Diyaliz (2. Öğretim)

program hakkında

Dünyada ve Türkiye’de böbrek yetmezliği sorunu artarak devam etmektedir. “Diyaliz Teknikeri”, hastayı ve yakınlarını diyaliz hakkında bilgilendiren, diyaliz makinesini kullanıma hazır hale getiren, hastayı diyaliz makinesine bağlayan, diyaliz sürecinde hastanın yaşamsal fonksiyonlarını takip eden, diyaliz sonrası hastaya ve ailesine işlem sonrası bakım ve besleme önerilerini de içeren danışmanlık hizmeti veren sağlık teknikerleridir. “Diyaliz Teknikeri” olmak isteyenlerin; mesleğini ve insanları seven, mekanik aletlere karşı ilgi duyan, hoşgörülü, dikkatli ve araştırıcı, alanındaki gelişmeleri ve güncel bilimsel yayınları takip eden kişiler olması gerekir.

Öğrencilerimiz, teorik eğitimlerine paralel olarak uzman kadromuz ile yeterli sayıda diyaliz cihazı ile tüm malzemeleri tam olan donanımlı diyaliz laboratuvarımızda yeterli bilgi ve becerileri kazanmaktadırlar.

Diyaliz Programı mezunları, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile çeşitli üniversitelerin Hemşirelik ve Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri programlarına geçiş yaparak eğitimlerini devam ettirebilirler.

Programın öğretim dili Türkçe'dir.