Mezunlar

Serra Yontar Serra Yontar
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2016
EnerjiSa, Satış Yöneticisi

Gerçekten isteyince ulaşılamayacak hiç bir başarının olmadığına inanıyorum. BİLGİ’de okumak, santralistanbul Kampüsü’nü ilk gördüğüm andan itibaren en büyük isteğimdi. Yaptığım araştırmalar sonucunda, benim için çok uygun bir meslek olan enerji sistemleri mühendisliği alanına yönelmek ve bu bölümde okumak kendime koyduğum keyifli bir hedef olmuştu. Bu kararım, zorlu bir süreç olan üniversite sınavına hazırlık dönemini geçirirken ciddi bir motivasyon kaynağı olmuştur. BİLGİ Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nde okumaya başladığım ilk günden itibaren, ne kadar doğru bir seçim yaptığımı anlamıştım. Üniversite hayatım boyunca bölüm hocalarım, rehberliklerini ve yol gösterici desteklerini her zaman yanımda hissettirmişlerdir. Size her zaman kapılarının açık olduğunu bildiğiniz ve alanlarında uzman kişilerin verdiği güvene sahip olmak, doğru bir kariyer yolu için büyük önem taşıyor. Üniversite hayatımı güzel bir derece ile bitirmem ve “en iyi bitirme projesi” ödülüyle taçlandırmam sonucu meslek hayatıma başladım. Tüm bu çalışmalarım, daha önce staj yapmış olduğum sektörün lider enerji şirketi olan, EnerjiSA Enerji A.Ş.’ nin bir parçası olmamı sağladı ve EnerjiSA’da meslek hayatıma devam etmekteyim.


Yusuf Gökalp Yusuf Gökalp
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2016
Nordex Enerji A.Ş., Satış Mühendisi

Benden istenilen bu kısa yazıyı yazmak için çok ciddi zaman harcadım. Fark ettim ki bunun sebebi okuluma, bölümüme ve hocalarıma olan sevgi ve saygım. Sanırım bu üniversite ve bölümün bana kattığı en güzel şey bu duygular oldu. Mükemmel bir kampüste #santralistanbul, öğrenci olmanın ayrıcalığının çok fazla tarifi yok. Her anlamda iyi bir üniversite, kariyerim için doğru olduğunu düşündüğüm bölüm, üst düzey akademik kadro ve danışmanlar, çok sevdiğim üniversite arkadaşlarım; bana üniversite hayatımdan geriye kalanlar. Bu birikimle birlikte mezun oldum ve Enerji Sistemleri Mühendisliği son sınıf öğrencisi iken uzun dönem stajyer olarak adım attığım Alman rüzgar türbini üreticisi olan Nordex’te 9 ay saha mühendisi olarak çalıştım. Ardından gelen teklif doğrultusunda yine aynı şirkette satış mühendisi olarak çalışmaktayım. Şu anda Türkiye ve Orta Doğu marketi kapsamında potansiyel rüzgar enerji santral projelerinin teknik fizibilite ve teknik kontrat çalışmalarında aktif rol almaktayım.


Elif Demirdağ Elif Demirdağ
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Enerji Sistemleri Mühendisliği Yüksek Lisans Mezunu, 2017
Zorlu Holding-IT Proje Mühendisi

Enerji Sistemleri Mühendisliği Lisans Programı’ndan onur öğrencisi olarak mezun oldum. Tezim “Best Senior Design” ödülünü aldı, ardından yüksek lisans programına devam ettim ve bitirdim. Zorlu Holding’te IT Proje Mühendisi olarak çalışıyorum. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin ve ne kadar anı biriktirsem de İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarıma ait yaşadıklarımı hep en özel yerde saklayacağım. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans olarak yedi senemin, anlamadan hızla geçtiği okulumun bana kazandırdıklarını aslında iş hayatına başlayınca daha iyi anladım. Sadece teknik bilgi ile mühendislik yetiştirmeyen, sosyal, kültürel ve entelektüel bakış açısı kazandıran topluma ve ülkemize daha bilinçli bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir zihniyete sahip okuldan mezun olmak ve kariyerime bir BİLGİ’li olarak devam etmek beni mutluluk dolu ve gururlu hissettiriyor.


