Fizyoterapi ve rehabilitasyon, sağlığın korunması ve sürdürülmesi ve ayrıca insan vücudunun hareket ve işlevsellik bozukluklarının önlenmesi, değerlendirilmesi, tedavisi ve yönetimiyle ilgilenen profesyonel bir sağlık bilim dalıdır. Bu alanda yapılan çalışmalar, büyük çoğunlukla akut ve kronik durumlarda bireylerin yaşam kalitesini artırmak, bağımsızlıklarını korumak ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürmelerine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilir.

Günümüzde fizyoterapi ve rehabilitasyon bilimi, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle yaşlı nüfusun artması, kronik hastalıkların yaygınlaşması, spor yaralanmaları ve kazalar gibi nedenlerden ötürü hareket ve işlevsellik bozuklukları sık görülmektedir. Bu nedenle, fizyoterapistlere ve hatta alanında özelleşmiş fizyoterapistlere duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Nitelikli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sağlanması için bilimsel uygulamaları ve en etkin kanıtları temel alarak mesleki uygulamalarda güncel ve bilimsel kalmak önemli bir mesleki sorumluluktur. Bu sorumluluğun en önemli paydaşı günümüz fizyoterapisini şekillendiren ve geliştiren fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki lisansüstü eğitim programları olacaktır. Yüksek lisans yapmak, bireylere mesleki gelişim ve kariyer fırsatları sunar. Yüksek lisans programları, fizyoterapistlere ileri düzeyde bilgi ve beceriler kazandırarak, eleştirel düşünce ve klinik karar verme süreçlerinde bilimsel bakış açısı kazandırır. Ayrıca, yüksek lisans diploması, mezunların fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında önde gelen akademisyen, araştırmacı ve bilim uzmanları olarak kariyer yapmalarını sağlayabilir.

Sonuç olarak, fizyoterapi ve rehabilitasyon bilimi, insan sağlığı açısından değerli bir yerde durmaktadır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında çalışanların sayısının giderek artması nedeniyle de, bu alanda yüksek lisans yapmak, mezunları sektörde rekabetçi bir konuma da getirebilir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı’nın temel amacı fizyoterapistleri, fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında ileri düzeyde ve kanıta dayalı bilgi ve beceri ile donatılmış, bilimsel altyapısı olan fizyoterapi programlarını farklı hasta gruplarına göre düzenleme yetisine sahip, araştırmacı ve bilimsel çalışmaları gerçekleştirebilecek etik davranış sergileyen sağlık profesyonelleri ve bilim uzmanları olarak yetiştirmektir.

Üniversitemiz hakkında daha detaylı bilgi için formu doldurabilir veya Lisansüstü Tanıtım Ofisi ile (graduate@bilgi.edu.tr / 0212 311 7667) iletişime geçebilirsiniz.