BİLGİ Sinema Bölümü’nden Burak Çevik Open City Film Festivali’nde En İyi Yönetmen seçildi.

güncelleme: yayınlama:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümü mezunu ve bölümün yarı-zamanlı öğretim görevlisi Burak Çevik, ikinci uzun metrajlı filmi “Aidiyet” ile 4-10 Eylül 2019 arasında gerçekleştirilen Open City Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Londra’da düzenlenen ve yaratıcı belgesel sinemanın en önemli film festivallerinden sayılan Open City’de Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü (Emerging International Filmmaker Award)’nü kazandı. Festivalin ilk ya da ikinci filmini çekmiş, yılın en ilham verici yönetmenlerini buluşturduğu ana yarışmasında yer alan “Aidiyet”, jüri tarafından “Belgesel türüne olan provakatif yaklaşımı ve duygusal açıdan zorlayıcılığıyla, belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor” sözleriyle övüldü.

Türkiye, Kanada ve Fransa ortak yapımı olan film, Eylül ayında Kanada’da iki festivalde (20. Calgary Film Festivali ve 38. Vancouver Film Festivali) ve Türkiye’de Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterildi.

Dünya galasını Şubat ayında Almanya’da 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve New Directors/New Films (ABD, New York), Fajr Film Festivali (İran, Tahran), Transilvania Film Festivali (Romanya, Cluj), Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan, Erivan), FIRST Uluslararası Film Festivali (Çin, Xining), Dokufest Film Festivali (Kosova), Saraybosna Film Festivali (Bosna-Hersek), FestiFreak Bağımsız Filmler Festivali (Arjantin, La Plata) gibi birçok festival ve müze programında yer alan “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.


AİDİYET

2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73’
Yönetmen: Burak Çevik
Senaryo: Burak Çevik
Oyuncular: Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya
Yapımcı: Selman Nacar, Burak Çevik
Ortak Yapımcılar: Kerem Ayan (Fransa), Mustafa Uzuner (Acéphale - Kanada)
Destekçi Yapımcı: Feride Çiçekoğlu
Kurgu: Ali Aga, Burak Çevik
Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen
Sanat Yönetmeni: Dilşad Aladağ
Müzik: Mine Pakel
Yardımcı Yönetmen: Ozan Yoleri
Ses Kayıt: Ahmet Gürbüz
Renk Düzenleme: Sertaç Toksöz
Ses Tasarımı ve Miksaj: Yalın Özgencil
Afiş ve Jenerik Tasarımı: Dilşad Aladağ

Konu:
2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi göz altına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

Burak Çevik:
Çevik’in lisede okurken çekmeye başladığı kısa filmler birçok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali'nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. 

twitter.com/bu_cevik
instagram.com/bucevik