Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY)

2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde kurulan Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY), bir kültür politikaları araştırma, destekleme ve eğitim merkezidir. KPY, Türkiye’de kültür politikaları ve kültür yönetimi alanında çalışan ilk politika odaklı araştırma merkezlerinden biridir. Merkez, araştırma, destekleme, bağlantılar kurma, kapasite ve politika önerisi geliştirme ve eğitim amaçlı kurulmuştur. KPY, bir akademik alışveriş ve yüksek başarı merkezi olmayı hedef edinip, kültürel gelişmeler konusunda bir gözlem evi işlevi görerek Türkiye’deki hızla değişen kültürel alana yönelik çalışmalarda bulunacaktır.

KPY, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Programı tarafından, 2008 yılında başlayan “Yerel Kültür Politikaları İçin Stratejiler” projesi kapsamında kurulmuştur. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Sosyal Dönüşüm Programı (MATRA) tarafından desteklenen proje, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Programı, Anadolu Kültür (İstanbul), Avrupa Kültür Vakfı (Amsterdam) ve Boekman Vakfı (Amsterdam) işbirliğiyle hayata geçirilmiştir.

KPY Kültür Yönetimi Yüksek Lisans öğrencileri için ağlara erişim, kültür yönetimi ve politikaları alanında merkezin yürttüğü projelere katılım açısından değerli bir kaynaktır.

http://kpy.bilgi.edu.tr