Mezunlar

Mezunlar her sektörde, hizmet, ürün ve bilgi üreten orta ve büyük ölçekli işletmelerde, sivil toplum kuruluşlarında, orta ve üst düzey kademelerde görev alabilir. Ayrıca, İşletme Programı’nın sağladığı eğitim, iş kurma ve geliştirmede de yol gösterici olmaktadır. İşletme mezunlarının iş alanlarından bazıları şunlardır:

  • Çeşitli sektörlerdeki ulusal ve uluslararası firmalarda yöneticilik ve danışmanlık
  • Sivil toplum kuruluşlarında yeşil yakalı işlerde
  • Pazarlama uzmanlığı ve yöneticiliği
  • Finans uzmanlığı ve yöneticiliği
  • İnsan kaynakları uzmanlığı ve yöneticiliği

Alper Bora
İşletme, 2004
M-M Petrol Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti, Yurtiçi Satışlar Bölümü, Satış Müdürü

Üniversite seçimim sırasında ne kadar isabetli bir karar verdiğimi BİLGİ’deki ilk yılımda anladım. Sosyal ve sportif konularda da yelpazesi çok geniş olan BİLGİ, öğrencilerin ilgi alanına göre onlara her türlü olanağı sağlayabiliyor. BİLGİ’nin öğrencilerini sosyalleştiren bir yapısı var. Öğrenciler tarafından kolay ulaşılabilen akademisyen kadrosunun ortak özelliği, öğrencilerin tamamını derse katılıma teşvik etmesi diye düşünüyorum. Öğrencilerin kendine güvenini geliştiren ve çok yönlü gelişimini destekleyen bu eğitim yapısı ve marka değeri ile BİLGİ’li olmak bir avantaj. Öğrenciliğim sırasında, bu yapı ve avantaj neticesinde kolayca staj imkânları bulabildim ve staj deneyimlerimden ötürü mezun olur olmaz kurumsal bir şirkette, bölümüm ve branşım ile ilgili görev alabildim.


Arda Türkmen
İşletme - Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Çift Anadal 2001 mezunu
Roka Davet Catering şirketinin ve 11Leblon Restaurant’ın kurucusu ve sahibi
CNN Türk kanalında “Arda'nın Mutfağı” isimli yemek programını yapıyor

BİLGİ’de eğitim, iş hayatının içindeki gerçekleri anlamak ve deneyimlemek için gerçek bir zemin hazırlıyor. Okul yıllarında gerek turlar gerek özel geceler organize ederek küçük küçük başladığım ticaret hayatımın ilk adımlarını BİLGİ’de attım. Şu an geriye dönüp baktığımda, benim için hem gerçek bir sosyal çevre hem de iş hayatımın temelini oluşturan tüm eğitimi ve ilişkileri BİLGİ’de kazandım. Doğru akademik kadrodan alınan doğru eğitimi, hayatın gerçekleriyle birleştirip, deneyimleyerek öğrenmek BİLGİ’de yaşanacak bir ayrıcalıktır.


Aslı Özbek
İşletme, 2004
Louis Vuitton Güney Avrupa - Milano
Deri Ürünleri Grubu Ürün Müdürü

İşletme Bölümü’nü, beni iş hayatına 360° bir bakış açısıyla hazırlayacağını ve istediğim alanda çalışabilmem için altyapı sunacağını düşündüğüm için seçtim. Mezun olduktan sonra moda alanında uzmanlaşmak için Floransa’da Moda Yönetimi Master’ı yaptım. Beş yıldır Louis Vuitton İtalya’da çalışıyorum. Mağazacılık sektöründe başlayan iş hayatım şimdi ürün müdürü olarak devam ediyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde okumamın kariyerime en büyük katkısı akademik kaliteye ödün vermeden iş hayatına yakın duruşu ve beni iş hayatına hazırlayışı oldu. İşletme Bölümü’nün gerektirdiği dinamik ortamı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde buldum. Ayrıca BİLGİ’nin özgür bir üniversite olmasını ve öğretim üyesi-öğrenci ilişkisinin samimiyetini her zaman çok takdir ettim.


