Müzik Bölümü

haberler, duyurular

etkinlikler

bölüm hakkında

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tolga Tüzün

1997 yılında caz eğitimi vermek üzere açılan Müzik Bölümü, Türkiye’nin yetenekli gençlerinin caz müziğin ustalarıyla buluştuğu ve mezun olduklarında yeni ufuklara yelken açtıkları bir yerdi. Türkiye müzik sahnesinin günümüzdeki önemli ustaları bu okuldan yetişti.

2005 yılından itibaren Müzik Bölümü, sınırlarını caz müziğinin ötesine taşıma kararı aldı ve müziğin her alanına eşit mesafede duran, kompozisyon ve ses teknolojileri olarak adlandırılagelen iki disiplinin birleştiği, beraber nefes aldığı yepyeni bir bölüm haline geldi. 21. yüzyılda Türkiye’de müzisyen olma kararı almış herkese kapılarını açarken, müzik eğitiminin gerektirdiği disiplininin, özgür düşünce ve yaratımla nasıl harmanlanacağı üzerine her gün düşünen, fikir üreten, deneyen, yanılan, tekrar deneyen, böylece öğrenen öğrencileri ve onlarla beraber öğrenen hocalarıyla çok biricik bir yerde duruyor.

Müzik Bölümü, müziğin yaratımını içinde bulunduğu çağa konumlandırıp, var olan kalıpları iteleyerek besteciliğin tanımını yeniden yapmaktadır. Mine Erkaya ses teknolojileri kısmını üstlenirken Oğuz Usman, Tolga Zafer Özdemir, Yiğit Özatalay, Enis Gümüş ve ben, işin kompozisyon, teori, felsefe ve tarih kısmını yüklendik. Yalnız değiliz tabii ki; bölümümüze dışarıdan katkılarını esirgemeyen Mike Nielsen, Başak Yavuz, Ömer Ahunbay, Hakan Kurşun, Sumru Ağıryürüyen, Yaprak Melike Uyar, Candaş Şişman ve geçtiğimiz yıllarda nice emeği geçmiş birçok müzik insanı ile çok özel bir proje yürütüyoruz.

20 yüzyıl boyunca müziğin tüketim nesnesine dönüşmesinin yarattığı kısırlık, müziğin ‘yaşamın kendisini yeniden tanımlayan ve onunla beraber dönüşen’ karakterinin gözlerden uzak kalmasına ve marjinalize edilmesine yol açtı.

Oysa bize göre, sesi yazan insanlar, yani besteciler için çağın getirdiği teknolojik yenilikler bir lüks değil şarttır. Sesi okumak (solfej), sesi yazmak (kompozisyon/beste), sesle ilgili yazmak (müzikoloji), sesi anlamak (teori ve analiz) ve sesi kayda almak (ses teknolojileri) aynı fenomenin artık birbirinden ayrılmaz halleridir. Çağdaş müzik eğitimi bunların hepsini içerir ve öğrencilerin tüm gereksinimlerine yanıt verir. Müzik Bölümü bu misyonu, bunu anlamış, özgür düşünen, yaratmaktan korkmayan öğrencileri ve her tökezlediklerinde kollarına girip, onların yollarına devam etmelerini sağlayan hocaları ile el ele yürütüyor.


* Müzik Lisans Programı özel yetenek sınavıyla öğrenci almaktadır.