu olan bu yapının kendi türünün çok iyi bir örneği olduğunun fark edilip, ödüllendirilmesinden memnunum” açıklamasında bulundu.

Ödüle dair detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın

Görseller