Begüm Mis
İşletme, 2009
Barry Callebaut, Gurme Departmanı, Satış ve Pazarlama Asistanı

İşletme Bölümü’nde almış olduğumuz uluslararası eğitim ve vizyon, uluslararası ve köklü bir firmada başarılı olmama çok katkı sağladı. Özellikle 3. ve 4.sınıfta aldığımız pratik ve proje bazlı dersleri iş hayatında kolaylıkla uygulamaya geçirdim. BİLGİ mezunu olmanın faydalarını sosyal hayatımda da çok fazla gördüm. Okurken aynı zamanda sosyal bir grupta olduğumuz için iş hayatında da bunu rahatlıkla uygulamaya geçirdim. BİLGİ ‘de aldığım eğitim sayesinde hayata mutlu ve başarılı bakabilmeyi öğrendiğimi düşünüyorum. BİLGİ‘den kopmamak ve kazandığım bilgileri yenilemek adına BİLGİM Academy’de Proje Yönetimi ve Marketing dersleri alıyorum. BİLGİ büyük bir dünya; bu dünyada ihtiyacınız olan her şeyi bulacağınıza eminim.


Duygu Uzun Cırıklı
İşletme, 2008
ÖZAK Tekstil, Müşteri Temsilcisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü benim çok donanımlı bir birey olmamı sağladı. Bunda eğitim sisteminin ve akademisyenlerinin rolü çok büyük. Proje bazlı öğretim şekli hem bireysel hem de grup çalışmaları ile kendime olan güvenimin artmasını sağlarken, aynı zamanda da daha yaratıcı fikirler ortaya çıkararak güzel işlerin ortaya çıkmasını sağladı. Çalışma hayatına geçtikten sonra üniversitede yapılan takım çalışmalarının faydasını çok gördüm. İhracat yapan, denim üreten bir Türk şirketinde çalışıyorum. Üniversite eğitimim boyunca öğrendiğim her şeyi uygulamalı bir şekilde görme ve uygulama imkânım oluyor. Yöneticilik sıfatlarım iyiden iyiye geliştiği için de ileriki dönemlerde üst düzey yönetici olmayı planlıyorum. BİLGİ kent üniversitesi kimliği ile sosyal, uluslararası eğitim kalitesi ile donanımlı öğrencilerini her daim farklı kılacaktır.


Harun Belen
İşletme, 2006 (Lisans),
Uluslararası Finans, 2010 (Yüksek Lisans)
Abbott Laboratuarları, Medikal Optik Divizyonu (AMO), Türkiye Satış Müdürü

Çalıştığım şirketlerde başarılı işler yaparak iş dünyasında önemli noktalara gelmeyi hedefledim. Kendimi doğru bir şekilde ifade edebilmek ve yöneticiliğin temel yeteneklerini kazanmak için İşletme okudum. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin güçlü öğretim kadrosu, açık ve özgür düşünce ortamı, teknolojik imkânları, uluslararası bağlantıları ve öğrenci gelişimi odaklı anlayışı bana her zaman istediklerimi başarabilme fırsatı verdi. Yaptığımız projeler ve sunumlar ile hem öğrendim hem de iş yaşamına hazırlandım. İnternet ortamında bir şirketi gerçekten yöneterek rekabeti gördüm. Hocalarımız her ihtiyacım olduğunda yanımdaydı. Üniversitenin öğrencileri iş dünyasına hazırlamasının yanında hayat boyu sürecek olan bir gelişim serüveninin başlangıç noktası olduğunu BİLGİ ile öğrendim.


İdil Çetin
İşletme, 2001
- dDf -Dream Design Factory, Proje Direktörü

70’li yıllarda babama, sonra da bana hocalık yapan akademisyenlerle birebir iletişimde olmak, üniversite hayatı boyunca kendimi hem özel hissettirdi hem de güven verdi. Bir kent üniversitesinde okumuş olmak, hayattan kopmadan tüm sosyal aktivitelerle bütünleşmemi sağladı. Bugün çok severek yaptığım bir mesleğim varsa İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin rolü büyüktür.