Fırat Kader Fırat Kader
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2016
Ideco Enerji, Proje Mühendisi

 • Şirket içi ERP sistemleri yazılımı ve bilgi güvenliği yönetimi
 • SCADA sistemleri kurulumu, tasarımı ve kullanıcı ara yüz konfigürasyonlarının yapımı
 • Hali hazırdaki projelerin tüm satın alma süreçlerinin yönetimi
 • Şantiye kurulum desteği
 • Teklif hazırlama, proje revizyonları, fizibilite raporlama desteği
 • AG&OG şalt malzeme seçimi desteği
 • TEDAŞ kabul süreçlerinin takibi ve saha projelendirme desteği
Kendi Girişimleri:
 • 02.2017 Localic.net, Kurucu Ortak (2018 İTÜ Çekirdek Girişimi) (www.localic.net)
 • 01.2016 Inovesenergy, Online GES Satış Platformu Kurucu Ortak
 • 08.2015 Spofriend, Sporcu Sosyal Ağı, Kurucu Ortak
 • 06.2015 Startup Wekeend Girişimcilik Proje Yarışması, Netwotk-it (Business Developer)
 • 09-2014 Belediye Sosyal Network Projesi “BELET”, Businnes Developer
 • m03.2014 Startup Wekeend GiriĢimcilik Proje Yarışması (ideoboom.com)(Business Developer)

Melike Özgen Melike Özgen
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Palmet Enerji A.Ş., Enerji Ticaret Mühendisi

Enerji Sistemleri Mühendisliği benim tercihlerimi yaptığım dönem itibari ile çok bilindik bir bölüm değildi. Bu durumun bende yarattığı tedirginliğe rağmen İstanbul Bilgi Üniversitesi çatısı altında bu bölümün kurulmuş olması, tercihimi bu yönden kullanmam açısından büyük bir etken oldu. İstanbul’da kurulmuş olan ilk enerji tesisi Silahtarağa Elektrik Santrali’nin bulunduğu oldukça çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan şahane bir kampüste, oldukça donanımlı ve enerji piyasasında güçlü network ağına sahip birbirinden değerli akademisyen kadrosuyla eğitim almanın sağladığı avantajlarla vermiş olduğum kararın doğruluğunu anlamış oldum. Bugün bölümün ilk göz ağrıları olarak piyasada yerimizi almaktayız. Kişisel başarılarımız kadar, aldığımız eğitimin de vizyon ve kişisel gelişimimize katkısının yadsınamaz olduğunu düşünüyorum. BİLGİ de bu yönde doğru ve iyi ki dediğim bir adresti.


Can Erken Can Erken
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017 / Çift Anadal Endüstri Mühendisliği, 2017 
L'oreal, Demand and Supply Planner

Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz… İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne kayıt olduğum günden mezun olduğum güne kadar bu ilkeyle eğitim aldım. Lisans eğitimim boyunca BİLGİ’li olmanın farkını her zaman hissettim. Ayrıca kariyer alanında kendimizi geliştirebilme imkanı sunan çeşitli kulüp oluşumlarında, Öğrenci Konseyi’nde, kariyer günleri organizasyonlarında aktif olarak yer aldım. Tüm bu aktifliğimin yanında ikinci bir anadal olarak Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Bu hızla geçen 6 senenin sonunda sosyal, kültürel ve bilgisel anlamda tam donanımlı bir mühendis olarak kariyer yolculuğuma başladım. 


Uraz Sarıtekin Uraz Sarıtekin
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2016
Akis Enerji, Proje Mühendisi

BİLGİ’ye Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ilk açıldığı yıl olan 2010’da girdim. Tercih günlerine geldiğimde Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü hakkında olan bilgim çok sınırlıydı. BİLGİ’nin verdiği danışmanlık ve yönlendirmeler, kararımın olgunlaşmasında ve mühendislik branşlarının en yeni üyelerinden olan enerji sistemleri mühendisliğini tercih etmemde önemli rol oynadı. Küresel çapta hızla değişen ve gelişen, yenilikçi bir sektör olan enerji alanında, BİLGİ’nin akademik kadrosunun bilgi, birikim ve deneyimi mühendisliğe bakış açımın oturmasında çok değerliydi. Edindiğim vizyon sayesinde iş hayatına hızlı bir şekilde giriş yaptım; bir BİLGİ’li olarak edindiğim nitelikler ışığında çalışmalarıma devam ediyorum.


