Eğitim Ortamı

santralistanbul

Mimarlık Fakültesi’nin tüm dersleri ve atölyeleri santralistanbul Kampüsü’nde yürütülmektedir. Eski Silahtarağa Elektrik Santralı tesislerinin bulunduğu bu endüstriyel miras alanı, içinde eğitim yapılarının, sanat ve enerji müzelerinin, galeri ve rekreasyon tesislerinin yer aldığı bir yerleşkeye dönüştürülmüştür. 

Mimarlık eğitimi, 2007-2008 akademik yılından itibaren santralistanbul'da mimarlık programları için özel olarak tasarlanmış ünitede sürdürülmektedir. Eğitim süreci proje kritiği ve ders/seminer saatleri ile sınırlı olmayan bir biçimde kurgulandığı için; öğrencilerden santralistanbul'ın ve BİLGİ’nin diğer aktivitelerinden, birbirlerinden ve akademik kadrodan sürekli beslendikleri ve sinerji oluşturdukları, haftanın tüm zaman dilimlerini kapsayan ‘tam-zamanlı’ öğrencilik mesaisi beklenmektedir.

santralistanbul

Atölyeler

Atölyeler

Mimarlık eğitimi 2007-2008 akademik yılından itibaren Santral Kampüsü’nde mimarlık programları için tasarlanmış ünitede sürdürülmektedir. Bu eğitimin merkezinde atölye ve tasarım eğitimi vardır. BİLGİ her öğrencisine kendine ayrılmış bir masa ve atölye alanı sağlayan az sayıda mimarlık okulundan biridir.

Atölye mekânı, içinde öğrencilerin bireysel veya grup halinde özelleşmiş mekânlar oluşturabilecekleri şekilde düzenlenmiştir. Öğrenciler, “özelleştirdikleri” bu bölümler içinde okuldaki vakitlerini geçirebilecekleri, projeleri ile ders ve seminerlere ilişkin çalışmalarını sürdürebilecekleri bir ortamı hazırlama imkânına sahiplerdir. Yüksek lisans atölyesinde her öğrencinin eğitimi süresince kullanabileceği kişisel sabit bir bilgisayarı vardır.


Maket ve Baskı Atölyesi

Mimarlık Atölyesi, üç boyutlu model üretimi ile dijital kopyalama imkanlarını barındıran bir maket ve baskı atölyesi ile birlikte tasarlanmıştır. Öğrencilerden çağdaş modelleme imkanlarını yoğun biçimde kullanarak atölye ve tasarım çalışmalarının ayrılmaz parçası haline getirmeleri beklenmektedir. . Bu amaçla bir bilgisayar destekli üretim laboratuvarı oluşturulmuştur. Çeşitli el aletleri ve makinelerinin yanında lazer kesiciler, CNC router, 3 boyutlu yazıcılar ve vakum şekillendirme makinesi de bulunmakta ve öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. 

Bilgisayar Labaratuvarı

Atölyelerin yanı sıra, sadece mimarlık programları öğrencilerine tahsis edilmiş, baskı ve maket atölyesi ile bağlantılı, güncel yazılım ve donanımlar sahip 40 bilgisayardan oluşan bir labaratuvar mevcuttur.

Kütüphane

santralistanbul Kampüsü'ndeki Latif Mutlu Kütüphanesi'nde kapsamlı bir mimarlık kitaplığı bulunmaktadır. Kitap, dergi ve benzeri basılmış kaynakların yanı sıra sayısal ortamda görsel ve işitsel arşivler mevcuttur. BİLGİ Kütüphanesi'nin sahip olduğu geniş elektronik ağ imkanları sayesinde bir çok çevrim-içi yayına erişim mümkündür.

Link