Kadriye Kızmaz
İşletme – Reklamcılık, Çift Anadal 2011 mezunu
Columbia Sportswear Company, Ürün Sorumlusu

İstanbul Bilgi Üniversitesi 5 yıllık öğrenciliğim boyunca her anından keyif aldığım, çok değerli hocalardan ders alma imkânı bulduğum, yurtdışı olanakları ve sosyal aktiviteleri ile bizi hayata hazırlayan ve öğrenme sürecini keyifli kılan bir kurum oldu benim için. Üniversitenin sloganında da denildiği üzere ‘okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz’. İşletme Bölümü’nde gerçek hayatı simüle ettiğimiz dersler, uluslararası şirketlerden gelen konuklar, İngilizce sunulan dersler ve güçlü akademik kadrosuyla, mezun olmadan iş dünyasında tüm kapıların size açıldığını görüyorsunuz. Ben üniversitemin sunduğu tüm imkânlardan fazlasıyla yararlandım. Erasmus programı ile Almanya’daki European University Viadrina’da bir dönem okudum ve Laureate ağına dahil üniversiteler arasında yapılan Rubicon Yarışması’nda Almanya’nın önemli işletme okullarından BITS’de Türkiye’yi temsil ettim. Üniversite döneminde aldığım başarılar sayesinde staj yaptığım kurumlar tarafından, daha mezun olmadan iş teklifleri gelmeye başladı ve son sınıfta stajyer olarak girdiğim Columbia Sportswear Company’de, mezun olur olmaz Ürün Sorumlusu olarak göreve başladım. İngilizceye çok iyi hâkim olmamın ve de gerçek hayattan kopmadan işlediğimiz derslerin çok faydasını gördüm. Uzun dönemde ise yurtdışında Marka Yönetimi alanında master yaptıktan sonra uluslararası bir FMCG şirketinde Marka Müdürü olmayı istiyorum.


Kerem Yazıcıoğlu
İşletme, 2008
Vakko Erkek, Baş Stilist Asistanı

Aristo ve Platon’dan yana süren ‘üniversite’ kelimesini, çağlar boyunca geliştirerek bugünlere getirdiği tanımının, günümüz Türkiye’sinde az rastlanan bir örneğinden mezunum. Böylece okuduğum üniversite bana, bugünün tanımıyla gerçek anlamda ‘üniversite’ olmak adına verdiği değerlerle sorumluluklarını yerine getirdi. Her şeyden önce ileri görüşlülük ve vizyon sahibi akademisyenlerin yönlendirmeleri ile, alanımda uluslararası piyasanın en başarılı noktalarında staj yapabilme ve en başarılı okullarında eğitimime devam edebilme şansı verdi. İşletme Bölümü’nün bana sunduğu analitik düşünme yeteneği ve operasyonel altyapı ise, şu anda iş dünyasındaki dinmeyen hızlılığa ve sürekliliğe adapte olmamı sağlayan en önemli nedenlerden biri. Türkiye’de, küresel nitelikli işgücü üretiminin en önemli kalelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne teşekkür ederim.


Merve Coşkun
İşletme, 2004 Allianz Sigorta A.Ş.,
İnsan Kaynakları Departmanı, İşe Alım ve İK İletişim Uzmanı

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 2000-2004 yılları arasında aldığım İşletme eğitimi hayatıma yön veren bilgi ve becerileri kazandırdı. Kendi fikirlerimi oluşturup ifade etmeme imkân sağlayan akademik ortam ve bunu baz alarak hazırlanmış ders programları sosyal ve akademik gelişimime katkıda bulundu. Profesörlerin öğrencilere yaklaşımı ve öğretim metodları, üniversite eğitimi için doğru adreste olduğum yönündeki fikirlerimi pekiştirdi. Yerinde saymayan ve her geçen gün gelişen, dinamik bir üniversitenin mezunu olmak gerçekten gurur verici. Bana kazandırdığı güzel dostlar ve vermiş olduğu uluslararası standartlardaki eğitim için İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne çok teşekkürler...