Yiğit Taner Yiğit Taner
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
MAKE Brokerage, Power Broker

2012 yılında başlayan BİLGİ maceram bana farklı bakış açıları kazandırdı. Enerji Ssistemleri Mühendisliği Bölümü’ne ilk adımımı attığımda kafamda birçok soru işareti vardı çünkü ülkemiz adına çok yeni bir alanda eğitim görüyorduk. Fakat BİLGİ’de geçirdiğim dört sene sonunda enerji sistemleri mühendisliğinin ne kadar doğru bir tercih olduğunu anladım. Aldığımız geniş içerikli dersler ve hocalarımızın bize kattığı vizyon sayesinde kendimizi alanımızda hızla geliştirdik. Ülkemizde hızla artan enerji ihtiyacı bizi ön plana çıkartan mühendisler haline getirdi. Şu anda enerji brokerlığı konusunda pazar lideri olan MAKE Brokerage’da çalışıyorum.


Ezgi Şentürk Ezgi Şentürk
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Egesim Elektrik, Jeotermal Elektrik Güç Santrali Mühendisi 

Her şeyin kafamızda büyük bir soru işareti olduğu, iş bulup o işe nasıl tutunacağımız konusunda hepimizin yaşadığı endişelerle geçen öğrenim hayatımızdan sonra, iş hayatına adım attığımız zaman, soru işaretlerinin yavaş yavaş kalktığını, işlerin tıkır tıkır yürüdüğünü ve gerçek hayata olan adımlarınızın sandığımızdan daha hızlı gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bunun için İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğ’inden edindiğim vizyonun ve altyapının önemi büyüktür. Özellikle enerji sektöründe çalışıyorsanız, enerjinin her alanında okulumuzda edindiğiniz altyapı, üstüne koyduğunuz tuğlalara gerçekten sağlam bir zemindir. Bunun için BİLGİ’ye ve hocalarımıza sonsuz teşekkür ederim. İş hayatıma gelirsek, Egesim Elektrik ve Atlas Copco’nun partnerliğiyle anahtar teslim jeotermal santraller kurmaktayız. Anahtar teslim demek, mekanikten elektriğe, inşaattan tedariğe, mühendislikten devlet izinlerine projenin her aşamasını gördüğünüz bir proje demektir. Bu aşamaların hepsi hakkında fikir sahibi olmak, her gün yeni bir şey öğrenmek ve başarılı projelerin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. 


Hazal Gündoğan Hazal Gündoğan
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Enerji Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi (İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi)

İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni ayıran özelliğin; sadece analitik düşünebilen mühendisler yetiştirmek yerine sosyalliğe de önem verip daha özgüvenli girişken mühendisler yetiştirmek olduğunu düşünüyorum. İş hayatında büyük bir avantaj ve network edinme anlamında da çalıştığım sektörde çok faydasını gördüm.


Lemiha Yıldızbakan Lemiha Yıldızbakan
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
KACO New Energy, Güç Santrali Çözüm Mühendisi


Cansu Taşlı Cansu Taşlı
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
IBS Sigorta ve Reasürans Brokerlığı A.Ş., Associate Broker


Gülşah Gülbay Gülşah Gülbay
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017 
"Uluslararası Yöneticilik" Yüksek Lisans öğrencisi (International Bussiness School, The University of Buckingham/Hungary)


Dilara Maria Subaşı Dilara Maria Subaşı
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
"Yenilenebilir Enerji Yönetimi" Yüksek Lisans öğrencisi (University of Freiburg/ Germany)


Ozan Şahin Ozan Şahin
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
"Enerji Mühendisliği" Yüksek Lisans öğrencisi (Polytecnico Milano /Italy)


İrem Özoğul İrem Özoğul
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
Dinamik Proje Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri Ltd. Şti., Enerji Sistemleri Mühendisi


Selim Sancaklı Selim Sancaklı
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2016
Akis Enerji, Satış Mühendisi


Deniz Ulkat Deniz Ulkat
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Çevre Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi (Boğaziçi Üniversitesi)


Derya Ulkat Derya Ulkat
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Çevre Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi (Boğaziçi Üniversitesi)
Pales Mühendislik


İrem Önder İrem Önder
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
"Mühendislik Yönetimi" Yüksek Lisans Öğrencisi (Northeastern University, Boston/Amerika


Korcan Kır Korcan Kır
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
Ericson, Planlama ve Optimizasyon Uzmanı


Berat Keçeli Berat Keçeli
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2014
Zorlu Enerji, Yabancı Yatırımcı Departmanı


Ömer Beşe Ömer Beşe
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2014
Solplicity, Enerji Sistemleri Mühendisi


Elif Aksoy
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2017
Stantec-Proje Asistanı


Eytan Sansino
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2018
Zorlu Enerji


Ayşegül Dönmez
Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunu, 2015
UNDP-Proje Asistanı