Program Yapısı

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı, yabancı dil öğretmenliği için gerekli kuramsal ve uygulamalı altyapıyı kazandırmaya yönelik dersler ile İngilizce seviyesini yükseltmeye yönelik derslerden oluşmaktadır.

İngilizce Öğretmenliği öğrencileri ayrıca sosyoloji, psikoloji, karşılaştırmalı edebiyat, tarih ve iletişim gibi alanlardan müfredata dahil edilen genel kültürü artırıcı derslerden de faydalanabilirler.

Dört yıllık eğitim süresi boyunca öğrencinin İngiliz diline hakimiyeti artarken, öğretmenlik mesleğinin gerekleri de sınıf içi uygulamalarla öğretilmektedir.

İngilizce Öğretmenliği için Hazırlık Önkoşulu: Öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı'nı tamamlayıp 1. sınıfa başlayabilmeleri için, İngilizce Öğretmenliği için özel olarak belirlenmiş son seviye olan 6. seviyeyi başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Hazırlık Muafiyet Sınavı'ndan (BİLET 2. Aşama Sınavı) ise en az 70 ile geçmeleri gerekmektedir.  Detaylı bilgi için tıklayın.

İngilizce Öğretmenliği Staj Dersleri (ELT 401/ELT 402/ ELT406) için Önkoşul: Son sınıf statüsüne geçmiş yani 7. dönemine devam eden öğrencilerin staj yapmaya hak kazanabilmeleri için, birinci ve ikinci sınıflardan F notlu ELT derslerinin bulunmaması gerekmektedir.