Murat Koç
İşletme, 2004
Reckitt Benckiser, Ticari Pazarlama ve Kategori Müdürü

Zaman çok hızlı geçiyor. Tam 8 sene oldu mezun olalı... Mezuniyetimden beri iki büyük global firmada -Unilever (6 yıl) ve Reckitt Benckiser- tecrübe edinme şansım oldu. Bu global firmalarda başarılı olabilmemde BİLGİ’nin eğitim sisteminin gerçek hayatın içinden kesitler barındırmasının büyük etkisi var. Çok değerli hocalarımızın verdiği dersler, iş hayatını daha iyi anlamanıza yarayan proje ve tezler sayesinde karşılaşacağınız iş mülakatlarında anlatacak o kadar çok konunuz olacak ki... Gün geçtikçe daha çok BİLGİ’li dünya çapındaki büyük firmalarda işe başlayıp başarılı oluyor. Tek yapmanız gereken kendinizi BİLGİ’ye bırakmak ve mezun olmadan önce ne istediğinizi iyi anlayıp doğru yönde kariyer tercihleri yapmak... Akademik hayatınızı gerçek iş hayatıyla birleştirmek istiyorsanız BİLGİ çok doğru adres bundan eminim. Ben BİLGİ’li olmaktan hep gurur duydum, darısı sizin başınıza...


Özge Kızılcıkoğlu 
BİLGİ İşletme 2005
DiaSA Dia Sabancı Süpermarketleri Tic. A.Ş., Reklam ve Halkla İlişkiler Süpervizörü

BİLGİ’de geçirdiğim 5 yılı bir kaç kelime ile özetlemek zor. Lisans programını tamamlayıp iş hayatına başladığım ilk günlerden itibaren, BİLGİ mezunu olmanın bana tahmin ettiğimden çok daha fazla katkısı olacağını gözlemledim. Özellikle BİLGİ’nin bana kazandırdığı ‘eleştirel düşünce’ sayesinde olaylara değişik açılardan bakabilmenin profesyonel iş yaşamında sağladığı avantajları gördüm. Kariyeriniz hangi doğrultuda ilerlerse ilerlesin, lisans eğitimi sırasında kazandığınız güven iş hayatınıza da yansıyor. BİLGİ’de aldığınız eğitim sayesinde rekabet ortamında hızlı adımlarla hedefinize ulaşmayı sağlayacak güvene sahip olacaksınız. Öğrenme yaşam boyu devam ediyor. Bu nedenle, kişisel donanımımı geliştirerek ileride yönetici pozisyonunda çalışmayı arzu ediyorum. Kariyerimde belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra BİLGİ’li genç arkadaşlarımla deneyimlerimi paylaşmak isterim.


Dr. Soydan Soylu
İşletme, 2005
London School of Economics (LSE)
İşletme Bölümü (Department of Management, Employee Relations and Organisational Behaviour Group), Akademik Personel

İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki öğrenimim sırasında edindiğim alt yapı, dünyanın önde gelen okullarında sürdürdüğüm yüksek lisans ve doktora eğitimimi rahatça ve başarıyla tamamlamama oldukça katkıda bulundu. Detaylandırmak gerekirse, BİLGİ’deki güncel müfredat, interdisipliner ve zengin seçmeli ders olanakları ve neredeyse tüm derslerde öğrencilere kazandırılan ‘eleştirel düşünme becerisi’ bugünkü konumuma gelmemde büyük rol oynadı. Lisans eğitimim sonrası bulunduğum okullar ile İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü karşılaştırdığımda gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki BİLGİ’li öğrenciler dünyadaki prestijli öğrenim kurumlarının standartlarında eğitim alıyorlar.